Edco Ten+Eleven, czyli jak zamontować 11-rzędową kasetę na 10-rzędowym bębenku

Postęp i towarzysząca mu zmiana standardów często powoduje, że przystosowanie „starego” sprzętu do nowych rozwiązań jest w „fabrycznym” wydaniu niemożliwe. Sytuacja taka spotkała moje tylne koło Hed H3, które wyposażone jest w niemożliwy do wymiany bębenek przystosowany do 10-rzędowych kaset. W swojej starej czasówce broniłem się przed zmianą napędu na 11-rzędowy właśnie ze względu na wspomniane wcześniej koło. Powiedzmy, że jestem do niego przywiązany. Jednak w październiku 2018 roku przyszła pora na zmiany i wraz z nowym rowerem czasowym jak bumerang wrócił temat nieszczęsnego bębenka nieprzystosowanego do obsługi kaset 11-rzędowych. Na szczęście zawsze tam, gdzie występują granice pojawiają się producenci, którzy znajdują swoje nisze właśnie poza nimi.

Szwajcarską firmę Edco znałem już wcześniej. Zarówno ich koła, jak i kasety nie były mi obce. Wiedziałem też, że posiadają rozwiązanie mojego problemu, które w swojej prostocie jest banalne. Zacznijmy jednak od początku. Kasety 11-rzędowe są nieco szersze niż te 10-rzędowe. Wraz z wprowadzeniem kaset 11-rzędowych konieczne było stworzenie odpowiednich bębenków. O ile nic nie stało na przeszkodzie instalacji kaset 10-rzędowych na szerszych bębenkach (po warunkiem skorzystania z odpowiedniej podkładki), to już w drugą stronę „fabrycznie” możliwości montażu nie było. Wszystko dlatego, że szersza kaseta wystaje poza obrys bębenka i nie jest możliwe wkręcenie nakrętki zabezpieczającej kasetę na bębenku. Okazuje się, że gdy kaseta jest wykonana z jednego kawałka metalu, to pomimo wystawiania jej poza bębenek przy wykorzystaniu odpowiednio długiej nakrętki zabezpieczającej niemożliwe staje się możliwe.

Jednoczęściowe kasety firmy Edco produkowane są w Niemczech ze stali chromowo-molibdenowej, a więc niskowęglowego stopu stali z chromem i molibdenem charakteryzującego się wysoką wytrzymałością. Kasety dostępne są zarówno do napędów firm Sram i Shimano ze stopniowaniem 12-28, 12-27, 12-25, 11-32, 11-30, 11-29, 11-28, 11-27, 11-25, 11-23, oraz juniorskimi 14-27 i 14-25, jak i Campagnolo ze stopniowaniem 12-29, 12-27, 12-25, 11-32, 11-29, 11-27, oraz 11-25. Jeśli chodzi o masę, to kasety Edco wypadają na tym polu znacznie lepiej niż konkurencja. Dla przykładu kaseta Edco ze stopniowaniem 11-25 waży 167 gramów, podczas gdy kasety firmy Shimano z takim samym stopniowaniem ważą 175 gramów (Dura-Ace CS-9100) i 230 gramów (Ultegra CS-8000). Cenowo już jednak nie jest tak różowo. O ile cena detaliczna 199 euro stawia je w jednym szeregu z kasetami Dura-Ace (jednak taniej niż kasety Campagnolo Super Record), to przy około 250 złotych jakie trzeba zapłacić za kasetę Ultegra to jest jednak spory wydatek. Jeśli jednak dobrze poszukać, to można je kupić za ułamek ceny detalicznej. W moim przypadku kasetę ze stopniowaniem 11-28 nabyłem za niecałe 350 złotych.

Kaseta to jednak nie wszystko. Kluczem do sukcesu instalacji 11-rzędowej kasety na 10-rzędowym bębenku jest nakrętka mocująca (z ang. lockring) Edco Ten+Eleven. Różni się ona od standardowych nakrętek mocujących tym, że posiada dłuższy gwint, dzięki czemu może z powodzeniem wkręcić się zarówno w wystającą poza obrys bębenka cześć kasety, jak i sam gwint w bębenku. Lockringi Edco występują w dwóch rozmiarach, które dobieramy w zależności od kasety jaką chcemy za ich pomocą mocować, tj. w wersji dla koronki z 11 i 12 zębami. Oprócz tego możemy wybrać, czy nakrętka ma być w czerwonym, czy czarnym kolorze. Podkreślić należy, że nakrętki Ten+Eleven kompatybilne są tylko i wyłącznie z kasetami Edco. Cena nakrętki Ten+Eleven to w zależności od sprzedawcy od 15 do 20 euro, a więc powinniśmy się zmieścić w 100 złotych.

Instalacja kasety na bębenku jest znacznie prostsza niż w przypadku kasety czołowych producentów. Jednoczęściowa konstrukcja powoduje, źe nie musimy pamiętać o żadnych podkładkach i po prostu zakładamy kasetę na bębenek, a następnie mocujemy ją do bębenka za pomocą nakrętki Ten+Elevent. W czasie jazdy nie odczuwałem, ani nie zaobserwowałem żadnych różnic. Podobno kasety Edco są bardziej odporne na zużycie niż ich odpowiedniki firm Sram, Shimano i Campagnolo, ale o tym przekonam się za jakiś czas, a wpływ na to będą miały zarówno warunki atmosferyczne i teren w jakim będę jeździł, oraz chociażby stan łańcucha.

O ile cena detaliczna kasety Edco jest wysoka (choć jak się poszuka, to można ją kupić znacznie taniej) i dla mało kogo będzie to pierwszy wybór, to już w przypadku chęci instalacji 11-rzędowej kasety na 10-rzędowym bębenku dzięki zastosowaniu nakrętki Ten+Eleven pozwolą zaoszczędzić na konieczności wymiany tylnego koła, bądź samego bębenka. W moim przypadku był to działanie konieczne jeśli chciałem zatrzymać stare (ale bardzo dobre) koło i okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

el Kapitano

el Kapitano

editor

el Kapitano. Marynarz. Triathlonista. Więcej w zakładce "o mnie".

Jeden komentarz

  1. Avatar
    Krzysiek

    ja swoja 11 po prostu przetoczylem na tokarce zdejmujac 1,8mm z grubosci pajaka od strony najwiekszej zebatki i po
    krzyku 🙂

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *