Team Poland

Będąc w Zell am See w 2015 roku na Mistrzostwach Świata Ironman 70.3 podziwiałem setki Australijczyków ubranych w identyczne stroje startowe w zielono-żółtych barwach. Zastanawiałem się wówczas, czy kiedykolwiek doczekam momentu, w którym polscy zawodnicy będą mieli możlwiość wystartowania w strojach „reprezentacyjnych”. Nie mam pojęcia, czy australijski związek triathlonowy wymógł na swoich zawodnikach start w jednakowych strojach, czy być może istniała pełna dowolność co do wyboru stroju, jednak nikt obecny w Zell am See na przełomie sierpnia i września 2015 roku nie mógł niezauważyć wszechobecnych mieszkańców Antypodów.

Nie musiałem długo czekać, bo już nieco ponad miesiąc później na paradzie narodów poprzedzającej Mistrzostwa Świata Ironman na Hawajach polska reprezentacja ubrana była w identyczne stroje. Pozytywnym zdziwieniem była dla mnie informacja, że fundatorem tych strojów był Polski Związek Triathlonu.

Opublikowany przez Polski Triathlon Wtorek, 6 października 2015

Spora ilość narodowych związków triathlonowych umożliwia swoim członkom zakup jednakowych strojów startowych na międzynarodowe imprezy rangi mistrzowskiej. Co więcej, niektóre związki tego absolutnie wymagają. I nie mówimy tu o zawodnikach kadry narodowej, ale o amatorach, choć być może odpowiedniejsze byłoby określenie ich zawodnikami kategorii wiekowych. Również i naszych amatorów obowiązywało startowanie w strojach „kadrowych” na imprezach mistrzowskich ITU, ale mówimy o latach 2013-2014. Później to jakoś rozeszło się po kościach. To znaczy w teorii obowiązek taki był, ale Związek nie był w stanie zapewnić amatorom nawet możliwości zamówienia takich strojów. Nalepszym tego przykładem niech będą Mistrzostwa Świata ITU Kategorii Wiekowych, które odbyły się w 2017 roku w Rotterdamie. Zawodnicy zamawiali stroje startowe u różnych producentów na własną rękę na podobiznę tych wymaganych przez ITU, a sędziowie podczas zawodów nie sprawdzali z linijką czy spełnione są wszystkie wymagania dotyczące strojów. Teraz ma się to zmienić.

Czy to będzie TEAM POLAND??? #TEAMPOLAND

Opublikowany przez Mikołaj Luft Poniedziałek, 30 stycznia 2017

Pierwsze prace nad Team Poland, a więc drużyną zrzeszającą najlepszych zawodników kategorii PRO i kategorii wiekowych startujących na zagranicznych imprezach triathlonowych ruszyły w 2016 roku. Na początku 2017 roku w Warszawie odbyło się spotkanie pomiędzy władzami Związki i czołowymi zawodnikami PRO i AG, jednak pomimo początkowego szumu medialnego Team Poland istniał tylko na papierze. Minął kolejny rok i w końcu coś się ruszyło. Internet obiegły piękne zdjęcia Szymona Gruchalskiego przedstawiające zawodników kadry narodowej w biało-czerwonych strojach treningowych i startowych, oraz kilka mniej lub bardziej konkretnych informacji na temat funkcjonowania projektu.

Otóż zawodnikami Team Poland są członkowie Kadry Narodowej w triathlonie, czołowi zawodnicy Mistrzostw Polski w kategorii PRO, oraz amatorzy posiadający licencję Polskiego Związku Triathlonu. Nie ważne jest, czy zawodnik specjalizuje się w dystansie podwójnego Ironmana, crosstriathlonie, czy duathlonie. Cóż więc daje amatorowi członkostwo w Team Poland? Przede wszystkim możliwość zamówienia strojów startowych i treningowych identycznych z tymi, których używają członkowie Kadry Narodowej. Osoby stojące za projektem Team Poland wspominają także o finansowym wsparciu zawodników PRO i AG „nieolimpijskich” dystansów i odmian triathlonu, jednakże brak konkretów jak dokładnie wsparcie to miałoby wyglądać.

Każdy chłopiec marzy o przywdzianiu reprezentacyjnych barw, ale zazwyczaj na marzeniach się kończy. Moje marzenie…

Opublikowany przez El Kapitano Środa, 30 maja 2018

O działaniach Związku można bardzo dużo powiedzieć. Rzeczy zarówno dobrych, jak i złych. Można narzekać, że po wprowadzeniu obowiązkowych licencji, jest to działanie mające na celu tylko i wyłącznie wyciągnięcie kolejnych pieniędzy od biednych amatorów. Uważam jednak, że pomimo swojej komercyjnej strony umożliwienie amatorom zaopatrzenia się w barwy narodowe jest jak najbardziej słusznym posunięciem. Dlaczego ktoś, kto ciężką pracą zakwalifikował się na Mistrzostwa Świata obojętnie na jakim dystansie i w jakiej odmianie multisportu, w dodatku będąc amatorem, czyli de facto godząc trening z pracą i rodziną nie może mieć możliwości pełnego reprezentowania barw narodowych? Nie chodzi mi tylko i wyłącznie o wpisaniu na listę startową i na wynikach kraju, który się reprezentuje, ale także założenia dresu z orłem na piersi, stroju treningowego, czy stroju startowego. Tak naprawdę, to większość z nas amatorów marzy o tym, żeby móc nosić tego orła na piersi. Przynajmniej tak mi się wydaje i tak było w moim przypadku. Wybierając się na czerwcowe zawody The Championship, czyli mistrzostwa serii Challenge Family na dystansie 113 km, udało mi się przynajmniej częściowo „wyposażyć” w odzież Team Poland. Co prawda do pełni szczęścia zabrakło stroju startowego, ale jego produkcja wymaga nieco więcej czasu. Na sierpniowe i wrześniowe starty zagraniczne podobno ma być gotowy.

Ale jak „związkowa” startówka? A moi sponsorzy? Każdy ma możliwość przy zamówieniu stroju startowego umieszczenia na nim dwóch dowolnych logotypów, a podejrzewam, że nic się nie stanie, jeśli z czasem dodrukowałby sobie kolejne logotypy w razie potrzeby we własnym zakresie. Przecież ktoś na mnie przy okazji zakupu tego stroju na mnie zarobił, nie przeszkadza mi to? Otóż nie mam z tym najmniejszego problemu. Wszak żyjemy w świecie gospodarki wolnorynkowej. Przymusu zakupu nie ma, a ja nigdy nie oczekiwałbym otrzymania tej odzieży za darmo. Ten przywilej powinien być zarezerwowany dla członków Kadry Narodowej. Wystarczy mi fakt, że zarówno na wrześniowe Mistrzostwa Świata Ironman 70.3 w Republice Południowej Afryki, jak i październikowe Mistrzostwa Świata Ironman, Polski Związek Triathlonu zobowiązał się wyposażyć wszystkich uczestników w jednakowe stroje na paradę narodów. Przynajmniej w ten sposób mogę realizować swoje młodzieńcze marzenia o reprezentowaniu Polski.

Autorem zdjęć kadrowiczów w strojach Team Poland jest Szymon Gruchalski.
el Kapitano

el Kapitano

editor

el Kapitano. Marynarz. Triathlonista. Więcej w zakładce "o mnie".

3 komentarzy

 1. Marcin

  Na piersi masz orła. Zawsze.
  Orzełek, to może być w
  gnieździe. A i to nie zawsze.

 2. Jacek

  El K to sprawdzona informacja ze
  Polski Związek Triathlonu
  zobowiązał się wyposażyć
  wszystkich uczestników w
  jednakowe stroje na paradę
  narodów w RPA ? Rozmawiałem
  ostatnio w Poznaniu z
  przedstawicielem PZTRI i nie
  bardzo był zorientowany w
  temacie 😬Jak to MŚ dokładnie
  wyglądać ?

 3. el Kapitano
  el Kapitano

  Co najmniej koszulki na paradę narodów. Taką informację przekazał mi Zbyszek Gucwa, który jest koordynatorem projektu Team Poland.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *