Zmiany w przepisach sportowych PZTri

W nadchodzącym sezonie zdecydowana większość imprez triathlonowych wymagać będzie od uczestników licencji Polskiego Związku Triathlonu. Jedną z konsekwencji tego wymogu (przynajmniej w teorii) będzie obowiązywanie na owych imprezach przepisów sportowych Polskiego Związku Triathlonu w stosunku do wszystkich uczestników. Przepisy te będą także bezwzględnie obowiązywały na wszystkich zawodach multisportowych (triathlon, duathlon, aquathlon, crosstriathlon i crossduathlon) o randze Mistrzostw Polski i Pucharu Polski, zarówno w sporcie kwalifikowanym, jak i w wydaniu amatorskim. Nieznajomość przepisów wcale nie zwalnia z obowiązku ich przestrzegania, dlatego postanowiłem omówić najważniejsze zmiany, oraz przypomnieć niektórym przepisy będące najczęściej łamanymi.

Fot. Janus Schmidt

W przepisach ogólnych pojawił się zapis o zakazie wspomagania postępów innego sportowca pod groźbą dyskwalifikacji, a wiec nie ma mowy o pchania, czy holowaniu innej osoby. Dyskwalifikacja grozi także za korzystanie w trakcie zawodów z urządzeń komunikacyjnych jakiegokolwiek typu, odtwarzaczy muzycznych, oraz aparatów i kamer sportowych bez zgody Sędziego Głównego. Zawodnicy startujący na dystansach krótszych niż średni nie mogą korzystać ze strojów startowych zakrywających ramiona (o ile Sędzia Główny lub Delegat Techniczny nie dopuszczą ich użycia w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych). Zakaz użycia strojów startowych zakrywających ramiona obowiązywał też będzie na etapie pływackim na dystansach średnim i długim jeżeli będzie obowiązywał zakaz korzystania z pianek. Na dystansach średnim i długim stroje startowe mogą zakrywać ramiona, ale nie mogą zakrywać łokci. Na dystansach krótszych niż średni dopuszcza się stroje startowe dwuczęściowe, pod warunkiem, że oba elementy stroju się pokrywają i nie odsłaniają brzucha. Amatorzy mogą mieć założony numer startowy już na etapie pływackim, pod warunkiem. Że używają pianki. Nowością jest brak obowiązku jazdy na rowerze z numerem startowym (pod warunkiem odpowiedniego opisania numerem startowym na ciele, rowerze i kasku). Od obecnego sezonu nie ma możliwości odwoływania się od kar nałożonych za łamanie zakazu podciągania (draftingu).

Fot. Maciej Żywek

Podczas etapu pływackiego jeżeli użycie pianek jest obowiązkowe, to pianka taka musi obejmować co najmniej tors (ale już nie ramiona). Tak wiec odpada użycie samych spodni. Ponadto w przepisach sportowych wprowadzono regulacje dotyczące startu w systemie rolling start, oraz definicję i przepisy dotyczące korzystania ze skór pływackich.

Fot. Janus Schmidt

Najwiecej zmian przepisów dotyczy etapu kolarskiego. Wprowadzono kary za niebezpieczna jazdę (w tym za wyprzedzanie po złej stornie), w zawodach z dozwolonym draftingiem za podciąganie za zawodnikiem znajdującym się na innym okrążeniu, oraz usunięto zapis o nakazie opuszczenia strefy podciągania w ciągu 5 sekund (od teraz należy tego dokonać w wyznaczonym czasie, czyli ustalonym w regulaminie danych zawodów). Bez zmian pozostały wymiary stref podciągania, czyli w skrócie minimalna odległość w jakiej można legalnie jechać za innym zawodnikiem na imprezach z zabronionym draftingiem. Na dystansie średnim i długim jest to 12 metrów od krawędzi przedniego koła zawodnika wyprzedzanego (można w niej przebywać tylko podczas wyprzedzania nie dłużej niż 25 sekund), natomiast na dystansach krótszych niż średni wynosi 10 metrów (można w niej przebywać tylko podczas wyprzedzania nie dłużej niż 20 sekund). Zmienione przepisy pozwalają na korzystanie z hamulców tarczowych, a zawodnikom w kategoriach Elity, U23, Junior i Młodzik na zawodach z zabronionym podciąganiem nakazują korzystanie z kół znajdujących się na zatwierdzonej przez UCI liście kół, lub kół nie znajdujących się na tej liście, ale wówczas koła te ograniczają się praktycznie tylko do aluminiowych kół o profilu nie wyższym niż 25 mm. W przypadku amatorów na zawodach z zabronionym podciąganiem jedynym wymogiem jest posiadanie przez każde koło co najmniej 12 szprych. Użycie pełnych kół dopuszcza się na zawodach z zabronionym draftingiem, o ile nie zabroni tego Sędzia Główny, lub Delegat Techniczny (na przykład ze względu na silny wiatr). Na zawodach z zabronionym podciaganiem tylko zawodnikom w kategoriach Elity, U23, Junior i Młodzik przysługuje prawo do korzystania z krótkich przystawek czasowych z połączonymi końcami (nie wystających poza przednia krawędź klamkomanetek), dla amatorów jest to zabronione. Amatorzy z przystawek czasowych, mogą korzystać tylko na zawodach z zabronionym podciaganiem.

Zarówno na etapie kolarskim, jak i biegowym korzystać z napojów i jedzenia podawanego przez własnych pomocników można tylko i wyłącznie na dystansach średnim i długim w wyznaczonych do tego strefach. Podczas biegu, podobnie jak podczas jazdy na rowerze, zabronione jest korzystanie z słuchawek.

Po niejednych zawodach przez internet przelewa się fala krytyki za niedomierzone, bądź nadmierzone trasy. Otóż przepisy sportowe Polskiego Związku Triathlonu mówią, że długość etapu kolarskiego może się różnic od założonego o 10% w przypadku dystansów krótszych niż średni i o 5% w przypadku dystansu średniego i długiego. Tak więc jeśli etap kolarski na dystansie średnim w Sierakowie ma długość 84 km, to jest to jak najbardziej w zgodzie z przepisami sportowymi Polskiego Związku Triathlonu. Przepisy nie regulują dopuszczalnych różnic w długościach etapów pływackich i biegowych.

Fot. Wagner Araujo

Lektura przepisów sportowych być może nie jest najbardziej emocjonującym zajęciem jakie można sobie wyobrazić, ale warto choć raz je przejrzeć, oraz zapoznać się z aktualnymi zmianami, aby później nie mieć pretensji do całego świata o to, że zostanie się ukaranym za ich złamanie. Jeśli chodzi o zawodowców, to nie wyobrażam sobie, aby nie znali oni na pamięć tych przepisów. W innym przypadku są dla mnie niepoważni. Na koniec powtórzę po raz kolejny – nieznajomość przepisów nie zwalnia z obowiązku ich przestrzegania!

Fot. Maciej Żywek
el Kapitano

el Kapitano

editor

el Kapitano. Marynarz. Triathlonista. Więcej w zakładce "o mnie".

22 komentarzy

 1. PRB

  5.1.8 Trasa kolarska może odbiegać od
  założonego dystansu o 10%. Na średnim
  i długim dystansie
  tolerancja wynosi 5%.
  Przy trasie 84km to 7% tolerancji,
  więc trasę trzeba zmienić.

 2. Marcin

  Mam dwa głupie pytania:

  > Zawodnicy startujący na dystansach krótszych niż średni nie mogą korzystać ze strojów startowych zakrywających
  ramiona.
  Czyli na sprint w Gdyni potrzebuje specjalnego stroju z odkrytymi ramionami?

  > DSQ: w zawodach z dozwolonym draftingiem za podciąganie za zawodnikiem znajdującym się na innym okrążeniu
  Czyli każdej osoby na trasie powinienem pytać na którym jest okrążeniu?

 3. qba

  Z tym Sierakowem to cos nie tak:
  90*5%=4,5 km a 90-4,5km to jest 85,5
  km wiec Sieraków nie spełnia przepisu
  o trasie kolarskiej .

 4. el Kapitano
  el Kapitano

  @Grzesiek W teorii zawody triathlonowe na dystansie od 1900 do 3000 metrów pływania, od 80 do 90 km jazdy na rowerze i biegu od 20 do 21 km, a w praktyce „połówka IM”.

 5. el Kapitano
  el Kapitano

  @PRB @Kuba hehe ale mnie wypunktowaliście z tym Sierakowem! Genialne. Na szczeście nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Tak więc etap kolarski w Sierakowie wymogów nie spełnia…

 6. el Kapitano
  el Kapitano

  @Marcin w teorii przepisy dotyczące zawodników AG powinny obowiązywać na każdych zawodach objętych systemem licencyjnym, a więc także na sprincie w Gdyni.

 7. Maniek

  Ciekawe, że dystans IM 1/4 (950m
  pływanie, 45km rower, ~11km bieg) nie
  pasuje do żadnej kategorii z tabeli
  1.5… Może ten dystans nie podlega
  nowym przepisom 😀

 8. Tomasz

  Mam wrażenie że zapomniano o bardzo popularnym, w naszym kraju, dystansie 1/4 IM bo nowe przepisy w żaden
  sposób go nie sankcjonują…przypadek…? 😉

 9. el Kapitano
  el Kapitano

  @Tomasz @Maniek być może dlatego, że 1/4 IM jest naszym lokalnym dystansem praktycznie nieznanym poza Polską, a przepisy PZTri są niemal kopią przepisów ITU.

 10. PJaniak

  Sanowni, konsultujemy zapis odnośnie strojów z kolegium sędziów – zapis dotyczący rękawów w strojach startowych
  dla zawodników AG, będzię dobrze 😉

 11. Michał

  Popraw mnie, jeżeli się mylę. Dystans średni ma z założenia 90 km roweru. 5% tego to 4,5 km, czyli dozwolona długość
  etapu kolarskiego to od 85,5 km do 94,5 km. Czyli 84 km w Sierakowie nie łapią się do regulaminu?

 12. Przemek

  Pkt 1.5 regulaminu – Sierakow
  mieści sie
  Pkty 2.3.4 i przede wszystkim
  2.3.5 a contrario – wynika z nich,
  ze AG nie potrzebują corocznych
  badań – hue hue 😉 a jesli ktos
  powie „no ale ustawa o sporcie!”
  (przywoływany w aplikacji
  licencyjnej art 37 ust 1 tej
  ustawy), to tez brak
  konsekwencji – bo dla
  jednodniowej licencji badania tez
  powinny byc obligatoryjne. Nie
  ze upieram sie – ale tak jakos to
  sie czyta

 13. Koba

  Sieraków 84 km? Jechałem dwa razy
  połówkę i zawsze pokazywało 87 km,
  zresztą nie tylko mnie bo moim
  znajomym również. Na innych trasach
  (Gdynia czy Poznań) pomiar z mojego
  garmina też był taki sam jak innych
  startujących.

 14. PJaniak

  i mamy to:

  Szanowni zawodnicy, mamy kolejną, lutową aktualizacje przepisów sportowych. Aktualizacja dotyczy strojów
  startowych z rękawami dla zawodników Age Group, dodano punkt

  2.5.7 Ramiona nie mogą być zakryte (dotyczy to kategorii Młodzik, Junior, U23 i Elita) na dystansach
  standard i krótszych, z wyjątkiem ekstremalnych warunków pogodowych. Decyzja o dopuszczeniu lub
  wprowadzeniu obowiązkowych długich rękawów lub innego stroju należy do Sędziego Głównego lub
  Delegata Technicznego

  Zaktualizowane przepisy ➡️ http://bit.ly/2EKXVoh

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *