Licznik kolarski Wahoo ELEMNT BOLT

Nie minął rok od rynkowego debiutu licznika kolarskiego Wahoo ELEMNT, a do sprzedaży trafił nie tyle jego następca, co młodszy i mniejszy brat – Wahoo ELEMNT BOLT. Młodszy i mniejszy, wcale nie oznacza gorszy, czy słabszy. Wahoo ELEMNT był powiewem świeżości w segmencie zdominowanym przez Garmina, jednak nie zagroził pozycji produktów amerykańskiego giganta. Czy w takim razie BOLT ma jakąkolwiek szansę?

Wahoo ELEMTN BOLT jest przede wszystkim mniejszy i lżejszy od pierwszego licznika ELEMNT. Jego ozmiary w stosunku do ELEMNTa przy zachowaniu grubości zmniejszone zostały po około 15 mm do 75 x 47 x 22 mm, a jego masa spadła ze 102 do 62 gramów. Dzięki temu jest on niemal identycznych rozmiarów i masy co Garmin Edge 520. Zmniejszenie wymiarów licznika przełożyło się na spadek przekątnej wyświetlacza z 2,7 do 2,2 cala, czyli do około 5,6 cm. Mniejszy wyświetlacz oznacza mniejszą ilość danych, które mogą być jednocześnie na nim prezentowane. ELEMNT miał możliwość wyświetlania do jedenastu pól z danymi w sześciu wierszach, natomiast w przypadku BOLTa jest to nie więcej niż dziewięć pól danych w pięciu wierszach. Z poziomu licznika możemy zmieniać ilość prezentowanych danych na poszczególnych ekranach, jednak ich głębsza personalizacja wymaga skorzystania z aplikacji Wahoo ELEMTN App na kompatybilnym smartfonie. Firma Wahoo pozostała przy monochromatycznym wyświetlaczu, ponieważ rozwiązanie takie pomimo swojej zamierzchłości sprawdza się idealnie we wszystkich warunkach oświetleniowych, oraz nie drenuje niepotrzebnie baterii.

O ile ELEMNT swoim wzornictwem nawiązywał do lat 80. i 90. ubiegłego stulecia, to w przypadku BOLTa na tym polu mamy prawdziwą rewolucję. Jego kształt został zaprojektowany z myślą o aerodynamice. Wyciągnięty z pudełka licznik wygląda, jakby mu czegoś brakowało. Wszystko za sprawą wpsomnianej wcześniej aerodynamiki i takiemu zaprojektowaniu licznika, aby wraz z uchwytem umieszczającym go przed kierownicą stanowił opływową jedność. Nie oznacza to jednak, że nie zamontujemy go na uchwycie dedykowanym na mostek, czy do uchwytów innych producentów trzymających się standardu montażu Wahoo, który jest nieco inny niż Garmina, ale przy odrobinie zabawy można umieścić zarówno ELEMNTa, jak i BOLTa w uchwytach Garmina. W komplecie z ELEMNTem dostawaliśmy trzy uchwyty, w tym jeden dedykowany do kierownic czasowych, jednak w przypadku BOLTa takiego uchwytu nie dostajemy. Do obsługi BOLTa służy identycznie, jak w przypadku ELEMNTa sześć przycisków, przy czym trzy przyciski umieszczone pod wyświetlaczem są nieco wygodniejsze w użyciu niż w przypadku poprzednika.

Współpracę z licznikiem rozpoczynamy od sparowania go z kompatybilnym smartfonem (iPhone 4S lub nowszy, bądź telefon z systemem operacyjnym Android 4.3 lub wyższym). Parowanie ogranicza się do zeskanowania kodu QR przez darmową aplikację ELEMNT zainstalowaną na smartfonie, co jest proste, szybkie, bezproblemowe i niezawodne. To właśnie z poziomu aplikacji będziemy dokonywali większości zmian ustawień naszego licznika. Co prawda licznik do poprawnego rejestrowania treningów nie wymaga współpracy z telefonem, ale na samym liczniku możemy jedynie włączyć/wyłączyć nawigację satelitarną, włączyć/wyłączyć podświetlenie, dodawać, usuwać i kalibrować czujniki, wybrać trasę do nawigowania, sterować pracą kompatybilnego trenażera, oraz przeglądać segmenty, trasy i historię. To wszystko. Wszelkie inne działania realizowane są w aplikacji ELEMNT i przesyłane do licznika. Może się to wydawać kontrowersyjne, ale prawda jest taka, że zdecydowana większość z nas ma smartfony i jesteśmy do nich przywiązani, a zmiana ustawień licznika z poziomu aplikacji w telefonie jest o wiele prostsza i szybsza niż z poziomu licznika. Potwierdzi to każdy, kto chociażby edytował pola danych w swoim ukochanym Garminie.

Do prezentacji danych dostępnych jest kilka stron, przy czym użytkownikowi pozostawiono niemalże pełną dowolność w zakresie ich konfiguracji. Jak już wspomniałem na jednej stronie danych może być umieszczonych jednocześnie do dziewięciu pól w pięciu rzędach. Oprócz strony prezentującej tylko dane liczbowe mamy kilka dedykowanych stron, jak chociażby z przewyższeniami (prezentującą między innymi profil wysokościowy trasy), z mapą, do obsługi trenażera, z podsumowaniem ostatniego okrążenia, z danymi segmentów Stravy, czy w końcu prezentującą dane z serwisu BestBikeSplit. Dwa przyciski umieszczone po prawej stronie licznika wykorzystywane są do przybliżania i oddalania widoku na poszczególnych stronach. Jeżeli są to strony z danymi liczbowymi, to przybliżając widok zmniejszamy ilość prezentowanych danych jednocześnie powiększając czcionkę. Odwrotne działanie zwiększa ilość prezentowanych danych i zmniejsza czcionkę. Może się to wydawać zbędne, ale przy braku osobnych profili dla jazdy na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia (bez nawigacji satelitarnej) wystarczy umieścić w dolnej części ekranu pola związane z danymi takimi jak prędkość i dystans i w czasie jazdy w przysłowiowych „czterech ścianach” za pomocą jednego kliknięcia pozbyć się z ekranu pustych pól. Co więcej, licznik wiedząc, że jesteśmy w pomieszczeniu (wyłączona nawigacja satelitarna) automatycznie wyłączy strony z przewyższeniami oraz mapą (o ile nie korzystamy z funkcji odwzorowania zapisanej trasy przez trenażer), a po połączeniu z kompatybilnym trenażerem włączy stronę jego obsługi. Na stronie z mapą użycie wspomnianych wcześniej przycisków powodować będzie zmianę skali mapy. W stosunku do ELEMNTa zmniejszyła się ilość diod. Teraz jest to tylko jeden rząd umieszczony nad wyświetlaczem. Mogą one służyć do informowania o strefie mocy, tętna, lub prędkości w jakiej się znajdujemy, a także do prezentacji informacji nawigacyjnych (zbliżające się zakręty, zjechanie z trasy, itp.), jak i informowania o powiadomieniach z telefonu. Warto jednak zwrócić uwagę, że wyboru prezentowanej przez nie wartości oraz edytować strefy możemy tylko w aplikacji ELEMNT. Trzeba przyznać, że zastosowanie owych diod i odwzorowanie za ich pomocą strefy treningowych jest genialne, szczególnie jeśli trenujemy z mocą. Doceni to każdy, kto realizować będzie trening interwałowy i zamiast zapamiętywać wartości graniczne pomiędzy kolejnymi strefami kontrolował będzie po kolorach, czy znajduje się w odpowiedniej strefie. Oczywiście o ile odpowiednio je zdefiniował. Ciekawą opcją jest możliwość wyboru prezentacji aktualnej wartości wybranego parametru oraz jej stosunku do wartości średniej. Po prostu obok liczby umieszczona jest strzałka. Jeśli skierowana jest w dół, to znaczy, że wartość aktualna jest mniejsza od wartości średniej. Niby nic, a jednak czasem przydatne.

Licznik Wahoo ELEMNT BOLT współpracuje z zewnętrznymi czujnikami komunikującymi się w trybach ANT+ i Bluetooth Smart, więc zapewnia nam szeroką dowolność w doborze czujników. W przeciwieństwie do programistów Garmina, którzy robią co w ich mocy, aby jak najbardziej oddalić w czasie obsługę zewnętrznych czujników, albo zmusić inne firmy do pisania aplikacji Connect IQ obsługujących „obce” czujniki, inżynierowie Wahoo są otwarci na współpracę z innymi firmami i umożliwiają niczym nieograniczone korzystanie z czujników zewnętrznych i zapis mierzonych przez nie wartości. Chodzi tu między innymi o czujniki takich firm jak Moxy, czy BSX Insight, ale także Shiamno, Sram i Campagnolo (chociaż w tym przypadku jeszcze bez zapisu, ale za to obsługuje napędy jednorzędowe). Czujniki zewnętrzne można parować z poziomu zarówno licznika, jak i aplikacji w telefonie, przy czym jeżeli nasz telefon nie posiada odbiornika ANT+, to do sparowania czujnika pracującego w tym trybie musimy wykorzystać licznik. Czujniki można kalibrować, oraz sprawdzać ich stan w liczniku i telefonie, ale ich nazwy zmieniać można tylko w aplikacji w telefonie. Co do czujników wewnętrznych, to licznik wyposażono w odbiornik nawigacyjnych systemów satelitarnych GPS, GLONASS, Beidou, Galileo i QASS, łączność Bluetooth Smart (do komunikacji ze smartfonem) i WiFi, kompas i wysokościomierz barometryczny. Licznik ELEMNT BOLT na chwilę obecną nie współpracuje z pilotami Garmin, nie obsługuje kamer, czy świateł, aczkolwiek sterowanie licznikiem za pomocą klamkomanetek Shimano Dura Ace Di2 jest możliwe, a obsługa kamer GoPro i świateł Bontrager jest ponoć kwestią czasu.

Dzięki zgodności z trybem ANT+ FE-C za pomocą licznika ELEMNT BOLT można sterować pracą kompatybilnych trenażerów. Należy przyznać, że obsługa trenażerów za pomocą liczników ELEMNT i ELEMTN BOLT jest bajecznie prosta. I znów doceni to każdy, kto próbował tego wyczynu z licznikami Garmina. Sterując pracą trenażera mamy do wyboru jeden z pięciu trybów, tj. poprzez zadanie określonej mocy (utrzymywanej przez trenażer niezależnie od przełożenia i kadencji), wybór % oporu, wybór poziomu oporu, odwzorowanie zapisanej trasy (a w szczególności jej profilu i automatycznie dobieranie pod niego oporu), oraz z aplikacji zewnętrznej (na przykład Zwift). Dwie rzeczy, do których można się przyczepić w trybach sterowania trenażerem, to brak obecności przycisku LAP na stronie kontroli trenażera, co znacznie utrudnia oddzielanie odcinków w zapisie danych, oraz konieczność korzystania z pomiaru mocy w trenażerze. Nawet mając sparowany z licznikiem inny miernik mocy będzie on rejestrował wartość mocy z trenażera. Dla jednych wydaje się to logiczne, ale moim zdaniem w przypadku obecności innego miernika to właśnie jego wskazania powinny mieć wyższy priorytet niż wskazania trenażera.

Wraz z zakupionym licznikiem ELEMNT BOLT otrzymujemy dość dokładne mapy rowerowe OpenStreetMap niemal dla całej Europy. Co prawda nie są to mapy topograficzne, ale są tak samo dokładne, jak inne darmowe mapy, które instalowalibyśmy na licznikach pozostałych producentów. Chcąc zwolnić część miejsca, bądź pobrać nowe mapy możemy to zrobić z poziomu aplikacji w telefonie. Pomimo zmniejszenia wyświetlacza w stosunku do licznika ELEMNT ilość prezentowanych danych (w zależności od skali) została dobrze przemyślana i nie ma problemów z czytelnością map. Najgorsze, co można zrobić z mapami, to umieścić na nich za dużo znaków, nazw, co powoduje, że ilość danych zaczyna sprawiać iż mapa jest nieczytelna. W tym przypadku znaleziono idealny kompromis między czytelnością, a ilością prezentowanych danych. Z lepszą prezentacją map spotkałem się wyłącznie w liczniku Polar V650, ale tylko z tego powodu, że mapy były kolorowe. Użytkownik ma możliwość wyboru zorientowania mapy względem północy (zorientowanie mapy nieruchome), bądź kierunku ruchu (mapa obraca się, a kierunek ruchu pokrywa się z górną częścią licznika), ale wyboru tego może dokonać tylko w aplikacji na smartfonie. Na stronie mapy można także umieścić dwa dowolne pola danych. Niestety producent nie przewidział możliwości przesuwania mapy.

Na polu funkcji nawigacyjnych za wiele się nie zmieniło w stosunku do licznika ELEMNT. Wahoo pozostawia tworzenie tras innym serwisom. Z jednej strony można to nazwać lenistwem, bądź spychologią, ale według mnie większość użytkowników korzystać będzie z tras już stworzonych przez inne osoby, bądź tworzyć je w swoich ulubionych serwisach, więc po co wymyślać koło na nowo? Garmin zmusza nas do tworzenia tras na swojej platformie jeżeli chcemy je transferować do liczników i zegarków bezprzewodowo. Ściągnięte z innych serwisów pliki gpx musimy transferować z komputera za pomocą kabla. Wahoo to znacznie uprościło i jeśli połączymy aplikację ELEMNT z kontami na Stravie, Komoot i RideMyGPS, to trasy z tych serwisów będą automatycznie synchronizowane z naszym licznikiem zarówno przez Bluetooth Smart, jak i przez WiFi. Podobnie można transferować pliki z i do licznika z poziomu telefonu. Możliwość kopiowania plików gpx z komputera przez kabel także jest, ale traktujmy ją jako awaryjną. Co prawda aby w pełni korzystać z funkcji transferu tras innych osób w serwisie Strava konieczne jest konto Premium, ale w przypadku tras z serwisów Komoot i RideMyGPS wystarczy konto darmowe. Po przekopiowaniu tras nie pozostaje nic innego, jak wybranie tej, która nas interesuje i rozpoczęcie jazdy. Na stronie z przewyższeniami zaprezentowany zostanie profil wysokościowy trasy oraz oznaczone na nim nasze położenie. Jeżeli trasa nie pochodziła z serwisów Komoot, RideMyGPS, lub Strava, to nie będziemy automatycznie po niej prowadzeni. Zostanie ona zaznaczona na mapie, a nam pozostanie śledzenia naszego położenia jej względem. Tylko w przypadku tras stworzonych w serwisach Komoot i RideMyGPS będziemy prowadzeni po nich krok po kroku, to znaczy przed zakrętem zostaniemy poinformowani za ile metrów i w którą stronę mamy skręcić, a dodatkowo diody nad ekranem będą migały w sposób sygnalizujący kierunek skrętu. Jeśli z zaplanowanej trasy zjedziemy, to zostaniemy o tym fakcie poinformowani za pomocą odpowiedniego komunikatu, dźwiękowo, oraz za pomocą diod, które zapalą się na czerwono, jednak nasza trasa nie zostanie przeliczona. To w naszej gestii jest odnalezienie drogi powrotnej na trasę. Użytkownik ma także możliwość wyboru kierunku w jakim chce przejechać trasę, powrót po przejechanej do tej pory trasie, czy opcję „route me anywhere” (coś w stylu „zaskocz mnie”, z której z pewnością będzie zadowolony Wojtek Łachut) dostępną z poziomu aplikacji w telefonie. Istnieje jeszcze opcja prezentowania na wyświetlaczu licznika BOLT trasy stworzonej za pomocą aplikacji ELEMNT w sparowanym smartfonie z włączoną transmisją danych.

Chcąc korzystać z integracji licznika z segmentami Stravy należy posiadać konto Strava Premium. Po połączeniu aplikacji ELEMNT z kontem Strava mamy na liczniku dostęp do segmentów, które oznaczyliśmy jako ulubione na Stravie. Przy każdym połączeniu z siecią bezprzewodową WiFi segmenty te będą synchronizowane z licznikiem. Podczas jazdy poinformowani zostaniemy o zbliżaniu się do segmentu i odliczany będzie dystans do jego rozpoczęcia. Jeżeli nas to nie interesuje to klikamy Dismiss i kontynuujemy jak gdyby nigdy nic. W przeciwnym razie po przejechaniu wirtualnej kreski rozpoczyna się zabawa. Na stronie segmentu prezentowany jest jego profil oraz nasze położenie na nim, dystans do końca segmentu, czas lidera (lub nasz osobisty rekord), prognozowany czas zakończenia, oraz czas za/przed liderem w danym miejscu. Dodatkowo diody nad wyświetlaczem pokazują jaką część segmentu przejechaliśmy. Dzięki kliknięciu przycisku „VS” zmienia się wynik względem którego się ścigamy z KOM na nasz osobisty rekord na danym segmencie. Działa to po prostu dokładnie tak, jak chciałbym żeby to działało, ale ma niestety jedną wielką wadę. Czasami trudno jest nie iść na całość przy takich powiadomieniach, więc wielce przydatna jest opcja wyłączenia śledzenia segmentów, lub nieprzełączania automatycznie na stronę segmentu po jego rozpoczęciu (pomimo powiadomienia o rozpoczynającym się segmencie). Ustawień tych dokonamy jak łatwo się domyślić w aplikacji ELEMNT. Licznik bez problemu radzi sobie z segmentami, które się na siebie nakładają i na stronie segmentu można przełączać się pomiędzy aktualnymi segmentami. Co więcej, w przeciwieństwie do liczników Garmina nie ma problemu z jednoczesnym śledzeniem segmentów, oraz nawigowaniem. Warto zaznaczyć, że zdobycie KOMa na liczniku nie musi oznaczać zdobycie KOMa w rzeczywistości. Pomiędzy synchronizacjami licznika ze Stravą ktoś mógł zrobić lepszy czas niż my na przykład przed chwilą, a dane te nie są uaktualniane w czasie rzeczywistym.

Funkcja Live Track pozwala na śledzenie pozycji i danych z licznika poprzez łącze internetowe. W aplikacji ELEMNT tworzymy stały link do śledzenia (bądź zdajemy się na tworzone każdorazowo dla rozpoczętej sesji), definiujemy grono odbiorców (na podstawie adresów mailowych, na naszej tablicy na Facebooku, lub na Twitterze), oraz ewentualną datę wygaśnięcia sesji (do końca dnia, bądź na zawsze) i jeżeli funkcja jest aktywowana, a nasz licznik sparowany ze smartfonem z włączoną transmisją danych, to po rozpoczęciu jazdy odbiorcy zostaną poinformowani, że rozpoczęliśmy jazdę, którą można śledzić pod podanym linkiem. Od lipca 2017 roku oprócz pozycji transmitowane są także dane z czujników zewnętrznych podłączonych do licznika. Poza funkcją Live Track dostępna jest funkcja Group Track. Dzięki niej na ekranie mapy na naszym liczniku zobaczymy innych użytkowników (z którymi jesteśmy „znajomymi”) znajdujących się w pobliżu i korzystających z funkcji Live Track na swoich licznikach ELEMNT lub ELEMNT BOLT.

Powiadomienia z telefonu działają bez zarzutów. W przypadku, gdy aktywujemy tą funkcję w aplikacji ELEMNT na wyświetlaczu licznika zostaniemy każdorazowo poinformowani o tym kto do nas dzwoni (z funkcją odrzucenia połączenia), oraz zobaczymy nagłówki otrzymanych SMSów i e-maili. Na listę życzeń można by wpisać możliwość otrzymywania powiadomień z innych aplikacji na telefonie, jak chociażby Facebook Messenger, czy WhatsApp, oraz w przypadku odrzucenia nadchodzącego połączenia automatyczne wysyłanie do dzwoniącego ustawionej wcześniej wiadomości (np. „Trening – nie przeszkadzać!”).

Funkcją, w której się zakochałem bez pamięci jest współpraca z planami startowymi opracowanymi na platformie BestBikeSplit. Jest to najbardziej zaawansowane narzędzie, dzięki któremu można tworzyć niesamowicie dokładne plany startowe kolarskich części triathlonu, czy odcinków jazdy na czas. W oparciu o biometryczne i aerodynamiczne dane zawodnika, jego roweru, profil trasy, historyczne i prognozowane warunki pogodowe, oraz w końcu w oparciu o profil mocy zawodnika można określić prognozowany czas, w jakim dany etap ukończy, a także stworzyć plan, który krok po kroku podpowie mu jakie wartości mocy powinien generować, żeby zrealizować założony cel czasowy. Stworzywszy plan wyścigowy na platformie BestBikeSplit i po połączeniu aplikacji ELEMNT z kontem BBS na licznik zostaną przetransferowane plany wyścigowe. Znajdziemy je pomiędzy zaplanowanymi trasami ze Stravy i RideMyGPS z adnotacją „BBS Race”. Aktywujemy je jak każdą inną trasę, ale pojawiają się nowe pola danych – „Target WATTS” i „Target KPH”, czyli docelowa moc i prędkość, a naszym zadaniem jest zbliżenie aktualnej mocy do wartości docelowej. Zaplanowana trasa podzielona jest na małe odcinki w zależności od jej przebiegu i ukształtowania terenu i dla każdego z tych odcinków oprogramowanie BBS zaplanowało inne wartości mocy. Funkcję tą możemy wykorzystać także w połączeniu z kompatybilnym trenażerem do wirtualnego treningu na trasie zawodów zgodnie z założonym planem. Trenażer automatycznie będzie dobierał obciążenie w zależności od ukształtowania terenu, prognozowanych warunków atmosferycznych, czy wagi i danych aerodynamicznych zawodnika i roweru. Działa to bez zarzutu i jest w mojej ocenie jedną z największych zalet tego licznika. Teraz planu wyścigowego nie musimy już mieć w głowie, czy na kartce przyklejonej na mostku. Licznik staje się naszą marchewką na kiju, aczkolwiek zawsze jest ryzyko, że tworząc nieco zbyt ambitny plan startowy, albo gdy warunki atmosferyczne są gorsze niż prognozowane, pojedziemy rower życia, ale na biegu będzie „chodzone”, czy w końcu licznik nam się rozładuje, a my nie będziemy pamiętali ile watów mamy generować. Prawo Murphy’ego. Ktoś może powiedzieć, że BestBikeSplit stworzył aplikację Connect IQ na liczniki Garmina, ale prawda jest taka, że aplikacja ta jest namiastką funkcjonalności BestBikeSplit na licznikach Wahoo ELEMNT i Wahoo ELEMNT BOLT. Niestety, podobnie jak w przypadku Stravy, aby w pełni korzystać z dobrodziejstw BestBikeSplit konieczne jest posiadanie płatnego kontra Premium.

Wspomniałem już o tym, że licznik wyposażono w nie tylko w odbiornik nawigacyjnych systemów satelitarnych GPS, ale także GLONASS, geostacjonarnych satelitów systemu nawigacyjnego Beidou (obejmującym swoim zasięgiem obszar Azji), satelitów ogólnoświatowego systemu nawigacyjnego Galileo (planowana data osiągnięcia pełnej wydajności operacyjnej to 2020 rok) i satelitów systemu QASS (obejmującym swoim zasięgiem obszar Azji i Pacyfiku), przy czym użytkownik nie ma możliwości dezaktywacji poszczególnych systemów nawigacyjnych (jak to jest w przypadku liczników firmy Garmin). Dwa nawigacyjne systemy satelitarne to dwa razy więcej satelitów i realna szansa na zwiększenie liczby linii pozycyjnych wykorzystywanych do określenia pozycji, a co się z tym wiąże wzrost jej dokładności. W umiarkowanych szerokościach geograficznych, a w takiej położona jest Polska, jest to tym bardziej wyraźne. Do pracy odbiornika nawigacyjnych systemów satelitarnych licznika Wahoo ELEMNT BOLT nie mam najmniejszych zastrzeżeń. Po uruchomieniu licznika akwizycja satelitów jest błyskawiczna, a pozycja przez niego określana wystarczająco dokładna jak na potrzeby użytkownika cywilnego. Owszem, czasem się zdarzy, że w gęstym lesie podczas jazdy na zaplanowanej trasie zostaniemy poinformowani o zboczeniu z niej, ponieważ pozycja określona przez odbiornik znajduje się w odległości więcej niż 10 metrów od trasy, ale po 2-3 sekundach będzie informacja, że jesteśmy z powrotem na trasie. Takie „skoki” nie są niczym nadzwyczajnym. Pamiętajmy, że odbiorniki nawigacyjnych systemów satelitarnych to urządzenia radiowe, a wysokie budynki, formacje skalne, czy gęstwina leśna mogą skutecznie stawać na drodze pokonywanej przez fale radiowe pomiędzy satelitami, a odbiornikiem. Dokładność cywilnych odbiorników satelitarnych systemów nawigacyjnych to teoretycznie 22,5 metra (z prawdopodobieństwem 95%), a praktycznie w Polsce około 6-7 metrów. Nie oczekujmy więc do urządzeń sportowych decymetrowej dokładności. Mając to na uwadze, stwierdzam, że Wahoo ELEMNT BOLT jest co najmniej tak samo dokładny, jak urządzenia konkurencji.

Podobnie jak ELEMNT licznik Wahoo ELEMTN BOLT wyróżnia się brakiem problemów z łącznością. Zarówno połączenie ANT+, Bluetooth Smart, jak i WiFi są stabilne i ani razu przez okres testowy nie miałem z nimi problemów. Transfer danych z i do licznika jest błyskawiczny. Jeżeli w trakcie jazdy licznik był połączony przez Bluetooth Smart z telefonem, to już podczas treningu synchronizowana była część danych z aplikacją i po zakończeniu zapisu trwa to dosłownie sekundy zanim cały trening zostanie zrzucony. Przeglądając zapis treningu w aplikacji możemy go wyeksportować do zewnętrznych platform treningowych (połączonych z aplikacją) i chmur wirtualnych, ale nie do Garmin Connect, ponieważ Garmin zablokował możliwość transferu aktywności z zewnętrznych platform. Zimna woja trwa. Jeśli z jakichkolwiek powodów (na przykład przeciążony serwer) pliku nie udało nam się wyeksportować, to zawsze możemy go wysłać jako załącznik do wiadomości e-mail w postaci pliku fit. Po zakończeniu treningu licznik wyszukuje znane sieci WiFi i w przypadku ich odnalezienia synchronizuje zapisany trening. W przypadku gdy żadna ze znanych sieci nie zostanie odnaleziona, bądź po zakończeniu synchronizacji łączność WiFi zostanie wyłączona, aby zmniejszyć zużycie baterii. Uaktualnienia oprogramowania licznika dokonamy tylko przez sieć WiFi, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby z poziomu telefonu utworzyć HotSpot WiFi i z jego pomocą uaktualnić oprogramowanie licznika.

Producent deklaruje 15-godzinny czas pracy na jednym ładowaniu baterii. Pod koniec sierpnia wybrałem się na przeszło 12-godziną wycieczkę rowerową wzdłuż polskiego wybrzeża i na jej koniec przy korzystaniu z nawigacji stan naładowania baterii wynosił 15%. W przypadku kręcenia „w 4 ścianach” z wyłączonym odbiornikiem nawigacji satelitarnej, wyłączonym podświetleniem, ale korzystając z komunikacji Bluetooth Smart i ANT+ zużycie baterii wynosi około 4-5%. Naładowanie całkowicie wyczerpanej baterii zajmie mniej niż 3 godziny.

Oprócz współpracy z trenażerami ANT+ FE-C kolejną nowością jest obsługa treningów z platform zewnętrznych. Jeżeli korzystacie z funkcji wcześniejszego programowania treningów (na przykład tworzenie treningów interwałowych w serwisie TrainingPeaks), to nie ma najmniejszego problemu, żeby licznik prowadził Was przez ten trening. Co więcej, w przypadku korzystania z kompatybilnego trenażera jego obciążenie będzie dobierane zgodnie z zaprogramowanym treningiem, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby je zmniejszyć, jeżeli mamy problem z jego utrzymaniem. Działa to po prostu bezbłędnie.

Licznik Wahoo ELEMNT BOLT w wersji podstawowej (bez czujników zewnętrznych) kosztuje 1149 złotych, co w hierarchii cenowej stawia go na równi z licznikiem Garmin Edge 520. Początkowo był nawet tańszy niż najpopularniejszy model Garmina, ale nawigacyjny gigant obniżył cenę swojego flagowego modelu, żeby zrównać się z BOLTem. Licznikowi Wahoo ELEMNT BOLT brakuje części funkcji, jakie znajdziemy w licznikach Garmina, ale w zamian oferuje inne podejście do tematu konfiguracji licznika i co mnie osobiście ujęło bardzo przyjazny i intuicyjny system operacyjny. Funkcje kontroli pracy trenażera i realizacji planów startowych BestBikeSplit są absolutnie fenomenalne. Nie jest to nic nowego, ale jest to proste i klarowne. Nic się nie zacina, nic się nie zawiesza, żadnych problemów z łącznością, czy aplikacją, co nie jest takie oczywiste w przypadku Garmina. Co prawda części osób może się to kojarzyć z dyskusją na temat wyższości iOS nad Androidem, ale ja zmianę środowiska na Wahoo po blisko półtora roku użytkowania oceniam pozytywnie. A sam licznik? Moim zdaniem jest absolutnie fantastyczny i stanowi realne zagrożenie dla hegemonii Garmina.

el Kapitano

el Kapitano

editor

el Kapitano. Marynarz. Triathlonista. Więcej w zakładce "o mnie".

109 komentarzy

 1. Avatar
  bobiko

  Pełen uznania za rzetelną recenzję kolarskiego licznika. świetnie opisałeś każdy aspekt użytkowania i konfiguracji. I
  gdyby nie to, ze mam Garmina edge 1000 (świezy nabytek) to z pewnością skusiłbym na to. W sumie to jest na liśćie do
  kupienia po sprzedazy głównego komputerka.

  Mnie tylko jedna rzecz przeszkadza: brak map topo i brak kolorowego ekranu. 😉

 2. el Kapitano
  el Kapitano

  Po ostatnich wypadach do
  Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
  wcale mi nie brakuje map
  topograficznych, ponieważ mapy Wahoo
  są wystarczające. Co do kolorowego
  ekranu – w mojej ocenie ekran
  monochromatyczny jest jego największą
  zaletą!

 3. Avatar
  NorbertXYZ

  Pewnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale zaryzykuję pytanie – który z przetestowanych porównywalnych modeli
  byś wybrał/polecał? Garmin? Polar? Wahoo?

 4. el Kapitano
  el Kapitano

  @NorbertXYZ po latach spędzonych z licznikami Garmina rok temu przesiadłem się na Wahoo ELEMNT i nie żałuję. Moim zdaniem jest to licznik idealny. Był to świadomy wybór i sam go kupiłem. Gdybym miał kupować teraz, to pewnie kupiłbym BOLTa, ale z drugiej strony rozmiar ELEMNTa mi nie przeszkadza, więc nie widzę powodu do wymiany.

 5. el Kapitano
  el Kapitano

  Zarówno ELEMNT, jak i ELEMNT BOLT, posiadają wbudowane termometry i umożliwiają prezentację pola danych z jej aktualną wartością.

 6. Avatar
  Wilk

  Jak dla mnie mocno przesadzona ta
  recenzja jeśli chodzi o segment map i
  nawigacji, pisanie że to jest świetne
  – to dla mnie grube przegięcie. O ile
  w kwestii urządzenia treningowego to
  urządzenie porównywalne z Garminami,
  czy nawet lepsze – to jeśli chodzi o
  mapy przegrywa zdecydowanie.
  Recenzent patrzy na sprawę z czysto
  sportowego punktu widzenia,
  zapominając, że takie urządzenia
  sporo osób używa do nawigacji w
  nieznanych rejonach, do turystyki
  itd. A mnóstwo recenzji tego
  urządzenia, które czytałem podkreśla,
  że nie sposób na tym sensownie
  zaplanować trasy, nawigacja jest
  dobra jedynie w skali mikro,
  natomiast w skali makro, gdy chcemy
  zaplanować trasę na dłuższym odcinku
  – to już kicha, gdy mapę oddalimy to
  ilość szczegółów jest bardzo mała i
  nie sposób na tym sensownie planować.
  A dla mnie to bardzo istotna funkcja,
  z której wielokrotnie korzystam, gdy
  okazuje się, że muszę zmienić
  zaplanowaną w domu trasę, gdy wgrany
  ślad staje się bezużyteczny, gdy
  muszę na trasie szybko przeliczyć ile
  mam kilometrów na pociąg itd.
  Rozumiem, że nie każdy z tego
  korzysta – ale w recenzji trzeba o
  tym wyraźnie napisać, bo później ktoś
  komu zależy na wygodnej nawigacji
  przeczyta, że nawigacja jest
  doskonała i będzie mocno
  rozczarowany, bo w tym segmencie
  Garminy są wiele lepsze. Nie zgadzam
  się też z kwestią wygody
  konfiguracji. Możliwość
  konfigurowania pól danych jedynie
  smartfonem to spory minus w
  porównaniu do konfigurowania
  bezpośrednio na urządzeniu. I wcale
  nie jest to trudne i upierdliwe na
  Garminie, wręcz przeciwnie bardzo
  proste. Wiele razy to robiłem w
  czasie jazdy, gdy chciałem zmienić
  pole danych, parę sekund to zajmuje,
  jak ktoś umie to robić – to zrobi to
  na pewno dużo prędzej niż za pomocą
  smartfona.

 7. el Kapitano
  el Kapitano

  @Wilk Chyba odnosisz się do innej recenzji, bo ja w powyższej nigdzie nie stwierdziłem, że „segment map i
  nawigacji” jest świetny, więc teza jakoby było to przegięciem jest nieprawdziwa. Wspominasz jeszcze, że nie
  wypunktowałem w recenzji „przeliczania trasy”. Jeśli jednak wrócisz do tekstu, to zobaczysz, że wyraźnie to
  podkreśliłem. Recenzent zawsze w pewnym stopniu będzie patrzył na urządzenie przez pryzmat własnych
  prefrerencji, użytkowania i oczekiwań w stosunku do urządzenia, jednak korzystałem z Bolta i korzystam z
  ELEMNTa często w miejscach, w których jestem pierwszy raz, zjeżdżam z zaplanowanych tras i jakoś nie mam
  problemów z nawigowaniem z wykorzystaniem tego co mi liczniki te dają. Być może dlatego, że z wykształcenia i
  zawodu jestem nawigatorem. Oddalając mapę trzeba zmniejszyć ilość widoczynch szczegółów, inaczej mapa staje się
  nieczytelna.

 8. Avatar
  Wilk

  @ El Kapitano
  Jeden obrazek powie więcej niż tysiąc
  słów. Żeby porównać możliwości
  Garmina i Wahoo w kwestii nawigacji
  trzeba by wrzucić kilka obrazków na
  różnych stopniach zoomu przy tej
  samej mapie, nie tylko 100-500m, ale
  i na oddaleniu rzędu 5km. Jak
  wspominałem wiele osób w recenzjach
  Wahoo o tym wspominało, że na dużym
  oddaleniu na Wahoo jest bardzo słabo,
  to samo stwierdził mój kumpel, który
  wcześniej używał Edge 800, że pod tym
  względem Wahoo jest sporo słabsze – i
  na tej podstawie o tym wspominam. To
  nie jest tak, że na Wahoo nie da sie
  nawigować, ale jest to dużo bardziej
  upierdliwe. Ja też znam się na
  nawigacji i jestem w stanie nawigować
  na urządzeniu ze zbliżeniem rzędu
  200-500m, tyle że będzie to bardzo
  upierdliwe. Ale tu chodzi o wygodę
  szybkiej nawigacji w skali makro. Ja
  jeżdżę np. wyprawy rowerowe na wiele
  dni, czy trasy ultra, gdzie nieraz
  zachodzi potrzeba zupełnej zmiany
  zaplanowanej trasy w domu. I jak
  muszę przeliczyć coś na dystansie
  100-200km to Wahoo słabiutko
  wypadnie, trzeba by rzeźbić ciągle
  oddalając i przybliżając mapę. To
  samo dotyczy specyfiki ultra
  maratonów, gdzie nawigacja jest
  obecnie kluczowym wyposażeniem (bez
  tego już prawie nikt nie jeździ na
  ultra), wielokrotnie trzeba w czasie
  jazdy przeliczać dystanse do sklepów,
  stacji benzynowych, noclegów,
  większych miast – by dobrze
  zaplanowac dzień. I możliwość
  szybkiego ogarnięcia takich punktów w
  promieniu 100-200km pozwala sensownie
  zaplanować dzień i najefektywniej
  wykorzystać czas. Oczywiście nie są
  to pewnie zastosowania wykorzystywane
  powszechnie, niemniej warto o tym
  wspomnieć, bo akurat pod tym względem
  Garmin wygrywa.

 9. el Kapitano
  el Kapitano

  @Wilk faktycznie, przy odległościach rzędu 100-200 km lepiej przeliczyć coś na ekranie Garmina. Znowu więc
  wracamy do faktu, że wspominałem o owym przeliczaniu w przypadku Wahoo. Chcesz pokazać, że Garmin jest lepszy,
  proszę bardzo. Ja nikogo na siłę nie przekonuję.

 10. Avatar
  Michał

  Dzięki Wielkie za recenzję, a już
  miałem kupić garmina 520, ale mnie
  przekonałeś i zamówiłem Wahoo 😉
  Obsługa trenażera to genialna sprawa!

 11. Avatar
  Krzysiek

  Hej, dobre omówienie. Miałbym jednak
  kilka pytań jeśli pozwolisz. Rozumiem
  że nadal go używasz i polecasz 🙂
  Czy konieczny jest czujnik prędkości,
  czy też równie dobrze będzie działał
  bez niego?
  Czy z poziomu licznika jest możliwość
  kalibracji miernika mocy?
  Do celów turystyczno-treningowych
  brać Elemnt czy Elemnt Bolt?
  Nawigacja w tym mniejszym też sobie
  da radę?
  I jak z nawigowaniem oraz
  wytrzymałością baterii na trasach
  200km i więcej?
  Sorki za nawał pytań, ale niestety
  rozczarowałem się swoim MIO Cyclo 105
  i szukam czegoś co mi posłuży przez
  najbliższych kilka lat.
  Z góry dzięki za wszelkie informacje.

 12. el Kapitano
  el Kapitano

  @Krzysiek sam korzystam z większego ELEMNTa, ale jeśli chodzi o oprogramowanie, to się nie różnią. Jeśli chodzi o turystykę , nawigowanie i pojemność baterii, to pod koniec sierpnia razem z Wojtkiem Suchowieckim przejechaliśmy się gravelami z Helu do Ustki wzdłuż wybrzeża. Wyszło nam 10 godzin drogi. Ja jechałem z Boltem, Wojtek z ELEMNTem. Obydwaj korzystaliśmy z nawigacji, a przez większość drogi miałem licznik ustawiony na ekranie mapy. Po dotarciu do celu zostało mi ponad 30% beterii. Do nawigowania moim zdaniem się nadaje, ale jak pisał ktoś kilka komentarzy wyżej, wg. niego licznik ten do nawigowania był niewystarczający. Czujnika prędkości nie potrzebujesz, a miernik mocy można kalibrować z poziomu licznika. Gdybym wcześniej nie kupił ELEMNTa, to dzisiaj pewnie kupiłbym Bolta.

 13. Avatar
  Krzysiek

  Dzięki. Jeśli mógłbyś jeszcze
  wyjaśnić dla mnie jedną kwestię. Na
  jednym z for użytkownik tego licznika
  opisuje że w czasie jazdy zrobił
  kilka postojów, pauzując w tym czasie
  licznik. Po zakończeniu jazdy okazało
  się że poprawnie trasę zapisało tylko
  do pierwszej pauzy. Spotkałeś się z
  czymś takim?

 14. el Kapitano
  el Kapitano

  Ani razu mi się coś takiego nie przytrafiło. Pytałem też znajomych korzystających z liczników Wahoo i oni również nic takiego nie zaobserwowali. Poniżej masz link do zapisu mojego sierpniowego wypadu wzdłuż wybrzeża. Licznik był uruchomiony ponad 10 godzin, z czego blisko trzy godziny to były pauzy (tu śniadanie, tam cola, jeszcze gdzie indziej lody, pauza na latanie dronem) i jak widać z zapisem nie ma problemów.
  https://www.strava.com/activities/1160497006

 15. Avatar
  Ar2rex

  Mam pytania:
  1. Na tej stronie „https://www.forumrowerowe.org/topic/219356-licznik-gps-wahoo-elemnt/?
  tab=comments” pod koniec Przemcio pisze, że przy połączeniu z telefonem wahoo przelicza trasę.
  Czy możesz to potwierdzić, to dla mnie ważne?
  2. Wiesz może czy jest i jak działa serwis wahoo w Polsce?
  3. Możesz polecić jakiś sklep z Wahoo?
  Dzięki za recenzje i proszę o pomoc.

 16. el Kapitano
  el Kapitano

  @Ar2rex:
  1. Jestem na morzu jeszcze nieco ponad dwa tygodnie, więc nie jestem w stanie tego zweryfikować. Ostatnio zjechałem z trasy jakoś w sierpniu 2017 roku i wówczas pomimo połączenia z telefonem nie przeliczał nic.
  2. Nie ma serwisu w Polsce. Najbliższy jest bodaj w Holandii. Do tej pory słyszałem o jednym problemie z trenażerem Wahoo Kickr i sklep, w którym go kupiono od ręki wymienił go na nowy egzemplarz.
  3. Są trzy sklepy tym handlujące, o których wiem. 3athlete z Gdańska, Velocity z Poznania i internetowy sklep Apple. Niebawem zacznie nimi handlować też Porfesjonalny Serwis Rowerowy z Warszawy. Poza Apple każdego z nich mogę polecić, bo to moi znajomi.

 17. Avatar
  Ar2rex

  Poczytałem trochę na różnych forach (
  również zagranicznych )
  i zauważyłem, że kto zaczął używać
  Wahoo ten jest zadowolony.
  Więc się chyba zdecyduję.
  Bardzo dziękuję z pomoc.

 18. Avatar
  Leszek

  Stava i „automatyczne prowadzenie”- to raczej nie jest prawda. Trasy Strava nie zawierają wskazówek nawigacyjnych.

 19. Avatar
  Kamil

  Do mnie dzisiaj przychodzi Hammerhead Karoo, kupiony za 250$ bo to wciaz wczesna faza rozwoju. Zobaczymy.

 20. Avatar
  Bartek

  Bardzo ciekawa recenzja. Właśnie stoję przed wyborem Wahoo element bolt lub Garmin 520 i przyznam, że Wahoo kusi
  bardzo:-) Rozumiem, ze przy dłuższych wyjazdach rowerowych (bez dostępu do kompa) można bez problemu
  planowac trasy w aplikacji i wrzucać ślady do Wahoo? Czy Garmin tez ma taką opcję? Można wrzucić do Garmina trasę
  korzystając wyłacznie ze smartfona?

 21. Avatar
  Drewniacki

  Dzięki za tę recenzję! Przeszedłem się po niej do sklepu i kupiłem Bolta. Powinni Ci przesłać prowizję 😉

  Mam jednak małe problemy z nawigacją. Często kopiuję czyjeś treningi (np. Twoje czy Bogdziewicza) i po nich jadę.
  Zgrywam ze Stravy gpxa, wgrywam do RideWithGPS i synchronizuję z Wahoo. Z jakiegoś powodu, jeżeli nie zacznę
  tam gdzie, zaczynał się oryginalny przejazd, Wahoo nie pokazuje mi śladu na mapie… Widzę ślad (oraz swoją
  pozycję) w aplikacji na telefonie, ale na liczniku „okruszki chleba” się nie pokazują. Miałeś może taki problem? Nie
  widzę nikogo w internecie, kto by na to narzekał, więc może to ja coś robię nie tak.

  Druga sprawa to to co porusza Bartek — RideWithGPS chyba nie pozwala planować / edytować trasy z poziomu
  telefonu. Czy Komoot to umozliwia?

 22. el Kapitano
  el Kapitano

  @Drewniacki wcale mnie to nie dziwi, bo to genialny licznik jest, a prowizji nie trzeba… wolałbym, że spuścili cenę klientowi niż mnie cokolwiek przelewali, mam z czego żyć

 23. el Kapitano
  el Kapitano

  @Bartek @Drewniacki zaplanować można trasę na telefonie w aplikacji Komoot, następnie poprzez hostpot osobisty stworzyć własną sieć wifi i przez nią zsynchronizować trasę do Wahoo.

 24. Avatar
  Krystian

  Witam mam pytanie bardzo
  ważne jeśli to możliwe i może
  ktoś pomóc to bardzo proszę
  otóż sprzedaję właśnie WAHOO
  ELEMNT BOLT i nie wiem jak
  go wyrejestrować żeby nabywca
  mógł go sobie zarejestrować
  pomoże ktoś?

 25. Avatar
  Tadeusz

  Witam , używałem wcześniej tylko garminy , ale po przeczytaniu tej dokładnej recenzji el Kapitano
  kupiłem Bolta i nie jestem zawiedziony ani na sekundę ,że go kupiłem. Dziękuję el Kapitano za tak
  wnikliwą recenzję i opis praktyczny .Bardzomi to ułatwiło wybór. Bardzo polecam ten licznik .(Nie
  jestem z Wahoo) 😁😁😁

 26. Avatar
  donrob

  W jaki sposób planować trasę wycieczki? Czy takie planowanie to coś skomplikowanego?
  Czy do planowania trasy potrzeba wykupić jakąś aplikację czy jest darmowa? Czy podczas
  jazdy można zmienić trasę np. Prowadź do miejsca startu.
  Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

 27. el Kapitano
  el Kapitano

  @donrob do planowania trasy najprostszym narzędziem jest Strava z darmowym kontem. W czasie jazdy można korzystać z aplikacji Komoot na telefon i zapisaną/zmodyfikowaną trasę wrzucić do licznika korzystając z hotspota osobistego telefonu.

 28. Avatar
  Tomasz

  Zastanawia mnie jedna rzecz. Z większości zdjęć czy filmów osób recenzujących Elemnt Bolt wynika, że ilość pól
  danych wyświetlanych na ekranie może wynosić: 1, 2, 3, 4 i potem od razu 7, 9. Znalazłem jednak jedna recenzję z
  takim zdjęciem:
  https://static1.squarespace.com/static/53b23eb9e4b02678c8e4e9ab/t/599be13f7131a5ca151cdb68/1503387977204/
  DSCN2527.jpg?format=1000w
  z którego wynika, że można wyświetlić również 5 pól danych. Interesuje mnie to bo obecnie jeżdżę z Garminem 500
  gdzie mam najczęściej wyświetlone właśnie 5 pól. Czy ktoś może potwierdzić, że da się wyświetlić taki ekran?

 29. Avatar
  Jan

  @Wilk23
  Nie mam żadnego doświadczenia z Garminem, ale przeczytałem sporo opini, że ekrany Garmina nie są super
  responsywne i ostatecznie nawigowanie nie umywa się do nawigowania z poziomu smartphona. Z takim
  przeświadczeniem zamówiłem Edge 130, który miał być zamontowany obok iphona z opdaloną nawigacją.

  @el Kapitano
  Wychodze z założenia (być może mylnego), że wyższe modele Garmina i tak nie oferują tak user friendly nawigacji
  jaką mają smartphony. Czy zatem, posiadając wahoo bolt, który spełnia podstawowe działanie nawigacji czyli
  prowadzenie po śladzie, nie wygodniej i szybciej jest poprostu w sytuacji krytycznej sprawdzić mape na
  smartphonie? Nie mam doświadczenia z komputerkami z nawigacją ztąd moje pytania. I czy dobrze zrozumiałem, że
  jest potrzebna zewnętrzna aplikacja Kamoot żeby wrzucić w nawigacje nową trasę?

 30. el Kapitano
  el Kapitano

  @Jan owszem, wygodniej jest z poziomu smartfona, ale podczas jazdy z niego nie korzystam, ani się nie zatrzymuję. Jeśli korzystam z nawigacji na liczniku, to zawsze wcześniej zaplanuję trasę na komputerze i wrzucę ją bezprzewodowo do licznika. Takie mam potrzeby i Wahoo spełnia je idealnie.

 31. Avatar
  eeee

  dlaczego te urządzenia są taki
  drogie? proszę o logiczne
  wytłumaczenia !!! realna cena dla
  tych urządzeń to 250 – 400 zł

 32. el Kapitano
  el Kapitano

  @Marcin na razie chyba wszystkie siły i środki zostały rzucone na zegarek Wahoo ELEMNT Rival, który powinien ujrzeć światło dzienne na targach CES. Jednak nieliczne wycieki z firmy sugerują, że w 2019 być może wypuszczą nową wersję ELEMNTa, a z czasem pewnie i Bolta.

 33. Avatar
  tom

  Ja tez jak wielu z was stoję przed
  wyborem.
  Tylko jak się ma bolt do nowego
  garmina 520 plus.
  Coś możecie podrzucić?

 34. el Kapitano
  el Kapitano

  @tom największą zaletą Edge 520 Plus (którego teraz mam wypożyczonego na okres testowy) są moim zdaniem tryb rozszerzenia wyświetlacza 935/F5/F5+, świetna nawigacja, segmenty stravy na żywo (o ile masz wersję Premium), czy ściąganie tras ze stravy, ale swojego Bolta na niego raczej nie zamienię.

 35. el Kapitano
  el Kapitano

  @Leszek w mojej ocenie wystarczająca, ale nie każdemu pasuje, że nie można przesuwać mapy, jak w Garminie, tylko może przybliżać oddalać, co może być problematyczne.

 36. el Kapitano
  el Kapitano

  @Leszek jeśli rowerek transmituje jakieś dane przez ANT+ lub Bluetooth Smart, to jak najbardziej. Ja nie mam problemu z połączeniem go z rowerem Life Fitness IC7

 37. Avatar
  Mariusz

  Czy licznik można równocześnie ładować i korzystać na przykład z nawigacji podczas jazdy.

 38. el Kapitano
  el Kapitano

  @Mariusz nie ma z tym problemu poza umiejscowieniem gniazda micro USB pod licznikiem, więc korzystając z uchwytu typu out-front masz ten port zablokowany.

 39. Avatar
  Alek

  Cześć. Jak sie odbywa gdy segmenty
  nakładają się na siebie? Co się wtedy
  dzieje? Może jakiś screen do
  krótkiego opisu? Dziękuję.

 40. el Kapitano
  el Kapitano

  @Alek jestem na statku, więc nie chwilowo nie poratuję obrazkiem, ale ELEMNT i ELEMNT Bolt bez problemu radzą sobie z nakładającymi się na siebie segmentami. Licznik może prezentować dane tylko jednego segmentu, ale jeśli segment się nakładają, to można się pomiędzy nimi przełączać (lewy przycisk oznaczony SGMNT). Nie dotyczy to powiadomień odnośnie segmentów, ponieważ te prezentowane są dla wszystkich aktywnych segmentów.

 41. Avatar
  Łukasz

  Hey, Czy z ElemntrBolt mogą korzysta dwie osoby, czy trzeba osobne profile stworzyć na smartphonie ?

 42. Avatar
  Karol

  Obecnie na stravie jest możliwość wykupienia konta premium w 3 segmentach. Można sobie wybrać jakie nas
  interesują. Ja kupiłem segment „Analysis” coś za około 90 zł/rok. Niestety subskrypcja ta nie udostępnia live strava
  segments. Są jeszcze do wyboru „Training” i „Safety”. Którą z tych kart muszę dodać do subskrypcji, żeby działała
  funkcja segmentów strawy na wahoo elemnt bolt?

 43. Avatar
  Włodek

  Dzień dobry el Kapitano, świetna recenzja! Mam prośbę: kupiłem ELEMNT oraz BOLT-a do szosowego ale nie wiem jak
  go sparować z Di2 aby pokazywał schemat przełożeń. Pokazuje tylko stan zużycia baterii. Z góry dziękuję!

 44. el Kapitano
  el Kapitano

  @Włodek w aplikacji ELEMNT na telefonie wejdź w usatwienia licznika i ustawienia pól danych i tam znajdź sekcję GEAR SELECTION. W niej znajdziesz dwa pola – gear selection (visual) i gear selection.

 45. el Kapitano
  el Kapitano

  @Łukasz jak najbardziej mogą korzystać z urządzenia dwie osoby, ale profil użytkownika jest jeden. Znaczy to, że macie jeden zestaw zakresów treningowych (tętno, moc) i ewentualnie zmieniacie je przed każdą jazdą, albo nie zawracacie tym sobie głowy. Podobnie jest z polami danych. Na potencjalny problem natkniecie się przy autosynchornizacji, poniważ nie połączycie dwóch kont w tym samym serwisie z jednym urządzeniem. Rozwiązaniem jest przykładowo korzystanie z dwóch różnych platform – na przykład jedna osoba ze stravy, a druga training peaks.
  Nie ma pewności, czy można jeden licznik jenocześnie mieć sparowany z dwoma telefonami (aplikacjami), ponieważ Wahoo ustawienia licznika ma zapisane w chmurze.

 46. Avatar
  Arturo

  @el Kapitano mam pytanie widzę że napisałeś że Wahoo posiada mapy OpenStreetview, ale w iphonie do typowania
  trasy widzę raczej mapy googlę. TO jak to jest ? Typowanie trasy po mapach google to dość słaby pomysł.

 47. el Kapitano
  el Kapitano

  @Arturo czym innym są mapy w urządzeniu, a czym innym w aplikacji. Aplikacja korzysta z map Google, ale wysyłając mapy do urządzenia wysyłasz mapy opracowane na podstawie OSM.

 48. Avatar
  Arturo

  el Kapitano rozumiem na czym polega różnica, ale to kiepsko skoro urządzenie nie potrafi narysować trasy a trasę
  rysujemy w telefonie na mapach google, które są ubogie w niektórych rejonach.

 49. Avatar
  Włodek

  Dziękuję za odpowiedź ale chyba źle się wyraziłem. Moja szosówka wyposażona jest w Ultegrę Di2. Bolt ją rozpoznał i
  pokazuje, że oprócz capteur Wahoo Blue SC oraz SPEED &CADENCE jest także DI2. Jeśli w w Bolcie kliknę na Di2 to
  pokazuje tylko stan baterii a chyba mozliwe jest aby licznik pokazywał również aktualne przełożenie. Coś
  przeoczyłem?
  Jeszcze raz proszę o sugestię i pozdrawiam! Włodek

 50. Avatar
  Włodek

  el Kapitano, przeczytałem ze zrozumieniem i wszystko gra :). Dziękuję i pozdrawiam!

 51. Avatar
  Karol

  Wiem, że aby wyświetlał segmenty na stravie trzeba wykupić wersję premium. Ostatnio pojawiła się możliwość
  wykupienia wersji premium w 3 segmentach. Ja zdecydowałem się na roczną subskrypcję „Analysis”. Którą z 2
  pozostałych należy dokupić, „Training” i”Safety”, żeby licznik pokazywał segmenty?

 52. Avatar
  Robot

  Cześć el Kapitano

  Dzięki za recenzję. Mam prośbę o odpowiedź czy jak jadę w trybie nawigacji według wcześniej narysowanego śladu i
  Wahoo rejestruje równocześnie pokonywaną trasę, ale przykładowo w połowie drogi chcę zmienić drogę powrotną i
  wgrać inny ślad powrotny to muszę przerwać rejestrowanie, wgrać nowy ślad i rozpocząć nagrywanie od tego
  miejsca i później połączyć kawałki przejechanych śladów, czy działa to niezależnie tj. nagrywa się wszystko cały
  czas, aż zakończę nagrywanie wycieczki, niezależnie od tego jak będę kombinował z nawigowaniem po drodze i jakie
  ślady będę wgrywał? Pozdrawiam

 53. el Kapitano
  el Kapitano

  @Robot trasa wybrana do nawigowania nie ma nic wspólnego z zapisem danych. W każdej chwili możesz aktywować lub deaktywować trasę wg której licznik ma Cię prowadzić. Patrz na nawigację bardziej jako na podpowiedź, niż na obowiązek.

 54. Avatar
  Krzysiek

  Witam, właśnie jestem na etapie
  wybierania licznika i między innymi
  Twoja recenzja mocno każe wziąć pod
  uwagę Bolt’a :). Od kilku miesięcy
  jestem szczęśliwym posiadaczem Tacx
  Flux smart, czytałem również Twój
  test tego trenażera, stąd pytanie,
  czy miałeś okazję sprawdzić, czy
  obydwa urządzenia pracują ze sobą bez
  problemów, czy ew. da się wybrać,
  które z nich ma sterować obciążeniem
  trenażera, czy parametry wszystkich
  czujników są zapisywane w obydwu?
  Będę wdzięczny za informacje, pozdrawiam

 55. Avatar
  Piotr

  Szukam rozwiazania jak moge polaczyc pedaly Garmin Vector 3 sparowane z zegarkiem Garmin 935 oraz
  licznikiem/GPS zeby widziec moc zarowno na zegarku jak i liczniku.
  Czy jest to jakos mozliwe z Boltem albo Garminem – czyli udostepniamy z zegarka moc do kolejnego urzadzenia?

 56. el Kapitano
  el Kapitano

  @Piotr ANT+ ma to do siebie, że jest komunikacją otwartą, tj. w przypadku miernika V3 wiele urządzeń widzi dane przez niego transmitowane. Wyszukaj czujnik z poziomu licznika i zegarka i się z nim połącz z tych urządzeń.

 57. Avatar
  Paweł

  Hej, czy może ktoś mnie
  „oświecić”? Byłem przekonany,
  że mój Bolt sam włączał
  podświetlenie ekranu po
  zmierzchu w trybie Timed w
  oparciu o czas zachodu słońca.
  Pamiętam, że kiedyś
  podświetlenie zaskoczyło mnie
  włączając się. Tak było w
  zeszłym roku, parę aktualizacji
  temu. Teraz jednak po
  premierze Roam mój Bolt już
  tak nie działa. Support
  oczywiście twierdzi, że takiej
  opcji nie było i zachęca mnie do
  zakupu Roam, który posiada
  czujnik zmierzchu. Nie wiem
  już czy coś sobie uroiłem. Na
  chłopski rozum, żeby
  kontrolować podświetlenie
  wystarczy lokalizacja i
  kalendarz z danymi
  wschód/zachód słońca. Takie
  proste rozwiązanie wystarcza,
  w tunelach nie jeżdżę. Dostęp
  do włączenia podświetlenia na
  stałe w trakcie treningu jest
  upierdliwy, bo trzeba klikać w
  ustawieniach. Niestety nie
  pomyśleli o prostym
  rozwiązaniu np double click
  przycisku power. Mam
  wrażenie, że wycieli funkcję
  auto podświetlenia z Bolta żeby
  pozycjonować lepiej nowy
  produkt :/

 58. Avatar
  Łukasz

  Chciałem Was zapytać, bo ja niestety nie znalazłem. Czy jest pole danych „Czas do końca” – tak nazywało się w
  Garminie. Podczas wyznaczenia kuru/treningu pokazywało szacunkowy czas do końca. W Wahoo tego nie mogę
  odnaleźć, jest jednie odległość jaka pozostała do końca.

 59. Avatar
  Darek

  Super recenzja, min. dzięki niej skusiłem się na przesiadkę z 520. Mam dwa pytania na które nie udało mi się znaleźć
  odpowiedzi albo źle szukałem. Pierwsza sprawa, chodzi o wznawianie aktywności, w garminie było tak że po z
  spauzowanej aktywności po ok 7/8 h aktywności można było bez problemu kontynuować, a tutaj po włączeniu
  BOLTA (po takim samym czasie)aktywność od razu się zapisuje. Przy krótszym czasie wyłączenia nie było problemu.
  Pytanie czy jest jakiś określony czas na ,,recovery ride” ? Drugie pytanie, czy wyznaczając trasę poprzez ,,take me
  to…” jest jakaś opcja wyboru nawierzchni na bardziej terenowa bądź szosowa? W terenie nie ma problemu ale na
  szosie kilka razy przez niezłe ,,bagno” mnie prowadziło 😀 pozdrawiam

 60. el Kapitano
  el Kapitano

  @Darek:
  1. Nie mam informacji na temat tego, jaki jest maksymalny czas po jakim można wznowić zapis aktywności, a przed którym nie zostanie zakończony plik.
  2. Nie ma możliwości wyboru rodzaju nawierzchni.

 61. Avatar
  Kasia

  Hej, czy treningi z Wahoo można
  automatycznie i bezprzewodowo
  synchronizować z Garmin Connect?

 62. Avatar
  Kasia

  @el Kapitano, dzięki za odpowiedź.
  Tego się właśnie obawiałam. Bardzo
  szkoda, chciałam go kupić, ale jak
  nie ma opcji automatycznej
  synchronizacji z GC to muszę niestety
  odpuścić. Od lat bazuję na tej
  platformie a ręczne zrzucanie
  treningów nie wchodzi w grę. Trzeba
  się będzie zdecydować na edge 520.

 63. Avatar
  Darek

  Czy do licznika można wpisać
  takie dane jak: dystans
  całkowity, całkowity czas jazdy,
  całkowite przewyższenie dla
  kilku rowerów

 64. el Kapitano
  el Kapitano

  @Darek całkowity dystsans, całkowity czas jazdy i suma przewyższeń są obliczane przez licznik w czasie jazdy i nie wpisujesz nigdzie tych wartości. Choć może nie do końca poprawnie zrozumiałem o co Ci chodzi. Możesz rozwinąć gdzie i po co chcesz to wpisywać?

 65. Avatar
  Darek

  El kapitano, Dzięki za
  odpowiedź. Sprawdziłem i
  wyglada to tak ze po 5:20 min
  aktywność jest wznawiana, ale
  już po 7h została zapisana
  automatycznie, pytanie jak jest
  po 6h. Jeszcze jedno pytanie, jest
  możliwość ręcznego ustawienia
  wysokości?

 66. el Kapitano
  el Kapitano

  @Darek ręcznie wysokości się nie wpisuje do Bolta. Do kalibracji wskazań wysokościomierza barometrycznego licznik wykorzystuje GPS.

 67. Avatar
  Darek

  Chodzi mi dystans, czas
  całkowity już wcześniej
  przejechany jak można to
  wpisać np w licznikach sigma

 68. Avatar
  Przemek

  Witam. Dzięki m.in. tej recenzji zdecydowałem się na Element Bolt i nie żałuje. Teraz przymierzam się do zakupu zegarka Polar/Suunto. Czy jest możliwość sparowania zegarka z Wahoo, tak by na Wahoo wyświetlane było tento?

 69. el Kapitano
  el Kapitano

  @Przemek zarówno Vantage V, jak i M mają możliwość retransmisji tętna mierzonego przez czujnik optyczny. Gdy testowałem Suunto 9, to opcji takiej nie było, aczkolwiek z czasem być może się pojawiła.

 70. Avatar
  Tomasz

  Cześć. Mam pytanie odnośnie map. Czy Bot kupiony w USA będzie działał
  w Europie?

 71. el Kapitano
  el Kapitano

  @Tomasz jak najbardziej. Kabel do ładowania jest ten sam. Wtyczki nie dostajesz w zestawie, więc nie ma problemu z przejściówkami. W każdej chwili możesz ściągnąć za pomocą aplikacji na telefonie mapy do dowolnego kraju z całej kuli ziemskiej. Nie mam jedynie pewności co do gwarancji u krajowego dystrybutora w przypadku sztuk kupionych za oceanem.

 72. Avatar
  MAciej

  ten licznik jest genialny.
  użytkuję go od około roku, wszystko
  po prostu działa jak należy.
  z uwagi na to, że Garmin nie pozwala
  wciągać danych z Wahoo a jeżdżę/żyję
  z zegarkiem Garmina, włączam po
  prostu zegarek i Bolta. Pomiar mocy
  (Assumo) komunikuje się z Boltem
  przez BT a z zegarkiem przez ANT+ –
  działa idealnie, dane identyczne 🙂
  w tym samym czasie zarówno zegarek
  jak i Bolt „ciągną” dane o tętnie z
  pasa Garmina – tu też bez problemów.
  ilość dostępnych danych, wielkość
  czcionki – można ustawić KAŻDĄ
  konfigurację.
  @elKapitano – recenzja GENIALNA –
  szacunek ! 🙂

 73. Avatar
  Tomasz

  Mam Bolta od około tygodnia, przetestowałem go na wielu polach. Dobrze mi się z nim jeździ, jest tylko jeden
  dziwny zgrzyt. Kiedy jadę z większej górki i nie pedałuję w polu mocy z 3s zamiast 0 pokazuje się ciągle ostatnia
  zarejestrowana moc. Co ciekawe w czasie rzeczywistym moc lapa także nie uwzględnia tych przerw w mocy a co za
  tym idzie pokazuje ostatecznie niewłaściwą moc średnią i niewłaściwą normalizowaną. Po wrzuceniu na stravę już
  jest inna, właściwa moc. Niestety Training Peaks tego nie ogarnia i podobnie jak Bolt pokazuje zawyżoną moc. Też
  tak macie? W Garminie 520 wszystko działa jak należy.

 74. Avatar
  Paweł

  hejka. posiadam licznik elemnt bolt i mam pytanie dotyczące trenażera. Czy ów licznik „posteruje” trenażerami innych
  firm np. tacx, elite czy tylko wahoo?? z gory dzieki za odp. pozdrawiam

 75. Avatar
  Paweł

  Dzięki za odpowiedz. Kupiłem
  elite qubo digital smart b+. Po
  połączeniu przez ant+ wszystko
  działa oprócz odzwierciedlani
  trasy. Niby jadę na wygranej
  trasie ale trenażer Wgl. nie
  reaguje na nachylenia jakie
  pokazuje aktualnie bolt. Jest
  jakieś rozwiązanie czy
  reklamować elite?

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *