Elite Turno

Późne lato i początek jesieni to okres, kiedy branża kolarskich trenażerów rozkwita. Nic w tym dziwnego, bo niesprzyjająca kolarstwu aura zagania coraz większą liczbę kolarzy i triathlonistów z treningiem w cztery ściany. Owszem, są wśród nas tacy, którzy na trenażerze trenują cały rok (przykładem niech będzie chociażby Michał Podsiadłowski, czy Marcin Konieczny), oraz Ci, dla których pogoda nie jest przeszkodą i trenują na zewnątrz niezależnie od warunków atmosferycznych (tutaj pierwszą osobą przychodzącą mi na myśl jest Michał Bogdziewicz). Z rozkładu normalnego wychodzi jednak, że większość osób na trenażerze spędza najwięcej czasu jesienią i zimą i producenci trenażerów doskonale zdają sobie z tego sprawę. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się kilka ciekawych „młynków”, a jednym z nich jest Elite Turno, który na okres testowy wypożyczył mi Krzysiek Panfil z Profesjonalnego Serwisu Rowerowego.

Elite Turno jest kolarskim trenażerem z napędem bezpośrednim, którego sercem jest 5-kilogramowe koło zamachowe zanurzone w oleju. Elite Turno jest następcą modelu Turbo Muin, czyli najlepiej sprzedającego się trenażera włoskiej firmy. Po co w takim razie zaprzestawać sprzedaży kury znoszącej złote jaja? Nigdy nie jest tak, że nie można czegoś ulepszyć, nawet jeśli to coś jest bardzo dobre. Być może także dlatego, że brak kroku naprzód równoznaczny jest z krokiem wstecz.

Będąc trenażerem z napędem bezpośrednim Elite Turno połączony jest bezpośrednio z układem napędowym roweru zastępując tylne koło. Oznacza to, że przed jego użyciem musimy na bębenek trenażera założyć kasetę kompatybilną z napędem w naszym rowerze. Producent nie dołącza do zestawu kasety, co jest jak najbardziej oczywiste wziąwszy pod uwagę rozpiętość możliwości w tym zakresie. Standardowo instalowany bębenek kompatybilny jest z 9-, 10- i 11-rzędowymi kasetami firm Sram i Shimano, a posiadaczom osprzętu Campagnolo pozostaje dokupienie specjalnego adaptera. Jednym z ograniczeń poprzednika, tj. modelu Turbo Muin, była kompatybilność z określonymi standardami mocowania tylnego koła. Początkowo dostępne były tylko wersje kompatybilne z szybkozamykaczami, a następnie do sprzedaży trafiły trenażery Turbo Muin dedykowane dla rowerów z tylnymi kołami mocowanymi za pomocą sztywnych osi. W przypadku Elite Turno w zestawie z trenażerem otrzymujemy komplet przejściówek umożliwiających jego wykorzystanie z rowerami, w których koła mocowane są za pomocą szybkozamykaczy (130×5 mm oraz 135×5 mm), jak i sztywnych osi (142×12 mm oraz 148×12 mm).

Jak już wspominałem za generowanie oporu odpowiedzialne jest 5-kilogramowe koło zamachowe, a więc nieco mniejsze niż w przypadku Turbo Muina. Koło to zanurzone jest w oleju silikonowym, dzięki czemu praca trenażera jest cicha, a odczucia z jazdy są realistyczne. Podobnie jak Turbo Muin, Turno nie potrzebuje energii elektrycznej do działania, a układ oporowy jest w stanie wygenerować 1580 W przy prędkości 60 km/h i 780 W przy prędkości 40 km/h. Elite Turno swoją konstrukcją nawiązuje do wyższych modeli trenażerów, tj. Elite Kura i Elite Drivo. Dzięki takiemu zabiegowi udało się obniżyć poziomu natężenia dźwięku emitowanego w czasie pracy w stosunku do Turbo Muina. Podobnie, jak w przypadku swojego poprzednika, Turno sam dostosowuje obciążenie do aktualnego zapotrzebowania reagując na zmianę przełożeń i kadencji. Początkowo może się to wydawać dość problematyczne, szczególnie dla osób trenujących w oparciu o pomiar mocy, ale okazuje się, że nie jest z tym źle. Co prawda utrzymanie przykładowo 180 watów z kadencją 92 rpm może być nie do końca możliwe z aptekarską dokładnością, ale bez problemu można znaleźć kompromis pomiędzy automatycznie dobranym obciążeniem, a generowaną mocą i kadencją w określonym przedziale (przykładowo 170-180 W z kadencją 92-95 rpm). Odczuwalne jest pewne opóźnienie zmiany obciążenia w reakcji na zmianę kadencji przez co realizacja 10-sekundowych sprintów nie przebiega tak realistycznie, jak w terenie, ale na pocieszenie muszę przyznać, że jeszcze nie spotkałem się z trenażerem pozwalającym na ich idealne zrealizowanie.

Elite Turno nie posiada wbudowanego miernika mocy. Jego funkcję pełni wbudowany czujnik Misuro B+. Według deklaracji producenta czujnik w każdym trenażerze jest indywidualnie kalibrowany w oparciu o dane z ergometru. Procedura ta polega na porównaniu generowanego oporu ze wskazaniami ergometru, stworzeniu na indywidualnej krzywej oporu i zapisanie jej w pamięci czujnika. Podczas treningu na trenażerze Turno w zależności od kadencji i oporu określana jest generowana moc, której wartość przesyłana jest następnie za pomocą protokołu ANT+ i Bluetooth Smart do urządzeń i aplikacji zewnętrznych. Podczas okresu testowego stwierdziłem korelację wskazań mocy pochodzących z czujnika Misuro B+ z danymi odczytywanymi z trzech fizycznych mierników mocy, tj. Rotor inPower, power2max Type S i PowerTap P1. Wskazania nie były identyczne i nawet nie oczekiwałbym, żeby takie były, ale najważniejsze, że w różnych przedziałach intensywności różnice pomiędzy nimi były stałe. Oprócz mocy czujnik Misuro B+ transmituje dane o prędkości i kadencji.

Co prawda nie ma możliwości sterowania pracą trenażera przez urządzenia i aplikacje zewnętrzne, jak chociażby podbijający serca kolarzy i triathlnoistów Zwift, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystając z Elite Turno ścigać się na Watopii. Po prostu nie mamy co liczyć na to, że podczas wspinaczki trenażer sam zwiększy obciążenie. To już będzie nasze zadanie za pomocą przerzutek, a więc układ płyta-oś i niska kadencja, czyli odwrotnie niż w rzeczywistości. Zwift to nie jedyna aplikacja, z którą współpracuje Turno, ponieważ kompatybilny jest on także z między innymi programami BikeEvo, TrainerRoad, The Sufferfest i Kinomap. W pakiecie z trenażerem otrzymujemy roczny darmowy dostęp do aplikacji My E-Training dostępnej w wersji na komputery stacjonarne i urządzenia przenośne.

Cena detaliczna trenażera Elite Turno wynosi 2399 złotych. Dwa lata temu cena trenażer Elite Turbo Muin wynosiła 2155 złotych, a czujnika Misuro B+ dodatkowe 279 złotych, czyli zostaliśmy na tym samym poziomie cenowym. Jeśli jednak chwilę poszperamy w internecie, to bez problemu znajdziemy ów trenażer w cenie około 2100 złotych, a na hasło „el Kapitano” w Profesjonalnym Serwisie Rowerowym kupicie go za 1999 złotych! Czy to dużo? Na to pytanie musicie odpowiedzieć już sobie sami. Trenażer Elite Turbo Muin towarzyszył mi przez dwa lata i nasze drogi rozeszły się jedynie ze względu na niekompatybilność mojego modelu ze sztywnymi osiami. Poza tym współpraca układała się bezproblemowo. Jeśli Turbo Muin był dla mnie idealnym wyborem ze względu na ciszę pracy, brak zasilania zewnętrznego, realistyczne odczucia podczas jazdy i opór bezpośredni, a brak sterowania nie był mi niezbędny, to Elite Turno jest wyborem jeszcze lepszym ze względu na jeszcze większą kulturę pracy, uniwersalność (osie sztywne i szybkozamykacze), oraz wbudowany czujnik Misuro B+. Last but not the least, albo w języku ojczystym wszystko to… nic nie warte. Elite Turno wyróżnia jeszcze jedna rzecz w porównaniu z poprzednikiem. Otóż pojawiła się rączka! Niby nic a jednak tak wiele, zwłaszcza, że tego typu trenażery wyróżniają się swoją wagą i czasem możemy mieć potrzebę przeniesienia go w inne miejsce. Podsumowując nic nie jest tak doskonałe, żeby nie można było tego jeszcze poprawić.

el Kapitano

el Kapitano

editor

el Kapitano. Marynarz. Triathlonista. Więcej w zakładce "o mnie".

52 komentarzy

 1. Avatar
  Zibi

  Jaka jest minimalna moc którą
  musimy kręcić aby wewnętrzna
  bateria ładowała się?

  Gdy zamontowałem rower
  mojej małżonki I ustawiłem w
  Trainerroad plan treningowy (z
  niskim ftp), moc jej
  pedałowania była za mała do
  utrzymania baterii na
  wystarczającym poziomie. Po
  rozładowaniu bateri trzeba
  skalibrować ponownie czujnik.
  Mówię tu o Elite Kura który ma
  takie samo rozwiązanie.

 2. el Kapitano
  el Kapitano

  Bateria, a właściwie akumulator w Kurze zasila miernik mocy, natomiast w Turno miernika nie ma, jest tylko umieszczony pod obudową czujnik Misuro B+ zasilany zwykłą baterią CR2032.

  Odnośnie minimalnej mocy, jaka musi być generowana do ładowania akumulatora Kury, to jest to na pewno więcej niż 120 W (odpowiedź od pomocy technicznej Elite znalezionej na ich forum).

 3. Avatar
  Zibi

  Z tego wynika iż Elite Kura
  musi być podpięty do ładowarki
  gdy chcemy robić treningi
  poniżej 120 W.
  Takimi szczegółami producent
  się nie chwali przed sprzedażą
  ani w instrukcji. Dzięki za
  odpowiedź!

 4. Avatar
  Eryk

  Macie porównanie poziomu głośności
  Turno z trenażerem na oponę Bkool PRO
  2? Waham się między tymi dwoma
  trenażerami, za Bkool przemawia m.
  in. automatyczne sterowanie
  obciążeniem przez soft.

 5. el Kapitano
  el Kapitano

  @Eryk nie miałem styczności z trenażerami Bkool, więc nic nie mogę powiedzieć z własnego doświadczenia o poziomie ich głośności, ale Turno jest cichszy niż Turbo Muin, a Turbo Muin już był cichy.

 6. Avatar
  fitz

  Ja przesiadłem się z trenażera na oponę na Turno – reakcja żony była z gatunku „co tu tak cicho? Naprawdę jesteś na
  trenażerze?”. Jest dużo ciszej, do tego w porównaniu z Tacxem Vortex Smart dużo lepszy opór.

  Zrobiłem jakąś testową jazdę porównując moje pedały Bepro z trenażerem – ogólnie zaniża, natomiast da się to
  wykalibrować, a przy tym jest bardzo spójnie.

 7. Avatar
  Adrian

  Jestem zachwycony, kręcę na nim
  treningu codziennie od dwóch tygodni
  i dodatkowa praca w dostosowaniu
  biegu i kadencji pod WAT to dla mnie
  plus. Wszystko robię sam, uczę się
  koordynowania swoim ciałem.
  Poza tym moc zmieniana płynnie, w
  połączeniu ze zwiftem, TR działa dla
  mnie wzorowo. Z kasetą Ultegry wyszło
  mnie 2300zł. Polecam !

 8. Avatar
  Łukasz

  czy różnica w wadze koła zamachowego,
  w porównaniu do turbo muin, jest
  mocno odczuwalna w czasie treningu?

 9. Avatar
  Łukasz

  Od wczoraj jestem posiadaczem Elite Turno. Zainstalowałem aplikacje w telefonie zalecaną do wizualizacji danych z
  kręcenia. Mam dwa pytania, w jaki sposób i czy można sparować z trenażerem zegarek Garmin Fenix 3 i pasek Garmina
  HR do zegarka lub aplikacji w telefonie?

 10. el Kapitano
  el Kapitano

  @Łukasz możesz sparować wbudowany w
  trenażer czujnik Misuro B+ ze swoim
  Fenixem jako czujnik prędkości i
  kadencji. W instrukcji jest podany
  obwód koła jaki musisz wpisać. Mocy
  odczytanej z krzywej oporu jednak
  widział nie będziesz.

 11. Avatar
  Piotr

  Jaką wielkość koła trzeba wpisać w ustawieniach licznika (garmin) i tabletu (w aplikacji elite) żeby pokazywał
  prawdziwą prędkość?

 12. el Kapitano
  el Kapitano

  @Piotr wprowadź najpierw rzeczywisty
  obwód koła w mm (około 2070), a jeśli
  wyniki będą przekłamane, to podziel
  ów wymiar przez 17,6 i wówczas wpisz

 13. Avatar
  wojtek

  Wpisując wartość obwodu 2111
  dlaczego aplikacja przelicza na
  wartosc 137.61 i dlaczego po
  podłączeniu bluetooth z
  garmin fenix 5 prędkość jak z
  kosmosu dużo za duża?

 14. Avatar
  Leszek

  Sugerowałbym po pierwsze przeczytać instrukcję. Tam wyraźnie podany jest obwód koła do wpisania w aplikacje
  inne niż apka Elite (tu wpisywać wartość rzeczywistą koła): 135mm. Dlaczego taka mała wartość? Bo magnes jest
  umieszczony na kole o znacznie mniejszej średnicy, niż koło rowerowe – w Muin jest umieszczony na kółku
  wentylatora, być może w Turno podobnie. Wpisanie rzeczywistego obwodu koła skutkować będzie prędkościami
  autostradowymi. Niektórzy takie lubią :P. Z drugiej strony mocno progresywna charakterystyka mocy trenażera nijak
  ma się do raportowanych prędkości…

 15. Avatar
  Grzegorz

  Czy ktoś przebrnął przez wgranie i odpalenie MyEtranning dla Turno na standardowym PC? W opcji wyboru kreatora
  konfiguracji po rejestracji i ustawieniu takich parametrów jak waga itp. przechodzimy do wyboru trenażera i tu
  niestety Turno nie występuje, natomiast pojawia się komunikat o stosownym upggradzie w poźniejszym czasie. Nie
  można opuścić kreatora bez wylogowania i opuszczenia aplikacji! Jak przeprowadzić upgrade softu? Zostaje jedynie
  apka na urządzenie mobilne i tutaj jest ok, wszystko działa. Ze Zwift też nie ma problemu, wszystko jest widoczne i
  działa. Przecież to tylko czujnik. Czy ktoś też miał taki problem i czy da się go w jakiś sposób obejść? Italiano nie
  wspomagają swojego własnego nowego produktu?!

 16. el Kapitano
  el Kapitano

  Na chwilę obecną My E-Training w wersji na PC obsługuje jedynie trenażery interaktywne, jednak za kilka miesięcy
  zacznie wspierać czujniki Miuro B+, w tym także Turno. Informacja od Elite:

  „As stated on our website, in this moment the my e-training Desktop pc software only supports the interactive
  trainers. We will add the Smart trainers (like Turno) in few months. Until that moment, you can use my e-training
  app on smartphones and tablets.”

 17. Avatar
  Tomasz

  Witam. Mam pytanie.
  Bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Czy jak chcę sobie wgrać jakąś trasę z pliku np ze Stravy to samo będzie mi
  regulować opór tak jak jest na zapisie w stravie?

 18. Avatar
  Tomasz

  Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. A czy mógłbyś coś polecić w podobnej cenie aby była taka opcja?
  Bo szczerze mówiąc jako taki trochę laik trenażerowy za bardzo nie wiem w co uderzyć.
  A szukam takiego, bo uważam, że mnie tak szybko nie znudzi takie kręcenie 😉

 19. Avatar
  Piotr

  Czy mógłbyś podać jakie moce generuje podczas kręcenia na przełożeniu 52(53)/11 z kadencją np. 50,60 obr. Chodzi mi
  o to czy możliwy jest trening siły(dla mnie) czy jazda w korbach na niskich obrotach.Niestety w necie nie znalazłem
  żadnych tego typu wykresów krzywej mocy.Pozdrawiam

 20. el Kapitano
  el Kapitano

  @Piotr niestety nie jestem w stanie dla Ciebie tego zrobić, ponieważ po zakończeniu okresu testowego odesłałem
  trenażer do Krzyśka Panfila, który mi go użyczył.

 21. el Kapitano
  el Kapitano

  @Piotr Kura to takie Turno (obciążenie progresywne dobierane samoczynnie przez trenażer na podstawie prędkości),
  ale z pomiarem mocy (pomiar momentu obrotowego na wale napędowym).

 22. Avatar
  Krzysios

  Witam, Jestem posiadaczem Elite TURNO
  od paru dni.
  Mam mały problem… Wg mnie zaniża
  ona skazywaną prędkość. Wydaje mi się
  że wskazywana prędkość jazdy jest
  znacznie zaniżana w stosunku do tej
  jaką uzyskuję jadą w warunkach
  rzeczywistych.
  Do tej pory odbyłem dwa treningi.
  Dane z aplikacji MyETraining:
  1. Czas 1h 05min 34 sek , dystans
  21.3km, śednia moc 126,7  średnia
  prędkość 19,5 km/h.
  2. Czas 25min 37 sek, dystans 8,6km,
  średnia moc 154,  średnia prędkość
  20,3km/h
  Dodam że do trenażera mam podpięty
  rower szosowy gdzie jest szytka
  700×23 . Wyszukałem że daje to
  objetośc koła 2133mm i taka podałem w
  parametrach aplikacji My ETraining
  która to przelicza MOC na prędkość.
  Czy coś mogę mieć jeszcze źle
  wpisane? Czy może trenażer lub
  aplikacji a działa błędnie?
  Czy macie podobne odczucia? Proszę o
  pomoc
  pozdrawiam
  Krzysios

 23. Avatar
  Krzysiek

  Witam, Jestem posiadaczem Elite TURNOod paru dni.
  Mam mały problem… Wydaje mi się że wskazywana prędkość jazdy na aplikacji MyETraining jest
  znacznie zaniżana w stosunku do tej jaką uzyskuję jadą w warunkachrzeczywistych.
  Do tej pory odbyłem dwa treningi. Dane z aplikacji MyETraining:
  1. Czas 1h 05min 34 sek , dystans 21.3km, śednia moc 126,7, średnia prędkość 19,5 km/h.
  2. Czas 25min 37 sek, dystans 8,6km, średnia moc 154, średnia prędkość 20,3km/h
  Dodam że do trenażera mam podpięty rower szosowy gdzie jest szytka 700×23 . Wyszukałem że daje to
  objetośc koła 2133mm i taka podałem w parametrach aplikacji My ETraining która to przelicza MOC na prędkość.
  Czy coś mogę mieć jeszcze źle wpisane? Czy może trenażer lub aplikacji a działa błędnie?
  Czy macie podobne odczucia? Proszę o pomoc
  pozdrawiam
  Krzysios

 24. Avatar
  Miłosz

  Siema,
  Z czego może wynikać, że mój Garmin Edge 820 nie widzi Elite Turno? Garmin podaje polecenie zakręć korbą w celu
  znalezienia trenażera ja pedałuje i nic… w ogóle go nie widzi… 🙁 za to aplikacja Elita na smartfona wykrywa i trenażer
  i Garminowskie czujniki tętna i kadencji… -Dziwne strasznie -ale jestem już zirytowany, że nie mogę podłączyć
  Garmina do trenażera 🙁 Proszę o pomoc 🙂

 25. el Kapitano
  el Kapitano

  @Miłosz Turno nie jest trenażerem w rozumieniu Garmina, to znaczy nie obsługuje trybu ANT+ FE-C, wiec jako trenażera go nie znajdziesz. Znajdziesz go jako czujnik prędkości i czujnik mocy.

 26. Avatar
  Bartek

  Witam
  Czytam prawie wszystkie informacje o ustawieniach ELITE TURNO i to co podano w instrukcji nie na nic wspólnego
  z rzeczywistością. Wasze info np. „że powinineś wpisać wartość obwodu koła podzieloną przez 13,2″ nic nie daje.
  Ktoś kto tak pisze nie miał styczności z problemem.
  Wpisywałem już prawie wszystkie wasze porady i nic zawsze jakiś błąd ” moim zdaniem” jeśli chodzi o generowaną
  prędkość np, przy śr. mocy 150W śr. predkość 19,2 km
  Już powoli odpuściłem z tymi ustawieniami i cieszę się tylko odczytami mocy .
  Pytam tylko czy podawana wartość mocy ma wpływ na prędkość przy ustawieniach obwodu koła
  Pozdrawiam

 27. el Kapitano
  el Kapitano

  @Bartek powiedz proszę jakiej prędkości się spodziewałeś przy mocy 150W? Wartość 19 km/h jest jak najbardziej rzeczywista.

  Wartość mocy odczytywana jest z krzywej oporu na podstawie pomiaru prędkości.

 28. Avatar
  Bartek

  Witam
  Dzięki za odpowiedz.
  Czyli ważne jest ustawienie obwodu koła aby prawidłowo przeliczał prędkość na moc tak rozumiem, bardziej zależy mi
  na odczycie mocy niż rekordach prędkości.
  Pozdrawaiam

 29. Avatar
  Ignacy

  Witam, jestem posiadaczem Elite
  drivo, wcześniej miałem Turno i
  teraz pytanie czy ktoś się
  orientuje jakie są różnice jeżeli
  chodzi o generowaną moc
  pomiędzy Tymi dwoma
  trenażerami?

 30. Avatar
  Jan

  Ile razy klikaliście w Misuro B+ pod Elite Turno, 11 czy 12 razy? Instrukcja ani słowa o Turno tylko o Turbo Muin :/

 31. Avatar
  Łukasz

  No właśnie ile razy trzeba
  kliknąć przycisk w czujniku
  Misuro B+ po wymianie baterii
  dla modelu Turno?

 32. Avatar
  Marcin Mgg

  Dostałem Informację od Elita w Turno moduł Misuro + kalibrujemy na 15 błyśnięć lampki

 33. Avatar
  Robert

  Do użytkowników Elite Turno: jak z treningami na niskiej kadencji? Czy da sie na nim zrobic mocny trening siłowy? Bo
  opór ma jednak mniejszy niz Turbo Muin

 34. Avatar
  Konrad

  Hallo
  Mam trenazer elitę kura od
  paru dni i mam problem z
  wykasowaniem niepotrzebnych
  danych w historii. Może mi ktoś
  poradzic jak to zrobić?

 35. Avatar
  Rafał

  Witam, czy w Elite Turno wymienia się baterię w nadajniku ant ? Ewentualnie wie ktoś może gdzie ona się
  znajduje?

 36. Avatar
  Piotrek

  Witam,czy orientuje się z was ktoś może czym można uzupełnić wyciek olełu z turno? Mailuje z elitem ale ciężko się z
  nimi dogadać:|

 37. Avatar
  Mariusz

  Witam. Mam pewien problem. Po wpisaniu odpowiedniej wartości koła (tj. 135) i ustawieniu Misuro na 15 błyśnięć,
  jestem w stanie na najniższym biegu przy kadencji 95rpm. wygenerować 970 W. Czy mógłby mi ktoś pomóc i
  powiedzieć gdzie może leżeć problem? Dzieki i pozdrawiam

 38. Avatar
  Rafał

  Witam
  Chcę zakupić trenażer ale teraz mi trochę namieszałeś 🙂 Cały czas myślałem o wahoo kickr snap ale teraz już nie
  jestem taki pewien. Zależy mi żeby trenażer był cichy ale tez żeby w 100% współgrał z zwift. Jeśli Ty miałbyś wybierać
  to który byś wybrał wahoo kickr snap czy Trenażer ELITE Turno Misuro B+ a może coś innego w podobnej cenie?

 39. el Kapitano
  el Kapitano

  @Rafał z każdym dniem wybór staje się coraz cieższy. Raptem kilka dni temu do sklepów trafił świetny trenażer Elite za niecałe 3 tysiące. Ja jednak przerobiwszy masę trenażerów zostałem przy Kickr Core.

 40. el Kapitano
  el Kapitano

  @Tomasz retransmisja wartości tętna odbywa się za pomocą komunikacji ANT+ więc jeśli Twój telefon nie obsługuje tego standardu, albo nie korzystasz z przysawki Wahoo do iPhone, to nie masz co liczyć na odbieranie tego sygnału

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *