Nie bądź tym frajerem ze sklepu rowerowego

Faktem jest, że sprzedaż internetowa w znacznym stopniu utrudnia życie stacjonarnych sklepów rowerowych, a dla niektórych wirtualna konkurencja okazała się gwoździem do trumny. Jak ze wszystkim, taka rywalizacja ma swoje dobre i złe strony, a od większości tradycyjnych sklepów wymaga zaadaptowania się do nowych warunków. Niestety my, tj. klienci, nie ułatwiamy życia sprzedawcom ze sklepów stacjonarnych, czym w dłuższej perspektywie strzelamy sobie sami w kolano.

kaski

Wirtualne zakupy podbiły serca Polaków. Ponad połowa z internautów co najmniej raz dokonała zakupów przez internet, a dla niektórych z nas jest to podstawowa forma zakupów. Główne powody, dla których wybieramy oferty sklepów internetowych to oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy, oraz szerszy asortyment niż w sklepie stacjonarnym. Prowadzenie sklepu internetowego pozwala na zmniejszenie kosztów, a co się z tym wiąże zaproponowanie klientowi towaru w niższej cenie. Popularność serwisów oferujących porównanie cen poszczególnych towarów w dziesiątkach sklepów internetowych powoduje dodatkowe obniżanie marż przez sprzedawców, ponieważ klienci zazwyczaj kierują się ceną. Kolejnym tematem jest dostępność towaru. Tylko duże sklepy internetowe mogą sobie pozwolić na ponoszenie kosztów magazynowania towaru, a co się z tym wiąże jego natychmiastową wysyłkę. Natomiast mniejszym graczom na tym rynku, czy w realu, czy w internecie, pozostaje zamawianie towaru od dystrybutora już po złożeniu zamówienia (i najczęściej opłaceniu go) przez kupującego. Towar zakupiony w sieci trzeba także dostarczyć do klienta, zazwyczaj na jego koszt, co daje niektórym sprzedającym możliwość „odbicia sobie strat na marży” przez zawyżenie kosztu dostawy. Szczęśliwie wraz ze wzrostem popularności zakupów w internecie wzrosła ochrona interesów kupujących i bez problemu powinniśmy być w stanie towar zwrócić, bądź wymienić, co jednak rodzi kolejne koszty.

klocki

W tej nowej rzeczywistości zostaje coraz mniej miejsca dla tradycyjnych sklepów z akcesoriami sportowymi. Wpis ten poświęcam sklepom rowerowym, ale z powodzeniem można by go zastosować do sklepów z asortymentem biegowym, triathlonowym, czy ogólnie rzecz biorąc sportowym. Po pierwsze konkurencja ze strony sklepów internetowych wymusiła obniżenie marż. Nie ma co mydlić oczu. Marże sprzedawców wynoszą średnio około 25-30%, ale muszą z nich utrzymać między innymi lokal i pracowników, więc obniżając marże niebezpiecznie zbliżają się do granic opłacalności. Trzeba się więc przystosować do zmieniających się warunków. Wsparcie sklepu stacjonarnego sprzedażą internetową, usługami serwisowymi, programami lojalnościowymi, czy kawiarnią i organizowaniem wydarzeń pozwalają na oddalenie widma zamknięcia interesu.

kawa

W rozkroku pomiędzy sklepem internetowym, a stacjonarnym jest klient. Klient ma pieniądze, więc wymaga. Wymaga doradztwa, szerokiego asortymentu, niskiej ceny, dostępności, możliwości przetestowania, zwrotu, bądź wymiany, zniżek, serwisu i gwarancji. Takie są prawa klienta i nie ma co z tym dyskutować. Nie ma jednak nic za darmo. Niestety część tych praw rodzi wyższe ceny sprzedawanych towarów i choć niektórym może wydawać się to dziwne, taka jest prawda. Postawcie się w miejscu właściciela sklepu. On musi ten towar kupić, żeby go Wam później sprzedać. Musi zatrudnić pracowników, wyszkolić ich, wynająć lokal, opłacić media, reklamować się, itp. i nie może tego robić z przysłowiowej piwnicy, jak działają niektóre sklepy internetowe. A wszystko to kosztuje. Te dodatkowe koszty pokrywane są właśnie z marż, jakie zarabiają na nas sprzedawcy. My jednak chcielibyśmy zachować wszystkie swoje prawa zachowując przy tym minimalną cenę. Tylko że to jest zazwyczaj niemożliwe. Nasze zachowanie w sklepach stacjonarnych powoduje, że sklepów tych jest coraz mniej, a w tych, które utrzymały się na rynku wybór jest i owszem szeroki, ale tylko w ofercie internetowej.

tv

Dlaczego? Ponieważ zachowujemy się jak frajerzy! Tak, frajerzy. Najdelikatniej mówiąc. Jak inaczej można nazwać człowieka, który najpierw zabiera pół godziny sprzedawcy wypytując na temat powiedzmy wyższości rozwiązania zastosowanego w bucie modelu X nad modelem Y, przymierza obydwie pary, a po dokonaniu wyboru modelu i rozmiaru wyciąga smartfon, robi zdjęcie, wychodzi i buty zamawia przez internet? Cześć z Was być może nazwie go rozsądnym i oszczędnym człowiekiem, ale tacy klienci już następny raz mogą nie mieć okazji przymierzyć kolejnego zakupu, bo po prostu nie będą mieli gdzie. Jak inaczej nazwać człowieka, który powiedzmy chciałby elektryfikować swój rower, przychodzi do sklepu, prosi o poradę, zestawienie potrzebnych części i ich wycenę, po czym niemalże z gotową lista w ręku mówi, że jednak za drogo, zakupy robi przez internet, ale coś pokręcił i wraca do sklepu po brakującą część, bo rower rozgrzebany, słońce świeci, a jeździć trzeba? Następnym razem może już nie kupić jej na miejscu i czekać na dostawę, bo po prostu nie będzie miał gdzie tego dostać na miejscu. Jak inaczej nazwać człowieka, który przychodzi do sklepu stacjonarnego, wybiera produkt, udaje się z nim do kasy, po czym zaczyna się targować, a jego głównym argumentem jest „przecież mogę kupić to taniej przez internet”? Jak inaczej nazwać człowieka, który po zakupach w sklepie stacjonarnym zaczyna na forach, lub w mediach społecznościowych obrzucać błotem sprzedawcę, bo zorientował się, że w innym sklepie internetowym ten sam produkt można było kupić taniej i czuje się oszukany? Jak inaczej nazwać człowieka, który przy pierwszych zakupach za kilkanaście, albo kilkadziesiąt złotych wymaga tej samej zniżki, jak poprzedni klient, choć ten stały klient zostawił w sklepie już kilkanaście tysięcy złotych? Przykłady można mnożyć, ale sprowadzają się do jednego, klienci sklepów stacjonarnych nie szanują tego, co sklepy te są w stanie im zaoferować.

bieznia

Dlaczego to piszę? Ponieważ mnie to wkurza. Wkurza mnie to, że podstawowe dla mnie części muszę zamawiać przez internet. Idąc do sklepu rowerowego po spinkę do łańcucha kompatybilnego z 11-rzędowymi napędami ostatnie co chcę usłyszeć, to że „mamy tylko spinki pod dziesiątki”. Aż chce się zacytować pewnego twardziela z polskiej komedii – „Gdybym chciał bez frytek to bym chyba powiedział poproszę bez frytek, nie?!” Gdy jedynym napędem 11-rzędowym było Campagnolo Super Record, to mógł to być problem, ale jeżeli połowa rowerów szosowych ma takie napędy, to jakim problemem jest posiadanie na stanie takiej podstawowej części za kilka złotych? Podobnie było z poszukiwaniami rowerowych części (im wyższa grupa tym mniejsza dostępność i dłuższy czas oczekiwania), kolarskiej odzieży, kolarskich butów triathlonowych, kasków, rowerów… wyliczać mógłbym niemal w nieskończoność. O fachowości niektórych sprzedawców nawet nie wspominam. Powodem takiego stanu rzeczy jesteśmy my, konsumenci, a w szczególności opisani wcześniej frajerzy ze sklepu rowerowego. To właśnie ich zachowanie powoduje, że coraz mniej jest sklepów stacjonarnych z prawdziwego zdarzenia. Niestety frajerzy ci nie biorą pod uwagę, że w sytuacji awaryjnej, na przykład w piątek wieczorem, gdy w niedzielę mamy zawody, sklep internetowy nie uratuje ich z opresji. Wówczas na wagę złota okaże się sklep stacjonarny. Co jednak, jeżeli takowego nie ma w pobliżu? Rezolutniejsi odpowiedzą, że jest jeszcze expo przed zawodami i towarzyszące im niezawodne serwisy rowerowe. Jeśli jednak „zabijać” będziemy sklepy stacjonarne, to który z nich pozwoli sobie na „weekend pod namiotem” w ramach zawodów? Taki wyjazd musi im się zwrócić, więc nie mogą tego robić za przysłowiową czapkę gruszek. Pozwólcie więc, że raz jeszcze zaapeluję – nie bądźcie frajerami ze sklepu rowerowego i szanujcie swoich sprzedawców. A wy sprzedawcy, szanujcie nas, klientów.

zamkniete
el Kapitano

el Kapitano

editor

el Kapitano. Marynarz. Triathlonista. Więcej w zakładce "o mnie".

28 komentarzy

 1. Avatar
  Kamil

  farmazonisz facet, gdyby byli kumaci w sklepach mieliby wszystko i znaliby się na rzeczy tak jak powinni a przy okazji
  mieliby przyzwoite ceny to bym kupował od ręki ale skoro mam kupić sobie komplet x9 to sorry ale moje całe 100k
  miasto jest za głupie, pobliskie… oddalone o 40 km trójmiasto owszem ma sprzęt w jednym czy dwóch miejscach a
  koszta rozkładają się ciekawie. Allegro niecałe 800 internet średnio 900, niektóre strony w necie 1200, sklep
  stacjonarny niecałe 1500. No to powiedz mi jak mnie nazywasz ? Bo chyba coś ci się pomyliło…

 2. Avatar
  Michał

  „Faktem jest, że sprzedaż internetowa w znacznym stopniu utrudnia życie stacjonarnych sklepów internetowych” ??

 3. Avatar
  Tomek

  Brawo. W końcu ktoś napisał o tym,
  jak „dziko” wygląda u nas handel
  internetowy. Prowadzę dwa sklepy
  internetowe i stacjonarne w branży
  totalnie różnej od rowerów ale mam te
  same spostrzeżenia, jednak kilka uwag.
  1. Ja już dawno zauważyłem, że
  ludziom kojarzy się „w necie
  najtaniej” a jest tak (przynajmniej w
  mojej branży) coraz rzadziej. Przykład?
  Na sklepie stacjonarnym mam popularny
  i chodliwy produkt z marżą 8,5%, w
  necie wystawiam go z marżą min. 14%
  bo produkt wymaga dodatkowego
  zabezpieczenia do wysyłki kurierem.
  Do tego dochodzi allegro, które w
  moich kategoriach łupie aż 9% prowizji.
  2. Koszty sklepu internetowego są
  niższe niż stacjonarnego to mit. Co
  prawda za wynajem nie płacę, bo mam
  swój sklep i magazyny, ale koszt
  wynajmu podobnej powierzchni w mojej
  okolicy to ok. 60% kwoty, jaką wydaję
  na marketing internetowy i prowizje
  dla allegro.
  3. Bez magazynu jednak się nie da. Na
  rozruch trzeba mieć kapitał lub
  krechę kupiecką u dostawców, bo tylko
  szybka dostępność gwarantuje sukces i
  powrót klienta.
  4. Meritum artykułu: jak zajedziemy
  sklepy stacjonarne, to już nie
  przymierzymy, nie pomacamy i nie
  skonfrontujemy wielu produktów, bo
  sprzedawcy będą siedzieć ze słuchawką
  na głowie w swoim boksie i opowiadać
  nam o zaletach jedynie przez telefon.
  Mojej branży to nie grozi, ale wiele,
  tak jak rowerowo-odzieżowa mają kiepsko.

 4. Avatar
  Marek

  Witam,

  Mieszkam w niedużej miejscowości gdzie są „aż” dwa sklepy rowerowe. Zdanie o nich wyrobiłem sobie w dwóch
  podejściach…
  Sklep nr 1. Gdy kupiłem rower szosowy potrzebowałem na początek tej przygody „pedałów”. Obojętnie jakich.
  Zapłaciłem 50 złotych – potrzebowałem ich do czasu zakupu butów, przejechałem 200 km i przestały się obracać. Na
  rozpatrzenie reklamacji czekałem 3 miesiące. TRZY MIESIĄCE i nie myślcie że w takich UOKIK coś może zdziałać,
  ponieważ on (i tu cytat) „…nie wchodzi w relacje między kupującego a sprzedającego.”. Pi…@#$…ole nigdy już w
  nim nic nie kupię.
  Sklep nr 2. Pękła mi szprycha w tylnym kole. W sezonie miałem czekać na wycentrowanie miesiąc. No Urwa. Ręce
  opadają.

  Na wakacje byłem w Kudowie. Ciekawy jak tam działają serwisy oddałem koło no wycentrowania rano i do
  odebrania było popołudniu. W sezonie, zostałem obsłużony tak jakbym sobie tego życzył. Czy przy okazji kupię coś
  tam? A dlaczego nie? Są przecież w porządku. Nie jestem i nie byłem ich stałym klientem. Zrobili to uczciwie bez
  nadziei na dłuższą współpracę.
  Większość rzeczy kupuję w sklepach internetowych, bo na rowerowych frajerów za ladą ( w moim mieście) mi się
  patrzyć nie chce. Mam kilka swoich ulubionych sklepów stacjonarnych. Niestety 120 km od domu.
  Kupiłem zestaw narzędzi. Przy rowerze z pilnych rzeczy wszystko robię sam. Nauczyłem się nawet centrować koła
  co mi się niestety czasami w trasie przydawało.
  Na serwis posezonowy rower wożę 60 km w jedną stronę.
  Sprzedawcy też kreują profil klienta i mają wpływ na swoją klientelę. Jeżeli będę zadowolony z serwisu to niejedno
  w tym sklepie kupię. Siodełko przymierzę, może kask będę musiał zmienić, a może owijkę itd.

 5. Avatar
  Studnia

  Prowadzę sklepy stacjonarne z
  rolkami i coraz częściej
  zastanawiam się nad ich
  zamknięciem i pozostaniem
  tylko w necie. Zastanawiam się
  tylko jak moi ukochani klienci z
  kategorii „przymierzam w
  sklepie, kupuje w necie”
  zaadaptują ekrany swoich
  smartfonów, żeby w nich
  przymierzyć kilka modeli rolek i
  sprawdzić, które lepiej leżą na
  stopie? Bardzo trafny tekst.
  Pozdrawiam.

 6. Avatar
  Pablo

  Bardzo fajny tekst. Dużo w nim
  prawdy. Sam prowadzę sklep
  rowerowy i borykam się z
  podobnymi problemami. Choć
  mam wiernych klientów którzy
  pozwalają mi wciąż istnieć na
  rynku to o spektakularnym
  rozwoju czy spokojnym śnie
  mogę zapomnieć.
  Wyższa cena za towar to efekt
  zatrudniania fachowców w
  serwisie przez 12 miesięcy w
  roku i mojej wiedzy.
  Nie przepadam za ludźmi
  którzy oczekują rabatu czy
  promocji tylko dlatego że chcą
  kupić taniej. Nie stać Cię na XT
  to kup Deore, a nie oczekuj że
  ZUS owi, pracownikom, lub
  sobie wypłacę pieniądze ” z
  rabatem”. Niby dlaczego?
  Większość stałych klientów
  znam choćby z imienia. Kawą
  ich częstuję bo ich lubię. Dla
  nich potrafię obniżyć cenę lub
  zostać po godzinach.
  A dla fanów zakupów w
  internecie bo tam jest najtaniej
  mam propozycję: dobierzcie
  swój rower, buty i strój na
  forum internetowym. A potem
  jeszcze zróbcie tam serwis
  swojego roweru ( koniecznie z
  bikefitingiem).

 7. Avatar
  Marcin

  Ocena osoby piszącej artykuł jest bardzo subiektywna. Chciałbym podzielić się moją opinią na temat
  zakupów oraz sprzedaży w internecie. Prowadzę internetowy sklep z odzieżą damską ale to później.
  Mam dwa rowery jeden to Scott spark pro z 2012 a drugi to Scott Genius 910 z 2013 w obydwu są
  zamontowane koła DT swiss. Mieszkam w Katowicach gdzie nie powinno być problemu z serwisem
  czy częściami hmm. Klucz do odkręcenia śruby piaście DT za ratchetem aby wyciągnąć łożysko ma
  tylko Twomark w chorzowie i bielsku może chyba jeszcze jeden sklep w Bielsku już nie pamiętam
  nazwy. Mają klucz ale nie potrafią odkręcić tym kluczem hmm. Co robię? zamawiam w internecie
  klucz (na allegro) za 40zł i odkręcam sam tą śrubę. Przyjeżdżam jeszcze raz do Twomarku w
  Chorzowie i daje koło do zmiany obręczy i wymiany szprych z nyplami oraz łożysk w piaście już z
  odkręconą śrubą. Miły Pan z serwisu mówi że zamówi mi wybraną obręcz szprychy i będzie gotowe
  za 10 dni. Mówię ok mija dwa tygodnie telefon że jest problem bo nie ma na stanie wybranych
  modeli obręczy (wymieniałem przód i tył) Pytam czy są inne, miły Pan mówi że są to wybieram inny
  model i znowu informacja 10 dni. Mija dwa tygodnie Pan dzwoni iż ma dobrą wiadomość i złą.
  Przyszły zamówione przez Pana obręcze ale mamy drugą złą wiadomość obręcze są na 28 szprych a
  Pan ma 32 i aktualnie nie mają na 32 szprychy Zwaliło mnie z nóg… Jak myśicie co zrobiłem ? Na
  drugi dzień miałem wybrane obręcze zamówione na allegro w niższej cenie. Dostarczam więc do
  Twomarku obręcze Pan mówi że już jest wszystko i jutro góra dwa dni koła do odbioru. Mija dzień
  telefon.. Pan z Twomarku informuje mnie że nie mają czarnych szprych tylko stalowe. Bez słowa
  wahania otwieram stronę szukam szprych czarnych zaworze i w końcu poskładali koła. Drugorzędną
  kwestią było iż uszkodzili gwint w Bębenku i nie szło zakręcić kasety. Poprostu musiał im spaść a ja
  zauważyłem dopiero w garażu. w Scott genius 910 w kołach są szprychy dt Straight pull ( proste
  łebki) myślicie że jakiś sklep serwis stacjonarny ma 28 sztuk, lub może je sprowadzić?? Odsyłali
  mnie z każdego sklepu. Nawleką mi koło jak przyniosę swoje szprychy i co pomógł internet chłopak
  pod cieszynem ma chyba wszystkie dostępne szprychy każda długość to DT4You może się schować.
  Tak oto stałem się fanem zakupu w sieci i nie chodzi o cenę ale o podejście serwisu i obsługi.
  Jedynym sklepem godnym polecenia przynajmniej dla mnie jest Sklep AlpeBike z Tychów gdzie
  pracuje naprawde świetna obsługa kupiłem tam ze trzy rowery części akcesoria czy też odzież i buty
  które zgubiłem naprawdę jest ekipa co służy pomocą( szczególne pozdrowienia dla Arka Ł.) tam
  zawsze jak zamawiałem cały set czy też klamki albo wahacz do sparka bo się złamał:) to było szybko
  i ok. Pewnie nie tylko ten sklep ma dobre opinie lecz nie zgodzę się iż klient kupujący na internecie
  to Fr… bo nie zawsze chodzi o cene a raczej o czas w którym jestem w stanie kupić część której
  próżno szukać w sklepach. Wracając do tematu kosztów obsługi sklepu internetowego, przynajmniej
  w moim przypadku za reklame np na Facebooku wydajemy pięciocyfrowe kwoty miesięcznie
  Adwords pożera jeszcze więcej trzeba jeszcze dodać porównywarki Ceneo Nokaut Skąpiec czy też
  marketing szeptany. Więc koszt pokazania klienta w sieci jest niebotycznie większy niż dobrze
  trafiony punkt stacjonarny. Jeszcze jedna sprawa za kilka lat nie będzie problemem internet tylko
  duże sieci które będą miały dziesiątki sklepów i będą mogły walczyć ceną. Tak wypadły małe sklepy
  spożywcze a teraz lecą apteki. Pozdrawiam bikefanów.

 8. Avatar
  Wojt

  Znam z autopsji po 7 latach w
  rowerach, akurat asortyment
  miałem w przystępnych cenach,
  głównie polskie rowery, może
  nie najładniejsze ale solidne,
  niestety dla klienta rower polski
  za 800 zł to drogo, bo w necie
  chinczyk za 349 zl. Jak te
  truchła przynosili na serwis to
  ciężko było cokolwiek naprawić
  bo śruby chyba ze słomy
  ryżowej robili, koła z plasteliny
  a ramy z gównolitu. Ale w necie
  taniej 😉

 9. Avatar
  netToSzatanhihihi

  zasada jest jedna cena czyni cuda ceny są zróżnicowane i generalnie zakupy w sieci są i będą zawsze
  opłacalne bo jest ogromny wybór nie tylko allegro jest wiele innych portali jak sklepów które oferują
  wszystko od a do z jak i osoby prywatne które oferują rowery na części każdy lubi składać sobie sam to jest
  radość i zadowolenie a nie wciskanie kitu w sklepach za niebotyczne pieniądze jeśli w sklepie
  stacjonarnym będę miał wybór co włożyć w ramę to może się skuszę ale jak widzę przerzutki i kasety z
  dolnej półki w rowerze za 3000 pln wtedy uzmysławiam sobie że w danym sklepie chcą mnie oskalpować
  bo za 3000 pln oczekuję więcej ……dziś klienci wiedzą czego chcą i nie zadowolą się taniochą …….nikt nie
  kupi sprzętu taniego w kosmicznej cenie ………góral na przerzutkach Altus itd. hahaha

 10. Avatar
  Michał

  Po przeczytaniu komentarzy i własnych doświadczeniach wychodzi na to, że tego wpisu dokonał właściciel sklepu
  stacjonarnego (lub ktoś z nim zaprzyjaźniony) a nie mający pojęcia o prowadzeniu sklepu internetowego. Coraz
  częściej dobre , powtarzam dobre sklepy stacjonarne prowadzą też sprzedaż w internecie. I ceny mają te same. Nie jest
  tak różowo jak sobie autor wymyślił.

 11. Avatar
  drtom

  taaaa. a gdzie podpis „artykuł
  sponsorowany”???? wypadałoby co?
  a tak konkretniej – z punktu widzenia
  „frajera” – frajerem jest ten, kto
  płaci 2x więcej za to, co mógłby mieć
  2x taniej. tyle w temacie. a jak
  chcesz się chłopcze bawić w ideologię
  „ratowania sklepów”, to załóż własny.
  jest wolny rynek! powodzenia!

 12. Avatar
  Milosz

  Jesli jest profesjonalny serwis na miejscu to i sklep stacjonarny sie utrzyma. Dywersyfikacja uslug!

 13. Avatar
  Robert

  Bardzo fajny tekst! dzięki przyjemnie się go czyta i jest prawdziwy. Ja szanuję sklepy stacjonarne rowerowe i z nich
  korzystam i kupuję.

 14. el Kapitano
  el Kapitano

  @drtom i @michał – na szczęście mam za co żyć i nie muszę się utrzymywać z pisania, opisałem po prostu to, co mnie spotkało i przemyślenia z tym związane, z którymi macie pełne prawo się nie zgadzać

 15. Avatar
  właściciel sklepu

  Nie chodzi tu o to kto jest frajerem, a kto nie. Chodzi o zwykłą ludzką uczciwość. Jeżeli chcesz kupić najtaniej, Twoje
  święte prawo. Tylko ze zwykłej przyzwoitości, wypadałoby znaleźć najpierw sklep, który ma najtaniej i tam
  dopytywać o szczegóły. Zawracanie gitary w specjalistycznym sklepie (często nawet około godziny), a potem
  wypięcie się na ten sklep, bo gdzie indziej jest taniej jest po prosu nie fair. Sklepy to nie biura informacji czy
  charytatywne punkty pomocy, tylko źródło utrzymania właścicieli, pracowników itp. Sklep musi zarabiać! Klienci,
  wybierajcie zatem, gdzie chcecie kupić, ale nie róbcie takich rzeczy – tu się dowiem i przymierzę, a kupię gdzie
  indziej. Bądźcie uczciwi, tak jak chcecie, żeby sklepy byłe uczciwe wobec Was.

 16. Avatar
  Piotrek

  Co do rowerowego sklepu
  stacjonarnego: przez serwis do
  klienta. Klient kupujący w necie nie
  przeserwisuje roweru wysyłkowo, więc
  tak czy inaczej zrobi to sklep
  stacjonarny z DOBRYM serwisem i
  częściami w normalnej cenie. Co do
  kosztów sprzedaży: mam sklep
  internetowy i stacjonarny. Klient
  bywa diametralnie różny, nawet widząc
  czasem, że cena faktycznie jest
  najtańsza i tak pójdzie i kupi
  wysyłkowo bo trafi się inny kolor czy
  nietypowy rozmiar. Tych klientów nie
  zatrzymacie; zwyczajnie nie jest się
  w stanie mieć wszystkiego. Zawsze
  będzie coś czego nie sprzedasz. Tak
  polecam prowadzić biznes równolegle,
  macie reklamę na Allegro bo widać że
  macie normalne ceny, sprzedacie X
  części na Allegro i X na
  stacjonarnym. Mało tego, może okazać
  się, że na stacjonarnym będzie taniej
  bo przedmówca dobrze napisał na
  Allegro jest jeszcze prowizja od
  sprzedaży i koszty wystawienia.
  To co napisano w artykule to też
  prawda, zwyczajnie każdy chce taniej,
  po części też to rozumiem. Zwyczajnie
  ludzie nie nauczyli się jeszcze, że
  wiedza (w tym przypadku sprzedawcy),
  obsługa i czas to też pośrednio
  usługa za którą się płaci.

 17. Avatar
  PiotrK

  El Kapitano, czy przejmowałbyś się opinią magazynów rowerowych, że blogi odbierają im czytelników? 😀 Że jeszcze
  niedawno trzeba było w rowerowej gazecie reklamę kupić, żeby towar sprzedać, a teraz wystarczy ze 20 sztuk towaru
  do blogerów wysłać i modlić się o pochlebną opinię. Że kasy z reklam nie ma, że ludzie czytają wszystko w sieci i „nie
  kupujo”…

  Takie czasy. Ja idę do rowerowego i wiem, że nie będą mieli tego co chcę, np. buty tri w niechodliwym rozmiarze.
  Mówię: „mogę to kupić za X w necie, Wy tego nie macie i mieć nie będziecie. Jak się Wam opłaca za taką kasę mi to
  sprzedać, to jest deal”. I wiesz co? Ściągają. Choć nie zarobią tyle ile by chcieli, to przynajmniej zarobią.

  Nie widziałem takich co to pytają i idą do sieci. To znaczy słyszałem, że są tacy klienci, ale ich nie widziałem. Więcej
  mam takich znajomych, którzy się nie znają, pytają, ja im tłumaczę „co, gdzie, jak”, a oni i tak idą do sklepu i proszą
  o poradę i tam kupują często wciskanego gniota. Że lepiej im doradzono? Lepiej dla kogo?

  Dodatkowo, z każdym rokiem wchodzą nowe grupy, minimalne usprawnienia i inny numerek, żeby to potem
  ogarnąć, to trzeba znacznie więcej środków niż kilkadziesiąt lat temu. Teraz jeszcze dochodzą czasówki do tri, w ilu
  sklepach w PL można było coś takiego kupić 10 lat temu? Coraz więcej towaru, coraz węższa specjalizacja, a klientów
  z kasą coraz mniej.

 18. Avatar
  radek

  @kamil rozumiem że w standardowym rozliczeniu i twoim mniemaniu frajerem nie jest ten który kupuje najtaniej –
  to się zgadza. Myślę że czytając ze zrozumieniem 🙂 zrozumiałbyś że frajer to ten, który szuka porady u specjalisty
  (najczęściej znajdziesz w dobrym sklepie stacjonarnym) a zakupy robi w sieci bo tam jest taniej.
  Znam rynek internetowy dość dobrze i wiem że specjalistów w sieci jest mało a rywalizacja i wybór pod naciskiem
  głównego czynnika ceny jest debilizmem. Jeśli będziemy trwać nadal w tym maraźmie okaże się za jakiś czas że nie
  ma specjalistów bo wynieśli się w inne branże gdzie za swoją wiedzę i umiejętności nie będą dostawać tylko
  podstawy. Bez względu na to w jakich usługach pracujesz i działasz jeśli ogarniesz temat że sprzedaż i usługa to nie
  tylko cena a także wartość dodana w postaci technologi, rozwiązań czy fachowego doradztwa to zdasz sobie sprawę
  że kupujesz nie tylko rzecz ale także to co z jej sprzedażą się wiąże. Docenisz jak dorośniesz 😛

 19. Avatar
  Daniel

  Raz bylem wlasnie takim frajerem. Przymierzylem rower w sklepie, potem kupilem w internecie pare stow taniej.
  Rower przyszedl niewyregulowany i ze spuszczona glowa poszedlem… do tego samego sklepu, jedynego dystrybutora
  tej marki w Warszawie, zeby rower wyregulowali… Wstyd. Tyle ze przynajmniej sklep zarobil na serwisie. Wiecej tego
  nie zrobie!

 20. el Kapitano
  el Kapitano

  @PiotrK – no nie do końca, przykładem
  niech będzie „Szosa”, która na rynek
  weszła szturmem niedawno, podbiła go
  i raczej na dobre się na nim zadomowi

 21. Avatar
  Gienek

  Pracowałem w sklepie rowerowym kolego elkapitano, niestety podane przez Ciebie marże 30% dotyczą tylko rowerów,
  akcesoria i części to marże rzędu 50-60%

 22. Avatar
  Pioter

  Pozwolę sobie odgrzebac,
  natchnienie z autopsji 😉 A co
  jeśli właściciel jedynego
  rowerowego w małym
  miasteczku, mnoży ceny
  hurtowe przynajmniej ×2, co
  jeśli przychodzę do niego
  mówię „spokojnie, kupuję dużo
  więc poczekam, aż Pan mi
  ściągnie na sklep potrzebne mi
  części” a on mi mówi że „ale
  wysyłkę też będzie musiał Pan
  opłacić, ja na codzień nie
  kupuję nawet części pod 10s, o
  11 nie mówiąc”…. Człowiek
  żyjący z handlu rowerami marki
  burghardt i kasowaniem
  niebotycznych 30zl za
  nasmarowanie łańcucha i to
  najtańszym olejem, sam sobie
  strzela w kolano. Weźmy pod
  uwagę że takich małych mieścin
  jest w Polsce dużo, równie
  ch#jowych sprzedawców
  zapewne też nie tak mało
  wcale….

 23. el Kapitano
  el Kapitano

  W takich wypadku omijamy ten sklep szerokim łukiem. Przypomina mi to moje poszukiwania pierwszej pary butów Sidi, które sobie wymarzyłem. Rok 2009. Znalazłem w Gdańsku sklep, który nimi handlował, ale nie mieli rozmiaru. Spytałem, czy Pan mi zamówi dwa rozmiary, co do których nie miałem pewności i otrzymałem odpowiedź twierdzącą pod warunkiem, że jeszcze przed zamówieniem zapłacę za obydwie pary. Grzecznie podziękowałem i zamówiłem z UK, nawet w przypadku konieczności wymiany byłoby znacznie taniej.

 24. Avatar
  Janek

  Bardzo dobry artykuł, opisuje w trafny sposób naszą polską mentalność w dobie internetu ale i miłość do
  cebulionów:) Ciężko jest to wyważyć, sam często zamawiam części czy ciuchy przez internet ale korzystam z serwisu
  i jeżeli ceny nie są zawyżone kupuję na miejscu. Wszystko zależy od potrzeb, czasu, jakości i wielu innych kwestii
  które bierze się pod uwagę. Wielu z nas jest w tej kwestii frajerami, sam też pracuję jako sprzedawca w sklepie z
  elektroniką i tam jest dokładnie tak samo – rozmawiasz z kimś godzinę ale on musi się jeszcze zastanowić po czym
  wybiera zakup przez internet bo mają kilka procent taniej. Brak szacunku, nic więcej.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *