Fenix3 HR

Na początku stycznia 2016 roku Garmin ogłosił całemu światu wyposażenie swojego flagowego zegarka Fenix 3 w optyczny czujnik tętna Elevate. Był to ruch, którego mogliśmy się spodziewać, ponieważ optyczny czujnik tętna wydaje się być w chwili obecnej najbardziej trendy dodatkiem do sportowego zegarka, oraz tchnięciem drugiej młodości w nienajnowszy już model. Do sklepów Fenix3 HR trafił w marcu i zgodnie z oczekiwaniami został bardzo pozytywnie odebrany przez konsumentów.

Dodanie optycznego czujnika tętna, wraz z poszerzeniem funkcjonalności zegarka (kilka nowych trybów aktywności, danych, widżetów, aplikacji i funkcji kontroli odtwarzacza muzyki) zdaje się kolejnym krokiem w kierunku zegarka, który może wszystko, uberzegarka, lub superzegarka. Przynajmniej w teorii. Zobaczmy, jak to wygląda w praktyce.

abc

Zegarek Fenix3 miałem przyjemność testować w ubiegłym roku i nadal podtrzymuję stwierdzenie, że trzecia wersja Fenixa powstała z popiołów. Jest to niesamowicie udany zegarek, do pracy którego nie mam zastrzeżeń, a dodanie nowych trybów aktywności, danych, itd. czyni go jeszcze bardziej uniwersalnym. Co więcej, triathlonistom zaoferowano w końcu quick release kit, aby mogli korzystać ze swojego Fenix3 jak z licznika rowerowego. Jeżeli chodzi o odbiornik systemów nawigacji satelitarnej, wyświetlacz, czy baterię, to nic się nie zmieniło. Zmianie uległ jedynie tył zegarka, gdzie umieszczono czujnik tętna (jest on odrobinę wyższy). Osoby uczulone na punkcie masy zegarka mogą spać spokojnie. Fenix3 HR jest cięższy od swojego odpowiednika niewyposażonego w optyczny czujnik tętna jedynie o 7 gramów (w wersji z szafirowym szkłem i gumowym paskiem).

sensor

Obecność optycznego czujnika tętna pozwala na monitorowanie tętna przez całą dobę, a tym samym w teorii dokładniejsze określanie zużytej energii. Nie oznacza to jednak, że czujnik pracuje w trybie ciągłym. Jest on po prostu co jakiś czas aktywowany i po odczycie znowu przechodzi w stan uśpienia. Okres, co jaki odczytywane jest tętno zależy od naszej aktywności (mierzonej przez wbudowany przyśpieszeniomierz). Nie wydaje mi się jednak, aby była zbyt duża liczba osób śpiących z tym zegarkiem na nadgarstku. Kilka razy próbowałem, ale było to dla mnie zbyt niewygodne.

Jedną z pierwszych myśli, jaka się nasuwa jest wpływ pracy wbudowanego czujnika tętna na baterię. Zarówno Fenix3, jak i Fenix3 HR wyposażone są w identyczne baterie litowo-jonowe o pojemności 300 mAh. Według producenta w trybie codziennym korzystając z monitora aktywności, optycznego czujnika tętna, oraz komunikacji Bluetooth ze smartfonem jedno ładowanie wystarczy na dwa tygodnie pracy. Jednakże jeśli dodamy do tego kilkanaście godzin treningów tygodniowo z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej GPS i GLONASS, oraz optycznym pomiarem tętna (czyli standardowe warunki dla ambitnego triathlonisty amatora), to czas ten spada do jednego tygodnia. Deaktywacja monitora aktywności wraz z „ciągłym” monitorowanien tętna, oraz komunikacji Bluetooth pozwala wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu do trzech, a nawet czterech tygodni (w zależności od tygodniowej objętości treningowej). Z samej analizy specyfikacji zegarka wynika, że zasilanie wbudowanego tętna skraca czas pracy o około 20% (spadek z 20 do 16 godzin z wykorzysatniem nawigacji satelitarnej GPS, oraz z 50 do 40 godzin w trybie ULTRATRAC).

swim

Przejdźmy do najważniejszego, to znaczy do optycznego czujnika tętna. Obietnica braku konieczności pamiętania o pasku z czujnikiem tętna na pewno przyciągnęła uwagę niejednej osoby uprawiającej sporty wytrzymałościowe. Przeanalizujmy więc, ile jest wart czujnik optyczny Elevate firmy Garmin. O ile nie zadecydujemy inaczej, to jest to podstawowe źródło informacji o tętnie, ale nie wyklucza korzystania z tradycyjnego paska. Całkiem zrozumiałe, biorąc pod uwagę konieczność założenia zegarka na kurtkę zimą, lub chęć monitorowania wszystkich danych z czujnika HRM-Run. Niestety na chwilę obecną programiści zablokowali możliwość użycia wbudowanego czujnika tętna podczas aktywności pływackich, więc jeżeli chcemy cieszyć się zapisem tętna z pływania, to musimy wyposażyć się w czujnik HRM-Tri, lub HRM-Swim. W pozostałych trybach aktywnościach możemy się cieszyć optycznym pomiarem tętna. Mógłbym teraz zaprezentować trzy wykresy, które niemalże pokrywają się (poza małymi wyjątkami) i na tym moglibyśmy skończyć zachęcanie do zakupu tego zegarka, ale to nie takie proste.

Pierwszy wykres przedstawia zapis tętna podczas dwunastokilometrowego biegu w górach, stąd zmiany tętna odpowiadają zmianom profilu trasy. Oprócz wariacji odczytów optycznego czujnika podczas pierwszej minuty wykresy niemalże pokrywają się. Czyżby czujnik ideał?!

fenix3 hr wykres 1

Drugi wykres przedstawia zapis tętna podczas godzinnego aktywnego crossu. Tu już widać kilka momentów, gdzie wskazania czujników różniły się, ale różnice wynosiły nie więcej niż 5 bpm. Błędny odczyt tętna przez czujnik optyczny w połowie treningu pomijam. Nadal wydaje się, że jest dobrze.

fenix3 hr wykres 2

Trzeci wykres przedstawia zapis tętna podczas treningu, na którym pierwsze 3 km przebiegłem w tempie 4:45/km, następnie 3 minuty truchtem i w końcu pięc razy po dwie minuty tempem 4:00/km i dwie minuty tempem 5:10/km. W części rozgrzewkowej nie ma się za bardzo do czego przyczepić. Dopiero podczas trzyminutowego truchtu widzimy skok tętna, najprawdopodobniej spowodowany dostaniem się światła do czujnika. Podczas dwuminutowych odcinków można już zaobserwować pewną zależność. Otóż wskazania optycznego czujnika tętna są kilka uderzeń niższe na tych szybszych odcinkach, ale różnice wskazań zazwyczaj mieszczą się w przedziale do 5 bpm.

fenix3 hr wykres 3

Jednak im dalej w las, tym ciemniej i straszniej. Poniższy wykres przedstawia zapis tętna z treningu, gdzie po 3 km rozgrzewki, 2 minutach truchtu, trzech rytmach i kolejnej minucie truchtu zadaniem głównym jest przebiegnięcie 5 km w 18 minut zakończone kilometrowym truchtem. Zaczyna się bez zarzutów, niemal idealna korelacja. Do momentu aktywnego odpoczynku po rytmach jest bardzo dobrze. Niestety na zadaniu głównym optyczny czujnik nie radzi sobie z poprawnym odczytem tętna. Przebiegnięcie 5 km w 18 minut jest dla mnie wyzwaniem, więc zapis tętna z paska o wiele lepiej obrazuje moje odczucia niż zapis z optycznego czujnika. Dałbym wiele, żeby przebiec 5 km w 18 minut na tętnie 160 bpm. O dziwo na schłodzeniu wykresy znowu się pokrywają!

fenix3 hr wykres 4

Przejdźmy dalej. 80-minutowy pasywny cross i zapis tętna z jego przebiegu. Przez blisko godzinę obydwa czujniki rejestrują niemalże identyczne tętno. Owszem, optyczny czujnik dwa razy zaliczył anormalny spadek, oraz dwa skoki, ale nadal jest dobrze. Problemy zaczynają się pod koniec pierwszej godziny. Czujnik optyczny zaczyna żyć swoim życiem oderwanym od rzeczywistości i notować wartości o około 20 uderzeń wyższe. Mój wysiłek podczas końcówki treningu się nie zmienił, a poprawność wskazań czujnika na klatce piersiowej potwierdziłem metodą palpacyjną.

fenix3 hr wykres 5

Jeżeli ktoś w tym miejscu zechce mi zarzucić, że błędy te mogą wynikać z niepoprawnego założenia zegarka, to zastrzegam, że wówczas wykresy wyglądałyby mniej więcej jak poniższy, tj. zapis tętna podczas trzygodzinnej wycieczki biegowej w Tatrach. Po pół godzinie zegarek zaczął mnie uwierać, więc poluźniłem pasek, co spowodowało gorsze przyleganie czujnika do skóry. Tu już nie można doszukać się jakiejkolwiek logiki.

fenix3 hr wykres 6

Niestety, jak dla mnie, dokładność pomiaru tętna oferowana na chwilę obecną przez optyczny czujnik Elevate w zegarku Fenix3 HR jest jednak niezadowalająca. Owszem, kolejne zmiany oprogramowania zegarka miały wpływ na zwiększenie dokładności odczytu tętna przez czujnik optyczny, ale wszystkie testy przeze mnie przeprowadzone miały miejsce już po aktualizacji oprogramowania w zegarku. Gdyby tak zacząć przeglądać inne strony, na których porównywano wskazania czujnika optycznego z opaską, to cieżko znaleźć takie rozbieżności, jak u mnie. Jeśli jednak udamy się na oficjalne forum Garmina, to znajdziemy tam więcej takich kwiatków. Po moich przygodach z optycznymi czujnikami tętna w zegarkach TomTom i Apple wiedziałem mniej więcej, czego mogę się spodziewać, ale szczerze mówiąc na czujniku Garmina się zawiodłem.

Triathloniści, którzy chcieliby trenować i startować zegarkiem Fenix3 muszą sie liczyć z niemożliwością korzystania z szybkozłączki dostępnej dla modelu Fenix3, jako że czujnik tętna fizycznie uniemożliwia jej instalację. Pocieszeniem może być fakt, że tętno mierzone za pomocą optycznego czujnika może być przesyłane do drugiego urządzenia za pomocą komunikacji ANT+, czyli na przykład na etapie kolarskim triathlonu do licznika zamontowanego na kierownicy. O ile oczywiście mamy zaufanie do optycznego pomiaru tętna.

f3hr vs 920xt

Czy w takim razie każdy wielbiciel Fenixa3 powienien się rzucić na jego wersję z wbudowanym czunikiem tętna? To zależy. Jeżeli priorytetem jest dokładny pomiar tętna to nie mamy co liczyć na pożegnanie z czujnikiem tętna na pasku. Jeżeli jednak odbiorcy nie zależy na dokłaności pomiaru tętna i jest w stanie zaakceptować jego czasami błędne wskazania, to czemu nie. Wydaje mi się jednak, że na chwilę obecną lepszym rozwiązaniem będzie wybór zwykłego Fenixa3 i korzystanie z niego w połączeniu z czujnikiem tętna na pasku. Tylko wtedy czym to będzie się różniło od zwykłego Fenixa3? Wychodzi więc na to, że jedyny problem, jaki widzę w tym zegarku, to właśnie wbudowany pulsometr. Skoro więc optyczny pomiar tętna na chwilę obecną nie oferuje dokładności, jakiej wymagają ambitni triathloniści, to jaki jest sens wybierać Fenixa3 HR zamiast Fenixa3? Pozostaje też oczywiście liczyć na kolejne uaktualnienia oprogramowania, które miejmy nadzieję rozwiążą ten problem.

f3hr
el Kapitano

el Kapitano

editor

el Kapitano. Marynarz. Triathlonista. Więcej w zakładce "o mnie".

2 komentarzy

 1. Avatar
  Piotr

  Dzięki za przydatną analizę. Właśnie
  noszę się z zamiarem kupna fenixa 3 w
  wersji z wbudowanym czujnikiem lub
  bez. Po lekturze już wiem, że kupię
  wersję bez. Oszczędzę przy okazji
  parę groszy.
  Myślę, że żadne aktualizacje nie
  rozwiążą tego problemu – wg mnie
  wynikają one ze specyfiki pomiaru
  tętna diodami.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *