Riqqon

Medale. Swego czasu nagradzani nimi byli tylko najlepsi. W chwili obecnej niemalże na każdych zawodach po dotarciu do mety nagradzani są wszyscy, którzy ją przekroczyli (aczkolwiek historia zna przypadki, gdy medale wręczano jeszcze przed startem, albo na mecie tych medali jednak dla każdego nie starczyło). Niby zwykły wygrawerowany kawałek metalu, drewna, szkła, bądź tworzywa, ale często dla osoby, której go wręczono wartość ma bezcenną. Jest nagrodą za trud włożony w treningi i ukończenie zawodów. Wraz z upływem czasu i ilością zgromadzonych medali ich wartość w oczach zdobywcy maleje, a kolejne nie cieszą już tak bardzo, jak te pierwsze, jednak cześć z nich na zawsze będzie wyjątkowa.

Sposobów eksponowania zdobytych medali jest wiele. Na haczykach, szynach kuchennych rodem ze szwedzkiego marketu meblowego, czy dedykowanych uchwytach. Trzeba jednak przyznać, że uchwyty te były zazwyczaj nieco przaśne. Pod koniec ubiegłego roku na rynku pojawiły się Riqqon’y, czyli nietuzinkowe uchwyty na medale.

IMG_2992

Twórcy Riqqon’a, tj. Tomasz Czarnecki i Łuaksz Szymula, doszli do wniosku, że zamiast wieszać medale za wstążkę, możnaby je umieścić w specjalnym uchwycie. Wstążkę medalu owinięto wokół uchwytu i subtelnie ukryto pod medalem. W ten sposób wyeksponowano to, co w medalu najważniejsze.

IMG_2997

Na przestrzeni ostatnich miesięcy Riqqon mocno ewoluował. W początkowej formie był to tylko uchwyt na medal dodatkowo wyposażony w kod QR, który po zeskanowaniu miał nas odsyłać do galerii zdjęć z imprezy, wyniku, itp. Z czasem przybrał formę uchwytu na medal wraz z tablicą pozbywając się kodu QR. Co pozostało niezmienione, to długi czas oczekiwania na realizację, ponieważ za produkcję odpowiedzialny jest zewnętrzny podwykonawca. Co prawda zanosi się na to, iż pomysłodawcy niebawem sami zaczną produkować Riqqon’y, co znacznie skróci czas oczekiwania, ale póki co chętni muszą uzbroić się w cierpliwość. W planach są trzy gatunki drewna (dąb, orzech i wiśnia), w których dostępne będą uchwyty, a na chwilę obecną można zamawiać wersje dębowe.

IMG_2995

Przewiązany w wymyślny sposób przez Riqqon’a medal możemy umieścić na specjalnych tablicach, bezpośrednio na ścianie, na lodówce, lub wszędzie tam, gdzie można przyczepić magnes. Wróćmy jednak na chwilę do tablic. W ofercie jest pięć wymiarów (na 1, 2, 3, 4 i 5 medali), oraz moduły na puchar i numery startowe. Posiadając większą ilość tablic możemy się bawić w układanie dowolnych konfiguracji naszych medali i stworzyć swoisty ołtarzyk. Na odwrocie uchwytu znajdują się dwa neodymowe magnesy odpowiedzialne za utrzymanie uchwytu na tablicy, ścianie, lub innej powierzchni o właściwościach magnetycznych. O ile na lodówce, czy w dedykowanie tablicy z trzymaniem nie ma problemu, to jeżeli chodzi o ścianę, albo wwiercimy w nią metalowe śruby o płaskich główkach, lub przymocujemy do niej blaszki. Zastosowanie farby magnetycznej też jest możliwe, jednakże trzeba się liczyć z nawet 10 warstwami, aby uchwyty się nie zsuwały, a to i tak biorąc pod uwagę jedynie lekkie medale.

riqqony

Niestety Riqqon nie jest kompatybilny ze wszystkimi medalami. Wyobraźnia organizatorów imprez sportowych nie zna granic i czasem tworzą tak wymyślne medale, że ich forma nie pasuje do standardowych uchwytów. Podobnie jest ze wstążkami. Dla przykładu medale uzyskane w zawodach serii Ironman mają zwyczajnie za szerokie wstążki. W niektórych przypadkach uda się ją przepleść, ale nie dość, że będzie ona pomarszczona, to jeszcze można uszkodzić jej uchwyt. Są także medale, do których wstążki mocowane są pośrednio za pomocą zaczepów, przez co medale zwisają poniżej uchwytu, zamiast w jego centralnej części. Tak więc bądźcie świadomi, że nie każdy medal będzie pasował do uniwersalnego uchwytu, aczkolwiek według zapewnień twórców trwają prace nad uchwytami na większe medale.

Uchwyty na medale Riqqon są bardzo ciekawą alternatywą dla ich standardowych odpowiedników. Na pewno znajdą się osoby, do których gustu nie trafią, ale jednak nie można im odmówić innowacyjności. Co prawda wyeksponowanie bogatej kolekcji medali za pomocą tablic Riqqon przy jednym podejściu może być niesamowicie kosztowne, ale przy stopniowym budowaniu „ołtarzyka” z medalami portfel nie powinien tego zbyt dotkliwie odczuć. Tym bardziej, że co rusz pojawiają się promocje, jak chociążby ta najnowsza, gdzie w zamian za wsparcie w finansowaniu zakupu maszyn do własnej produkcji można nabyć zestawy tablic w niższych cenach.

IMG_3044
el Kapitano

el Kapitano

editor

el Kapitano. Marynarz. Triathlonista. Więcej w zakładce "o mnie".

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *