Elektrostymulacja kończyn dolnych w praktyce

Elektrostymulacja staje się coraz powszechniejszą metodą stosowaną w odnowie biologicznej sportowców wytrzymałościowych. Przepływ prądu stałego z przerwami wywołuje kurcze mięśni, który z kolei zmniejszając średnicę żył zwiększa prędkość odpływu żylnego. Proces ten zmniejsza gromadzenie się płynów tkankowych, ułatwia ich wchłanianie i aktywuje mikrokrążenie. Dzięki temu przyspieszona zostaje regeneracja mięśni. Po bardziej szczegółowy opis procesu elektrostymulacji odsyłam do artykułu dr Artura Pupki, który ukazał się w dodatku Triathlon do miesięcznika Bieganie we wrześniu 2014 roku.

Zacznijmy od wyboru sprzętu. Na rynku są dostępne dziesiątki elektrostymulatorów, począwszy od tych najprostszych, których ceny oscylują w przedziale od 100 do 200 złotych, do tych najbardziej zaawansowanych za tysiące złotych. Jako sportowiec wytrzymałościowy (nawet amator) korzystając z elektrostymulatora w celach regeneracyjnych możemy się ograniczyć wyłącznie do trybu EMS, czyli stymulacji nerwowo-mięśniowej. Jeżeli chodzi o liczbę kanałów, czyli par elektrod, to wybierając elektrostymulator musimy sobie odpowiedzieć na pytanie ile czasu możemy poświęcić na elektrostymulację i jak często chcemy zmieniać baterie. Najpopularniejsze na rynku są elektrostymulatory dwu-, cztero- i ośmiokanałowe. Jak już wcześniej pisałem liczba kanałów odpowiada parze elektrod. Jedną parę elektrod przykładamy do jednego mięśnia (lub grupy mięśniowej), a dokładnie nad jego punktami elektromotorycznymi, którego skurcze chcemy wywoływać (bądź grupy mięśni). Chcąc jednocześnie stymulować mięśnie przykładowo ud i łydek obydwu nóg nie obejdzie się bez elektrostymulatora ośmiokanałowego. Więcej kanałów, to także większa plątanina kabli, więcej samoprzylepnych elektrod, krótszy czas pracy urządzenia, a także jego wielkość, co może mieć znaczenie przy podróżowaniu. Kolejną kwestią jest dostępność i cena części zamiennych, a chodzi przede wszystkim o samoprzylepne elektrody. Z czasem ich właściwości adhezyjne zanikają i konieczny będzie zakup nowych elektrod, więc również i to powinniśmy mieć na uwadze. Wyborem optymalnym zdaje się być elektrostymulator czterokanałowy, ponieważ urządzenie takie pozwoli na jednoczesne stymulowanie mięśni czworogłowych obydwu nóg.

Chcąc wywołać skurcz mięśnia należy stymulować konkretny nerw, który unerwia dany mięsień na całym jego przebiegu. Im dokładniej umiejscowimy elektrody, tym mniej prawdopodobne będzie stymulowanie innych mięśni, a do podbudzenia mięśnia potrzebny będzie impuls o mniejszej amplitudzie. Dlatego właśnie elektrody umieszczamy nad miejscami przejścia mięśnia w ścięgno.

Pozostaje jeszcze kwestia kiedy z elektrostymulatorza korzystać. Otóż jego działanie regeneracyjne jest najbardziej pożądane po ciężkich jednostkach treningowych i po zawodach, a także podczas długich podróży samochodowych lub lotniczych (o czym więcej przeczytacie w artykule dr Pupki).

Rozpoczynając swoją przygodę z elektrostymulatorem korzystałem z pomocy olsztyńskiego fizjoterapeuty Daniela Godlewskiego, który jest moim bliskim znajomym. Z racji dzielącej nas odległości wykorzystaliśmy model w osobie Marcina Koniecznego do poglądowego oznaczenia punktów elektromotorycznych mięśni kończyn dolnych, które powinny cieszyć się szczególnym zainteresowaniem osób trenujących triathlon. Chcąc dokładnie określić lokalizację punktu elektromotorycznego danego mięśnia na swoim ciele można posłużyć się prostą metodą polegającą na niewielkich zmianach położenia elektrody w celu znalezienia miejsca, gdzie oddziaływania na mięsień jest najskuteczniejsze.

Przejdźmy więc do kwestii najbardziej interesującej, a więc do lokalizacji elektrod w elektrostymulacji nerwowo-mięśniowej.

2GLOWY 1-2

Punkty 1 i 2 w górnej części uda znajdują się na guzie kulszowym, gdzie znajduje się wspólny przyczep mięśnia dwugłowego uda, oraz mięśni półbłoniastego i półścięgnistego. W dolnej części uda położenie punktu 1 odpowiada położeniu kłykcia przyśrodkowego kości piszczelowej, a punktu 2 głowie kości strzałkowej, czyli przyczepowi mięśnia dwugłowego uda.

4GLOWY 1-2 4GLOWY 3-4

Z przodu uda pary cyfr odpowiadają oznaczeniu punktów motorycznych poszczególnych głów mięśnia czworogłowego, tj. głowy przyśrodkowej (1), głowy pośredniej (2), głowy bocznej (3) i głowy prostej (4).

LYDKA 1 LYDKA 2

Na łydce oznaczono punkty motoryczne mięśnia brzuchatego łydki, tj. głowę boczną (1) i głowę przyśrodkową (2).

PISZCZEL 1

Na ostatnim zdjęciu oznaczone zostały punkty motoryczne do stymulacji mięśnia piszczelowego przedniego.

Po takiej dawce informacji nie pozostaje nic innego, jak trenować i startować, a po tych najcięższych sesjach i zawodach poddać się zbawiennemu działaniu elektrostymulatora. Osobiście korzystam z elektrostymulatora już ponad półtora roku i „uratował mi życie” nie raz, kiedy „kwadratowe” nogi nie wróżyły powodzenia w realizacji jakiegokolwiek trenigu dnia następnego. Potwierdzenie moich słów znajdziecie pytając o elektrostymulację „dziadków” Waniewskiego i Koniecznego, którzy również ulegli jej urokowi. W końcu regeneracja jest co najmniej równie ważna, jak trening.

el Kapitano

el Kapitano

editor

el Kapitano. Marynarz. Triathlonista. Więcej w zakładce "o mnie".

12 komentarzy

 1. Avatar
  artur

  wreszcie duże zdjęcia
  wcześniejsze były nieczytelne – mówię o tych które wysyłałeś z rok temu 🙂

 2. Avatar
  Asia

  Panie Kapitanie, a jak wypada porównanie Veinoplus z Compexem – masz na ten temat zdanie (ale rymy, joł)? Warto
  dopłacić różnicę w cenie na rzecz Compexa?

 3. el Kapitano
  el Kapitano

  Nie korzystałem z żadnego z wymienionych, ale zaryzykuję twierdzenie, że do celów stricte regeneracyjnych wystarczy taki za 200 złotych. Chyba, że szukasz elektrostymulatora do rozgrzewania mięśni, pracy nad mięśniami, itp.

 4. Avatar
  Marcin

  „Wyborem optymalnym zdaje się być elektrostymulator czterokanałowy, ponieważ urządzenie takie pozwoli na
  jednoczesne stymulowanie mięśni czworogłowych obydwu nóg.”

  Chciałbym prosić Cię o rozjaśnienie mi tej kwestii. Stymulator 4-ro kanałowy obsłuży 8 elektrod. Dla mięśni
  czworogłowych oznaczone na Twoim schemacie poglądowym są 4 pary punktów, co w teorii oznacza użycie 8 elektrod
  dla jednej nogi, a piszesz wyżej o stymulacji obu nóg jednocześnie przy pomocy urządzenia czterokanałowego. Jak
  zatem wybrać punkty dla jednej nogi, by jednocześnie stymulować obie ?

  I przy okazji, który program EMS w urządzeniu Beurer stosujesz dla regeneracji po ciężkim treningu ?

  Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzi, gorąco pozdrawiam !

 5. el Kapitano
  el Kapitano

  Po ciężkim treningu napnij udo i poczujesz, które głowy wymagają najwięcej uwagi. Z reguły będą to głowy pośrednia i prosta, więc o te dwie mi chodziło i stąd wzięły się 4 elektrody na jedną nogę.

  Przód i tył ud – programy 9 lub 19. Łydki i piszczele – programy 10 lub 20.

 6. Avatar
  Leszek

  Ok, a jaka siła/moc impulsów? Bo po 3/4 (Beurer 8 elektrodowy, ale mam i ten co na zdjęciu, to samo tylko jeden kanał
  mniej) to mięśnie bardziej obolałe niż bez elektrostymulacji 😉

 7. Avatar
  Lola

  A ja mam problem,ze względów zdrowotnych (kręgosłup ) musiałam długo leżeć i wciąż nie mogę aktywnie
  ćwiczyć,moje mięśnie nóg są praktycznie w zaniku.Chciałabym je wzmocnić-odbudować-kształtować .Jaki sprzęt
  konkretnie polecasz do tego rodzaju stymulacji. Z góry dziękuję za rady 🙂

 8. el Kapitano
  el Kapitano

  @Lola szczerze Ci powiem, że nie mam pojęcia jak odpowiedzieć na tak postawione pytanie, więc przekazałem je Danielowi Godlewskiemu i mam nadzieję, iż on będzie mógł udzielić wyczerpującej odpowiedzi

 9. Avatar
  Anka

  Witam, mam ten sam problem z
  zanikiem mięśniowym
  czworogłowego, głównie głowy
  przyśrodkowej, po operacji
  kolana. Czy uzyskałeś jakaś
  odpowiedz od fizjoterapeuty, czy
  i jaki elektrostymulację w tym
  przypadku by się sprawdził?

 10. el Kapitano
  el Kapitano

  @Anka przekazałem temat dalej, ale go nie śledziłem. Napisz proszę @ na adres ze stopki, to skieruję Cię w odpowiednie miejsce.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *