Klucz dynamometryczny Ice Toolz Ocarina

Ice Toolz to tajwańska marka narzędzi rowerowych i wyposażenia warsztatów, należąca do Lifu Bicycle – jednego z największych producentów narzędzi rowerowych na świecie. Na ubiegłorocznych targach rowerowych Interbike tajwańczycy zaprezentowali kolarskiemu światu produkt obok którego nie można przejść obojętnie, a mianowicie klucz dynamometryczny Ice Toolz E219 lub po prostu Ice Toolz Ocarina. I już na pierwszy rzut oka ciężko powiedzieć, czy do czynienia mamy z instrumentem muzycznym sprzed 12 tysięcy lat, czy praktycznym narzędziem.

okaryna

Klucz ten należy do grupy wychylnych kluczy dynamometrycznych (więcej o kluczach dynamometrycznych przeczytacie tutaj). Wewnątrz rękojeści (wyglądem przypominającej rzeczoną okarynę, czyli ludowy instrument muzyczny) znajduje się wskaźnik, który wraz ze wzrostem momentu siły wychyla się. Otwór w rękojeści pozwala na obserwowanie wychylenia wskaźnika i odczyt aktualnej wartości momentu siły. Zakres pracy owego narzędzia wynosi od 0 do 10 Nm, a skala oznaczona jest co 1 Nm. Zakres ten pozwala na montaż większości komponentów rowerowych, z wyjątkiem pedałów.

IceToolz Ocarina

Kolejnym podobieństwem klucza do instrumentu muzycznego (oprócz kształtu) są otwory w rękojeści. Zadaniem ich jest umożliwienie przechowywania końcówek roboczych potocznie nazywanych bitami. W zestawie z kluczem otrzymujemy końcówki imbusowe w rozmiarach 3, 4, 5, i 6 mm, oraz gwiazdkową (torx) w rozmiarze 25. Trzeba przyznać, że rozwiązanie takie jest genialne w swojej prostocie i od teraz komplet końcówek mam „pod ręką”.

koncowki

Jako klucz dynamometryczny typu wychylnego Ocarina jest narzędziem prostym i niezawodnym, a jego konstrukcja zapobiega możliwości wykrzywienia wskaźnika, stąd brak potrzeby kalibracji. Jego kompaktowe wymiary (15 x 14 cm), niska waga, oraz poręczność (końcówki w rękojeści) powodują, że jest to idealne narzędzie do zastosowań mobilnych (na przykład gdy musimy spakować rower do walizki i jakoś go złożyć po przylocie), jak i stacjonarnych. Szukając wad można wytykać brak możliwości kontrolowania wartości momentu siły bez patrzenia na skalę, ale w przypadku zastosowań rowerowych nie kojarzę, aby był z tym problem. Ewentualnie, możliwość przekroczenia zaleconego momentu siły, ale ostrożność eliminuje tę potencjalną wadę. Natomiast największą zaletą owego narzędzia jest jego cena! Swój klucz nabyłem poprzez platformę eBay bezpośrednio z Tajwanu i kosztował mnie nieco ponad 70 złotych. W tej cenie w kraju możemy nabyć co najwyżej klucz dynamometryczny z jednym, stałym ustawieniem wartości momentu siły (4 lub 5 Nm). Dystrybutorem narzędzi Ice Toolz w Polsce jest Unibike, ale klucza Ocarina jeszcze nie posiada w ofercie.

Ice Toolz Ocarina jest niezwykle poręcznym narzędziem, które znajdzie zastosowanie niemalże u każdego rowerzysty, a przy okazji z pewnością nie nadszarpnie jego budżetu.

el Kapitano

el Kapitano

editor

el Kapitano. Marynarz. Triathlonista. Więcej w zakładce "o mnie".

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *