The Stretching Handbook

Rozciąganie to taka część treningu, o której wszytscy wiedzą, że jest potrzebna, ale tylko niewielki ułamek ogółu trenujących stosuje ją w praktyce. Na rynku księgarskim dostępnych jest wiele pozycji traktujących o przeróżnych metodach treningowych, ale niewiele jest tytułów traktujących o rozciąganiu.

Jak ważne są ćwiczenia rozciągające w pływaniu, kolarstwie i bieganiu wie niemalże każdy, kto miał styczność z fizjoterapeutą. Każdy taki specjalista do znudzenia będzie powtarzał o konieczności wykonywania ćwiczeń rozciągających, nawet kilka z nich nam pokaże, ale koniec końców prędzej, czy później znowu o nich zapomnimy i po jakimś czasie wrócimy do fizjoterapeuty z prośbą o wyciągnięcie nas z kolejnej kontuzji. A większości z nich możnaby zapobiec chociażby przez umiejętne zastosowanie gimnastyki rozciągającej.

Skąd jednak czeprać wiedzę na ten temat? Na przykład z książki Brada Walkera „The Stretching Handbook”, czyli „Podręcznika rozciągania”.

Brad Walker to były zawodowy traithlonista końcówki lat 80. i początku lat 90. Ubiegłego wieku. Podczas studiów zainteresował się tematem ćwiczeń rozciągających i ich wpływu na gibkość sportowców, oraz zapobieganie kontuzjom. W 1997 roku ukazało się pierwsze wydanie jego podręcznika rozciągania – jednej z nielicznych dostępnych publikacji traktujących temat szeroko pojmowanego stretchingu w sporcie w sposób kompleksowy.

W pierwszej części podręcznika przedstawiona jest teoretyczna strona zagadnienia ćwiczeń rozciągających, tzn. definicje, zalety, typy ćwiczeń, zasady rozciągania, oraz testy gibkości. Sercem książki jest jednak część praktyczna, tj. 135 ćwiczeń rozciągających na niemalże wszystkie partie ciała. Każdej z nich przyporządkowane są zestawy ćwiczeń z opisami i ilustracjami. W bardzo prosty i przystępny sposób informowani jesteśmy o tym jak poprawnie się rozciągać i jakich błędów unikać. Część praktyczna podręcznika zakończona jest zestawami najodpowiedniejszych ćwiczeń rozciągających dla kilkudziesięciu różnych dyscyplin sportu, oraz zestawami najodpowiedniejszych ćwiczeń rozciągających dla kilkudziesięciu różnych kontuzji.

IMG_0644

Książka „The Stretching Handbook” towarzyszy mi w treningu triathlonowym od 2011 roku, a po jej pierwszej kelturze ćwiczenia rozciągające stały się niezbędnym elementem mojej treningowej rutyny. Książka ta nauczyła mnie w jaki sposób się rozciągać, oraz jestem przekonany, że dzięki zastosowaniu tej wiedzy udało mi się uniknąć niejednej przykrej kontuzji.

Niestety, ale na chwilę obecną ten podręcznik dostępny jest jedynie w wersji angielskojęzycznej. Nabyc go można bezpośrednio od autora za blisko 25 dolarów bezpośrednio od autora w wersji tradycyjnej, lub w wersji elektronicznej oszczędzając dychę zielonych. W najnowszym wydaniu książki zmieniony został tytuł na „Ultimate Guide to Stretching & Flexibility”, jednakże poza tytułem i okładką treść nie uległa zmianie – wiadomo marketing.

Na stronie internetowej autora można ponadto obejżeć nagrania video z ponad 40. różnymi ćwiczeniami rozciągającymi, oraz ich kompilacje dla kilkunastu różnych dyscyplin sportowych (w tym dla pływania, kolarstwa i biegania).el Kapitano

el Kapitano

editor

el Kapitano. Marynarz. Triathlonista. Więcej w zakładce "o mnie".

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *