Kamera Contour Roam2

Od lat niekwestionowanym liderem rynku kamer sportowych jest GoPro, jednakże konkurencja nie śpi i co raz więcej producentów ma ochotę na kąsek tego ogromnego tortu. Nie inaczej sprawa się ma w przypadku firmy Contour, która modelami Contour Roam2 i Contour +2 zamierza zagrozić pozycji GoPro. Pomimo niewątpliwych zalet kamery GoPro nie są idealnym produktem dla kolarzy, czy triathlonistów. Dlaczego? Chociażby ze względu na czas pracy urządzenia na baterii. Wynik zbliżony do 60 minut nie zadowoli amatora kolarstwa.

W moje ręce trafiła kamera Contour Roam2 i już na etapie analizy jej specyfikacji przecierałem oczy ze zdumienia. Czas pracy deklarowany przez producenta to około 3 i pół godziny! Z takimi osiągami, oraz bardzo smukłym kształtem wydawała się być idealną kamerą sportową dla kolarzy i triathlonistów. Czy aby na pewno? Zapraszam do lektury testu.

Kamera Contour Roam2 trafiła na rynek pod koniec 2012 roku i jest następczynią modeli Contour Roam, oraz Contour +. Kształtem przypomina pocisk, a jej wymiary to 10,0 cm długości, 3,4 cm szerokości, oraz 5,5 cm wysokości (3,4 cm to wysokośc kamery, a pozostałe 2,1 cm to wysokość uchwytu). Kamera wraz z kartą pamięci (microSD) waży 154 gramy. Obudowa wykonana jest z aluminium i dostępna jest w 4 wersjach kolorystycznych (czarna, zielona, czerwona i niebieska).

Obudowa kamery jest wodoodporna, tak więc opady deszczu lub śniegu, bądź zanurzenie w wodzie na głębokość do 1 metra są jej niestraszne. Dodatkowo możemy założyć na nią wodoszczelną obudowę, która umożliwi korzystanie z kamery na głębokościach do 60 metrów.

Na pierwszy rzut oka Contour Roam2 zaskakuje prostotą obsługi. Aby rozpocząć nagrywanie wystarczy przesunąć włącznik do przodu, natomiast aby je zatrzymać – do tyłu. Dodatkowo istnieje możliwość blokady położenia włącznika.

Okiem kamery jest soczewka o 170-stopniowym kącie widzenia, którą można obracać wokół własnej osi o 270°. Bardzo przydatne, jeżeli chcemy zamontować kamerę na widelcu, główce sterowej, lub na sztycy.

Z tyłu kamery znajduje się klapka, pod którą ukryto dostęp do gniazda microUSB, gniazda karty pamięci, przycisk resetowania kamery, oraz przycisk formatowania karty pamięci. Wraz z kamerą otrzymujemy kartę pamięci o pojemności 4 GB, co pozwoli na zapisanie około 30 minut materiału wideo w jakości Full HD. Kamera obsługuje karty pamięci do 32 GB, co pozwoli na zapisanie około 3 godzin materiału wideo w jakości Full HD.

Na górze kamery (za włącznikiem) zlokalizowano dwa światełka, za pomocą których informowani jesteśmy o:

 • stanie naładowania baterii:
  • zielony: 50% lub wiecej
  • żółty: 20-50%
  • czerwony: poniżej 20%
 • stanie karty pamięci:
  • zielony: dostępne 50% lub więcej
  • żółty: dostępne 20-50%
  • czerwony: dostępne poniżej 20%

Na klapce umieszczono przycisk pozwalający na sprawdzenie stanu baterii, oraz karty pamięci. Ten sam przycisk uruchamia umieszczony poniżej soczewki laser emitujący poziomą linię, która pomoże nam w usatwieniu kątowej orientacji soczewki.

Kamera Contour Roam2 może być montowana na dwa sposoby – poprzez zestaw uchwytów stworzonych specjalnie na jej potrzeby, bądź z wykorzystaniem standardowego otworu gwintowanego zgodnego ze standardem ISO 1222:2010 (o średnicy ¼ cala i 20 rowków na cal). W zestawie z kamerą otrzymujemy dwa uchwyty (do powierzchni zakrzywionych, oraz obrotowy do powierzchni płaskich) jednakże dla kolarzy są one zupełnie nieprzydatne. Kolarze powinni się zaopatrzyć w dedykowany uchwyt na kierownicę, bądź uchwyt „opaskowy”. Moje doświadczenia pokazały, że najlepszym uchwytem na kierownicę do tego typu kamer jest uchwyt K-EDGE GO BIG Pro Handlebar Universal Mount.

02gopro

Tandem K-EDGE i Contour Roam2 przetestowałem na wyścigu Paris Roubaix Challenge i ponad 55 km kostki brukowej pamiętającej czasy napoleońskie było im niestraszne.

Jak do tej pory wszytsko wygląda pięknie. Przejdźmu jednak do najważniejszego, czyli efektów pracy kamery.

Contour Roam2 pozwalan na zapis obrazu w następujących formatach:

 
FormatRozdzielczośćFPSKątAspekt
Full HD1920 x 108030125°16:9
Tall HD1280 x 96030170°4:3
Action HD1280 x 72060 lub 30170°16:9
Photo 5 MP2592 x 1944co 1, 3, 5, 10, 30 lub 60 sekund170°16:9
 

Pliki wideo zapisaywane są w formacie mp4 i dzielone co około 40 minut (niezależnie od rozdzielczości). Zdjęcia zapisaywane są w formacie jpg.

Porównywać należy się zawsze z najlepszymi, a jak z najlepszymi, to oczywiście z GoPro. Należy jednak na wstępie znać swoje ograniczenia. Porównywanie najlepszych jakości filmów kręconych za pomocą kamery Contour Roam2 z filmami kręconymi kamerą GoPro Hero 3+ Black wyglądałoby jak rzeź niewiniątek. Specyfikacja kamery Contour Roam2 stawią ją w jednym rzędzie z kamerą GoPro Hero 3+ White. Różnice w jakości filmów kreconych tymi dwoma kamerami są praktycznie niezauważalne. Owszem, występują różnice na przykład przy wychodzeniu z ciemniejszego obszaru na obszar oświetlony, czy jakość filmów kręconych nocą, jednakże są to minimalne różnice. Wiedząc z góry, na jaką jakość się decydujemy (720p lub 1080p) nie powinniśmy być zawiedzeni efektem pracy kamery Contour Roam2. Jeżeli jednak zależy nam na kinowej jakości materiału filmowego to zdecydowanie powinnismy rozpatrzyć zakup innej kamery.

 

Kamera Contour Roam2 może wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 5 MPx w odstępach 1, 3, 5, 10, 30, lub 60 sekund. Nie ma możliwości jednoczesnego wykonywania zdjęć i rejestracji materiału wideo. Teoretycznie nie ma możliwości zrobienia pojedynczych zdjęć, choć nikt nie może nam zabronić włączenia i wyłączenia po chwili kamery, co w trybie aparatu pozwoli na zrobienie pojedynczego (a być może podwójnego) zdjęcia. Zdjęcia robione przez kamerę są ostre i dobrej jakości. Nawet jazda po nierównościach nie powoduje pogorszenia ostrości, czy rozmazywania. Wyjątkiem były niektóre odcinki kostki brukowej na trasie Paris Roubaix Challenge (efekt na poniższym zdjęciu).

roubaix

Kamera zasilana jest wbudowaną baterią litowo-jonową o pojemności 1350 mAh. Producent twierdzi, że wystarczy ona na 3 i pół godziny nagrywania w trybie Action HD. W zależności od temperatury otoczenia (używałem kamery zarówno zimą przy -20°C, jak i latem w temperaturze ponad +30°C) udało mi się nagrać od 2 i pół do nieco ponad 3 godzin materiału w rozdzielczości 720p (30 fps). Zwiększenie ilości klatek na sekundę do 60 fps zmniejszało ten czas o około 30-40 minut. W jakości Full HD nagramy nieco ponad 2 godziny materiału. Jeżeli wybraliśmy opcję seryjnego robienia zdjęć w 1-sekundowych odstępach, to baterii wystarczy na ponad 6 godzin. Wyniki bardzo przyzwoite w prównaniu z kamerami GoPro. Zastosowanie wbudowanej baterii niesie ze sobą pewne niedogodności, jak chociażby brak możliwości wymiany baterii w razie jej rozładowania. W mojej opinii jednakże jest to rekompensowane długim czasem pracy na jednym ładowaniu. Zresztą kto by wymieniał baterie podczas wyścigu, czy treningu.

Największym problemem w użytkowaniu kamery Contour Roam2 jest brak możliwości zmiany trybu / jakości zapisu bez użycia komputera. Kamera domyślnie ustawiona jest na zapis wideo w rozdzielczości 720p z prędkością zapisu 30 klatek na sekundę. Zmienić to można tylko poprzez program Contour Storyteller (w wersjach Mac oraz Windows). Istnieje możliwość zmiany dowolnie ustawionego trybu / jakości na tryb domyślny (720p, 30 fps) poprzez użycie przycisku reset, jednakże każda inna zmiana wymaga użycia oprogramowania Contour Storyteller. Aż prosi się o dodanie przycisku zmiany trybu / jakości zapisu, lub zewnętrznej aplikacji na smartfon sterującej kamerą poprzez łącze Bluetooth (jak w modelu Contour +2).

Uważam, że kamera Contour Roam2 jest bardzo udanym produktem i realnym konkurentem dla kamer GoPro (wersji White oraz Silver). Jeżeli ktoś jest w stanie przeżyć brak możliwości zmainy trybu / jakości zapisu bez komputera, ten na pewno będzie usatysfakcjonowany jej ceną, czasem pracy i wytrzymałością. Kamerę Contour Roam2 można nabyć za 529 złotych.

 
roam2 01
 
roam2 02
 
roam2 03
 
roam2 04
 
roam2 05
 
roam2 06
el Kapitano

el Kapitano

editor

el Kapitano. Marynarz. Triathlonista. Więcej w zakładce "o mnie".

2 komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *