Zegarek Garmin Fenix3

Garmin Fenix3 to najmłodsze multisportowe dziecko Garmina łączące w sobie niemalże wszystkie dostępne na chwilę obecną funkcje i technologie przeznaczone dla sportowców. Na pierwszy rzut oka – ideał, ale z drugiej strony jeżeli coś jest do wszystkiego, to może być do… Dodawszy do tego nienajlepsze pochodzenie (Fenix2 był daleki od ideału i mocno nadszarpnął reputację Garmina) należy podchodzić z dystansem do działu promocji i reklamy amerykańskiego producenta. Chcąc rozwiać własne wątpliwości i ułatwić decyzję potencjalnym nabywcom z ochotą zgodziłem się przetestować najnowszego Fenixa na prośbę Garmin Polska.

 
Po pierwsze WYGLĄD.
 

Większość z nas jest wzrokowcami i pierwsze, co rzuca się w oczy przy pierwszym kontakcie, to wygląd. Fenix3, niezależnie od wersji, po prostu świetnie wygląda. Śmiem nawet twierdzić, że lepiej niż każdy inny zegarek treningowy i z powodzeniem może zastąpić zegarek codzienny większości osób. Potencjalny nabywca już przed zakupem musi zdecydować o przeznaczeniu zegarka. Jeżeli chce z nim trenować, to niestety odpada zdecydowanie najlepiej prezentująca się wersja szafirowa (ze stalową bransoletą i pierścieniem oraz szafirowym szkłem). Waga zegarka w takiej wersji (186 gramów) oraz użyte materiały czynią go praktycznie nienadającym się do celów treningowych. Dla sportowców wybór ogranicza się w praktyce do dwóch wersji kolorystycznych z gumowymi paskami – czerwonej (a właściwie ceglastej) z jasnoszarym pierścieniem, oraz czarnej z ciemnoszarym pierścieniem. Niezależnie od wybranego koloru paska szkiełko nie jest już szafirowe, więc teoretycznie jest mniej odporne na zarysowania, jednakże niczym nie różni się od szkiełek pozostałych sportowych zegarków. W wersji z gumowym paskiem waga zegarka jest ponad o połowę niższa (82 gramy) i nie stanowi problemu podczas biegania, choć w mojej opinii różnica wagowa pomiędzy Fenixem3, a 920XT (ważacym 62 gramy) w czasie biegu jest odczuwalna (ale w czasie pływania już nie). Z upływem czasu wrażenie to mija i różnica nie jest już odczuwalna (być może to kwestia przyzwyczajenia się).

 
Po drugie WYŚWIETLACZ.
 

Wyświetlacze poprzedniej wersji zegarków Fenix były ich jedną ze słabszych stron. Brak możliwości zmiany koloru tła na ekranach treningowych był kolejnym uprzykrzającym życie problemem. Dla odmiany Fenix3 posiada świetny kolorowy wyświetlacz znany z modeli Forerunner 220/620/920XT. Pierwsze wrażenie nieco jednak psuje różnica pomiędzy nasyceniem barw w materiałach reklamowych i w rzeczywistości – po prostu nie jest tak „soczyście”. Dla osób, które miały już styczność z innymi modelami z kolorowymi wyświetlaczami Garmina nie będzie to niczym niezwykłym, jednakże dla pozostałych może to być rozczarowujące. Co nadal nie zmienia faktu, że wyświetlacz Fenixa3 jest nadal świetnym wyświetlaczem. Użytkownicy triathlonowych zegarków serii Forerunner (310XT/910XT/920XT) mogą początkowo narzekać na nieco mniejsze cyfry, ale moim zdaniem czytelność jest na bardzo wysokim poziomie i nie miałem problemów z odczytaniem prezentowanych danych podczas pierwszych startów triathlonowych w tym sezonie, w ostrym słońcu, czy podczas nawrotów pod wodą. Oprócz wyboru koloru tła (białe lub czarne) użytkownik decyduje o ilości pól prezentujących dane (od 1 do 4 na każdej stronie), ich układzie przestrzennym (co jest nowością w porównaniu z poprzednią wersją zegarka), oraz o możliwości automatycznego przechodzenia pomiędzy kolejnymi stronami.

 
Po trzecie SMARTWATCH i MONITOR AKTYWNOŚCI.
 

W zegarku tej klasy i za tą cenę oczywistym było umożliwienie użytkownikowi prezentowania przez zegarek powiadomień i innych danych ze sparowanego telefonu wykorzystując standard komunikacyjny Bluetooth. Oczywistym było także umożliwienie tego bez odbierania mu możliwości korzystania z innych standardów komunikacyjnych w tym samym czasie. W przypadku zegarka Fenix2 niemożliwa była jednoczesna komunikacja w standardach ANT+ i Bluetooth, co było sporym ograniczeniem. W Fenixie3 rozwiązano ten problem i przykładowo w trakcie treningu kolarskiego na ekranie zegarka możemy m. in. zobaczyć kto do nas dzwoni, czy odczytać wiadomość tekstową bez wyciągania telefonu z tylnej kieszonki. W połączeniu z odpowiednim telefonem (wyposażonym w moduł komunikacyjny Bluetooth 4.0, oraz system operacyjny iOS lub Android) z zainstalowaną aplikacją Garmin Connect Mobile możemy m. in. transferować zapisane aktywności (i dane dotyczące dziennej aktywności) z zegarka do serwisu Garmin Connect, zaplanowane treningi lub trasy z serwisu Garmin Connect do zegarka, bądź też umożliwić innym osobom śledzenie bieżącej aktywności (live tracking). Oprócz tego zegarek wyposażony został w moduł komunikacyjny sieci bezprzewodowej (WiFi) dzięki któremu możemy transferować zapisane aktywności (i dane dotyczące dziennej aktywności) z zegarka do serwisu Garmin Connect, oraz uaktualnić oprogramowanie zegarka. Należy jednak wcześniej przypisać zegarkowi sieci bezprzewodowe (nazwy i hasła) z jakich zegarek ma korzystać – można tego dokonać tylko podczas podłączenia zegarka do komputera poprzez aplikację Garmin Express (Windows i OSx). Inżynierowie Garmina okazali się na tyle łaskawi, że w końcu umożliwili użytkownikom programowanie funkcji niektórych przycisków zegarka i do uruchomienia ulubionych funkcji wystarczy już jedno kliknięcie – w końcu zaczynają rozumieć jedną z idei „zegarka inteligentnego”. Wyposażenie Fenixa3 w monitor aktywności wpisuje się w obecną politykę producentów zegarków sportowych i „zegarków inteligentnych” (smartwatch). Z punktu widzenia sportowca jest to bardzo przydatne, ponieważ umożliwia w miarę dokładne monitorowanie dobowego wydatku energetycznego, co zdecydowanie ułatwia dążenie do, lub utrzymanie wagi startowej. O ile dokładność krokomierza jest zadowalająca, to podobnie, jak w przypadku modelu 920XT, alarm informujący o godzinie bezczynności i wynikającej z tego powodu konieczności ruchu pozostawia wiele do życzenia. Dodatkowo funkcje analizy snu są bardzo ubogie, dostępne wyłącznie z poziomu serwisu Garmin Connect, muszą być inicjowane ręcznie, oraz nie oferują możliwości wybudzania w optymalnym momencie.

 
Po czwarte ZEGAREK CODZIENNEGO UŻYTKU.
 

Fenix3 z powodzeniem może służyć jako zegarek na co dzień. Dzięki obsłudze platformy Garmin Connect IQ użytkownik ma możliwość wyboru i ściągnięcia na zegarek za pomocą komputera lub telefonu dowolnej z dziesiątek dostępnych tarcz zegarka, w tym imitujących zegarki analogowe, cyfrowe i binarne lub też może stworzyć własną tarczę. Do wyboru, do koloru. W trybie zegarka codziennego (nie korzystając z komunikacji Bluetooth i nawigacji satelitarnej) energii wystarczy na 6 tygodni pracy, jednak wątpliwym jest, żeby ktokolwiek korzystał z tego zegarka bez komunikacji i nawigacji.

 
Po piąte ZEGAREK TRENINGOWY.
 

Pływasz? Z Fenixem3 możesz monitorować swoje treningi zarówno w wodach otwartych, jak i na basenie. Co prawda podczas testów nie dane mibyło przetestować trybu pływania w wodach otwartych, ale zgodnie z zapewnieniami Garmina funkcjonalność ta działa co najmniej tak dobrze, jak w Garminie Forerunner 920XT, a ten w wodach otwartych był przeze mnie testowany i nie mam mu nic do zarzucenia. W trybie tym sygnały z nawigacyjnych systemów satelitarnych GPS (i ewentualnie GLONASS – od użytkownika zależy, czy w procesie określania pozycji brane będą pod uwagę sygnały z rosyjskiego odpowiednika amerykańskiego systemu GPS; w ten sposób można zwiększyć ilość widocznych satelitów, a co się z tym wiąże ilość linii pozycyjnych, co w konsekwencji może skutkować zwiększeniem dokładności określonej pozycji) wspomagane są danymi z wbudowanego przyspieszeniomierza. Należy tutaj podkreślić, że ze względu na częstotliwość komunikacyjną satelitów nawigacyjnych, ich sygnał nie jest odbierany pod wodą (tłumienie fal radiowych), z tego też powodu za każdym zanurzeniem ręki zegarek gubi sygnał i po wyjściu na powierzchnię będzie starał się go ponownie znaleźć. W związku z tym nie należy się spodziewać zbyt dużej dokładności tak dokonanego pomiaru odległości. Inżynierowie firmy Garmin od lat pracują nad doskonaleniem algorytmów estymacji pomiaru odległości w trybie pływania w wodach otwartych, jednakże pomimo znacznej poprawy nadal jest to estymacja. Dokładność pomiaru odległości w tym trybie pracy to około 10% przebytego dystansu. Wzmocniony pasek zegarka, jego mocowanie, oraz brak szybkozłączki (quick release kit) znacznie obniżyły prawdopodobieństwo utraty zegarka podczas pływackich etapów zawodów multisportowych. W trybie pływania basenowego zegarek wykorzystuje tylko wbudowany przyspieszeniomierz (nawet w przypadku pływania w basenach zewnętrznych). Przed pierwszym treningiem basenowym (albo po zmianie basenu na dłuższy/krótszy) należy zdefiniować długość basenu w jakim przyszło nam pływać, a do dyspozycji oprócz standardowych wymiarów 25/50 metrów/jardów do wyboru mamy dowolną długość od 17 do 150 metrów (ukłon w stronę użytkowników basenów hotelowych). Dzięki wbudowanemu przyspieszeniomierzowi zegarek liczył będzie ilość przepłyniętych długości basenów (oraz dystans, będący iloczynem długości basenu i ilości przepłyniętych długości), liczbę cykli ruchów rękoma, współczynnik SWOLF, oraz rozpozna styl pływacki. Oczywistym jest, że w przypadku, gdy wykonujemy ćwiczenia techniczne, lub pracujemy samymi nogami niemożliwe jest poprawny pomiar dystansu, ale tutaj z pomocą przychodzi nam funkcja „ćwiczeń technicznych” (drill log), po uruchomieniu której zliczany jest czas, natomiast po jej zakończeniu użytkownik definiuje przepłynięty dystans – genialne.

01 - drill log 02 - drill distance

Wielce przydatne są także pola danych „czas odpoczynku” (rest time) i „start co” (repeat on). Rozpoczynając pływanie odcinka startujemy pomiar czasu poprzez naciśnięcie przycisku LAP. Po zakończeniu pływania danego odcinka przyciśnięcie LAP uruchamia tryb odpoczynku, a na ekranie prezentowany jest czas odpoczynku (od ostatniego naciśnięcia LAP), oraz czas kiedy powinniśmy zacząć pływać kolejny odcinek (czas od poprzedniego naciśnięcia LAP) – bardzo przydatne w treningu pływackim.

03 - rest timer

Podobnie, jak w przypadku zegarków Garmin Swim i Forerunner 920XT, nie mam najmniejszych zastrzeżeń do dokładności pomiarów czasu, odległości i rozpoznawania stylów pływackich na basenie. Po prostu idealnie dopracowanie trybu pływania basenowego.

 

Jeździsz na rowerze? W takim razie z powodzeniem możesz monitorować swoje treningi kolarskie wykorzystując zegarek Fenix3. Jest jednak pewien haczyk. Zegarek musisz mieć na ręce lub kupić odpowiedni uchwyt rowerowy umożliwiający zapięcie paska na kierownicy (jeżeli masz wersję szafirową, to i tak musisz go mieć na ręce, bo bransolety nie można rozpiąć). Garmin podobnie jak w przypadku poprzedniej wersji zegarka nie przewidział szybkozłączki (quick release kit) dla Fenixa3. Podczas jazdy na rowerze w dwóch trybach (indoor i outdoor) zegarek wykorzystuje standard ANT+ do komunikacji z zewnętrznymi czujnikami, takimi jak czujnik kadencji, prędkości, czy miernik mocy. Na potrzeby czujnika prędkości użytkownik może zdefiniować obwód koła, a na potrzeby miernika mocy długość ramienia korby (istotne dla mierników Garmin Vector). Kompatybilne czujniki po sparowaniu z zegarkiem zapisywane są w pamięci zegarka, a ich ilość nie jest ograniczona (rozwiązania znane z urządzeń Edge 1000, oraz Forerunner 920XT). Na chwilę obecną Fenix3 nie współpracuje z pilotami kamer VIRB i komputerów EDGE. Poza tym Fenix3 posiada wszystkie funkcje i pola danych znane z urządzęń serii Edge (oprócz nawigacji z wykorzystaniem map) oraz Forerunner 920XT, w tym cycling dynamics i współpracę z elektronicznymi grupami Shimano Di2. Po zakończeniu treningu kolarskiego podczas którego korzystaliśmy z nawigacji satelitarnej, miernika mocy i monitora tętna zostaniemy poinformowani o ewentualnych nowych rekordach (czas na dystansie 40 km; najdłuższa jazda; największy sumaryczny wznios w pionie; najlepsza moc z okresu 20 minut), zalecanym czasie odpoczynku przed następnym mocnym treningiem i ewentualnej zmianie maksymalnego pułapu tlenowego (cycling VO2 max).

 

Biegasz? Niezależnie od terenu w jakim biegasz Fenix3 jest świetnym zegarkiem dla biegacza. Chcąc z nim biegać mamy do dyspozycji całą funkcjonalność znaną z nowoczesnych zegarków Forerunner 220/620/920XT o ile mamy pasek tętna HRM-Run. Dodatkowo z zegarkiem możemy sparować czujnik kadencji, choć jego funkcję może przejąć pasek HRM-Run posiadający wbudowany przyspieszeniomierz. Oprócz pomiaru tętna i kadencji nowy pasek pozwala na pomiar czasu kontaktu z podłożem i oscylacji pionowej. Na podstawie pomiaru zmienności tętna zegarek dodatkowo oszacuje maksymlany pułap tlenowy (running VO2 max), poziom wypoczęcia, a po treningu określi szacowany czas odpoczynku kolejnym treningiem jakościowym. Na podstawie oszacowanej wartości maksymalnego pułapu tlenowego, płci, wieku, oraz danych statystycznych z Instytutu Coopera zegarek określi nasze potencjalne czasy, jakie jesteśmy w stanie uzyskać na dystansie 5 i 10 km, półmaratonu i maratonu. W przypadku wyboru trybu indoor sygnał GPS/GLONASS nie będzie używany, a pomiar dystansu i tempa realizowany będzie za pomocą paska tętna HRM-Run lub czujnika kadencji. Poprawnie skalibrowany czujnik kadencji zapewni bardzo dokładny pomiar tempa i dystansu (przez pojęcie poprawnie skalibrowany mamy na myśli kalibrację na odcinku o dokładnie znanym dystansie – na przykład na stadionie). Pasek tętna HRM-Run może przejąć tą funkcję. W oparciu o zrealizowane treningi biegowe na zewnątrz automatycznie określony zostanie współczynnik kalibracji tempa dla wbudowanego przyspieszeniomierza (na podstawie porównania z satelitarnymi pomiarami dystansu). Testy przeze mnie przeprowadzone wykazały jednak niedokładność tego rozwiązania i druzgocącą przewagę poprawnie skalibrowanego czujnika kadencji. Innowacją w zegarku Fenix3 jest funkcja autoclimb (dostępna także podczas treningów kolarskich). W momencie gdy średnie nachylenie przekroczy 2% (a my uprzednio włączyliśmy opcję autoclimb) automatycznie zostanie wyświetlony ustawiony przez nas zestaw danych związanych z wspinaczką (np. nachylenie chwilowe/średnie, prędkość w pionie, wznios sumaryczny, itp.) – idealne dla miłośników biegów górskich. Na koniec podkreślić należy brak możliwości ustawienia czujnika kadencji jako źródła tempa. Inżynierowie Garmina narzucają satelitarne źródło tempa, które jest mniej dokładne (pomimo obowiązkowego 5-sekundowego zaokrąglenia) i wrażliwe na zmiany. Pozostaje mieć nadzieję, że z czasem możliwość wyboru źródła tempa zostanie przywrócona (ponieważ użytkownicy wcześniejszych zegarków Garmina taką możliwość mieli).

 

Startujesz w triathlonach, duathlonach, aquathlonach, kwadrathlonach i wszystkich innych pokrewnych dyscyplinach multisportowych (niepotrzebne skreślić)? Fenix3 może z powodzeniem towarzyszyć Ci podczas każdej z nich, o ile nie przeszkadza Ci brak szybkozłączki (quick release kit). W trybie multisportowym można ustawić do 5 dowolnych dyscyplin (również w trybie indoor) następujących po sobie oraz dołączyć między nimi czasy zmian (transitions). Pomiędzy kolejnymi sportami przechodzimy przez naciśnięcie przycisku LAP. W trybie multisportowym możemy zaprogramować także treningi zakładkowe (np. rower + bieg). W serwisie Garmin Connect cała aktywność widoczna będzie jako jedna jednostka, a kolejne sporty znajdować się będą na kolejnych zakładkach. Uprawiasz turystykę pieszą, narciarstwo biegowe, zjazdowe, snowboard, wspinaczkę, lub wioślarstwo (niepotrzebne skreślić)? Z Fenixem3 masz możliwość monitorowania także tych aktywności oraz innych dowolnie definiowalnych dzięki dedykowanym trybom pracy oraz polom danych.

 
Po szóste NAWIGACJA.
 

Fenix3 wywodzi się z rodziny zegarków wyprawowych/nawigacyjnych i tym wyróżnia się w porównaniu z niemalże bliźniaczo podobnym Forerunnerem 920XT. Zegarek może nas prowadzić po zapisanej trasie, zapisanej aktywności, do zapisanej wcześniej pozycji, zadanej pozycji, lub za pomocą wskazań aktualnej pozycji i kompasu magnetycznego. Zegarek prowadzić nas może prezentując kierunek i na przykład pozostały dystans (alfanumerycznie) lub na mapie.

 
Po siódme CZUJNIKI.
 

Fenix 3 wyposażony jest we wbudowany termometr, wysokościomierz barometryczny, oraz kompas magnetyczny. Uruchamiamy je z poziomu aktualnego czasu poprzez naciśnięcie którejś ze strzałek. W przypadku wysokości i temperatury oprócz wartości numerycznej prezentowany jest trend za ostatnie 4 godziny (temperatura) lub 48 godzin (wysokość). Kompas prezentuje kierunek numerycznie lub tekstowo (rumby). O ile do wysokościomierza barometrycznego i kompasu nie mogę się przyczepić, to na pomiarach temperatury nie można polegać. Usytuowanie czujnika względem ręki jest na tyle nieszczęsne, że pomiary są fałszowane temperaturą ciała. Co innego, gdy zegarka nie będziemy mieć założonego na ręce, ale przecież tam jest jego miejsce.

 
Po ósme BATERIA.
 

Producent deklaruje czas pracy do 6 tygodni w trybie zegarka codziennego (bez komunikacji i nawigacji), do 50 godzin w trybie ULTRATRAC (w ciągu każdej minuty nawigacja satelitarna pracuje przez okres 15 sekund, a przez kolejne 45 sekund jest wyłączona) i do 20 godzin w normalnym trybie nawigacyjnym (20% mniej jeżeli korzystamy z satelitów GLONASS). O ile niemożliwym było sprawdzenie deklarowanych 6 tygodni pracy w trybie zegarka codziennego (ze względu na ramy czasowe testu), to w normalnym trybie użytkowania możemy spodziewać się ładowania zegarka co około 7-14 dni (1 tydzień w przypadku korzystania z komunikacji Bluetooth, oraz nawigacyjnych systemów satelitarnych GPS i GLONASS, a 2 tygodnie w przypadku korzystania z nawigacyjnego systemu satelitarnego GPS i okazjonalnego korzystania z komunikacji Bluetooth). Wynik testu ciągłej pracy zegarka podczas aktywności z wykorzystaniem nawigacyjnych systemów satelitarnych GPS i GLONASS to 16 godzin i 21 minut, czyli nieco ponad deklarowane 16 godzin (20 godzin pomniejszone o 20%). Dla każdej aktywności mamy możliwość wyboru trybu pracy ULTRATRAC, jednakże do zastosowań treningowych sens mam tylko pełne wykorzystanie systemu GPS, lub GPS i GLONASS, tj. zapis pozycji co 1 sekundę. W przeciwieństwie do modelu Fenix2 korzystając z Fenixa3 w trybie ULTRATRAC zapis danych z zewnętrznych czujników ANT+ odbywa się co 1 sekundę. Jeżeli deklarowane 20 godzin pracy w trybie GPS okaże się niewystarczające, to użytkownikowi umożliwiono ładowanie zegarka podczas trwania aktywności na przykład z przenośnego źródła zasilania – powerpack/powerbank (w przypadku modelu 920XT takiej opcji nie ma).

 
Po dziewiąte DOKŁADNOŚĆ NAWIGACJI SATELITARNEJ.
 

Tytułem wstępu do dokładności nawigacji satelitarnej w zegarku Fenix3 należy wspomnieć o dokładności komercyjnych satelitarnych urządzeń nawigacyjnych w ogóle. Dokładność systemu GPS dla cywilnych użytkowników niekomercyjnych wynosi 22,5 metra z prawdopodobieństwem 95% (bez zastosowania jakichkolwiek poprawek różnicowych, bądź jonosferycznych). To znaczy, że pozycja określana za pomocą cywilnego urządzenia GPS znajduje się w okręgu o promieniu 22,5 metra (z prawdopodobieństwem 22,5 metra), którego środek znajduje się w pozycji rzeczywistej. Tyle teoria. W praktyce, na naszym obszarze geograficznym (Polska / Europa Środkowa) firmy monitorujące dokładność nawigacyjnych systemów satelitarnych oceniają tą dokładność na około 7 metrów. Dodatkowo wpływ na dokładność nawigacyjnych systemów satelitarnych mają m. in. aktywność słoneczna, oraz awarie i prace naprawcze satelitów. Biorąc pod uwagę powyższe, logicznym jest, że wymaganie od zegarków sportowych idealnej dokładności jest niemożliwe. Dało się jednak zauważyć w przeszłości, że jedne modele zegarków były bardziej dokładne od innych. Poprzednik Fenixa3, tj. Fenix2 jest reprezentantem tej mniej dokładnej grupy (niefortunne umiejscowienie anteny GPS i niska jakość samej anteny). Wpływ na dokładność oprócz anteny i jej umiejscowienia ma także układ równań (potocznie nazywany algorytmem) wykorzystywany do obliczenia współrzędnych pozycji. W przypadku zegarka Fenix3 dokładność nawigacji satelitarnej zaskoczyła mnie na plus. Jest o niebo lepiej niż w przypadku Fenixa2 i co najmniej tak samo dobrze, ak w przypadku Forerunnera 920XT. Zresztą ocenić to można porównując ślady, jakie zapisywały poszczególne zegarki w okresie testowym. W kilku przypadkach pozycje nie pokrywały się idealnie (np. przebiegając pod wiaduktem, podczas biegu w gęstym kaszubskim lesie z wysokimi drzewami, czy zapis po rożnych stronach kanału), ale nie zaobserwowałem żadnych znacznych odchyleń od normy.

04 - dokladnosc gps 1
 
Zielony ślad – Garmin Fenix3, fioletowy ślad – Garmin 920XT
 
05 - dokladnosc gps 2
 
Zielony ślad – Garmin Fenix3, fioletowy ślad – Garmin 920XT
 
06 - dokladnosc gps 3
 
Zielony ślad – Garmin Fenix3, fioletowy ślad – Garmin 920XT
 
07 - dokladnosc gps 4
 
Turkusowy ślad – Garmin Fenix3, pomarańczowy ślad – Garmin 920XT
 
Po dziesiąte NAJ.
 

Fenix3 jest zegarkiem, który powinien zadowolić każdego. Jest to przykład idealnego zegarka codziennego będącego w stanie zaspokoić wszystkie wymagania stawiane zegarkowi treningowemu. Bezbłędny podczas treningów pływackich, świetny do monitoringu treningu biegowego (także ultra i w górach), wystarczający do śledzenia aktywności rowerowych (pomimo braku szybkozłączki) i będący w stanie towarzyszyć nam podczas każdego innego treningu lub aktywności (szczególnie przydatne podczas roztrenowania i zimą – narty). Jest to także bardzo dobry zegarek dla triathlonisty, o ile nie przeszkadzał mu będzie brak szybkozłączki (bo na przykład na rowerze korzystamy z osobnego licznika). Fenix3 jest godnym następcą swojego poprzednika i zdecydowanie najlepszym z serii zegarków wyprawowych. Jego zdolności multisportowe dodatkowo czynią go zdecydowanie najlepszym, najładniejszym, najbardziej zaawansowanym technicznie i niestety najdroższym zegarkiem sportowym firmy Garmin.

el Kapitano

el Kapitano

editor

el Kapitano. Marynarz. Triathlonista. Więcej w zakładce "o mnie".

2 komentarzy

 1. Avatar
  Ora

  Gratuluję strony !!! Podziwiam nakład
  pracy. Najlepsza recenzja fenixa 3
  jaką czytałem.

  Znalazłem tylko masło maślane w po
  pierwsze „a 920XT (ważacym 62 gramy)
  w czasie biegu jest odczuwalna jest
  odczuwalna (ale w czasie pływania już
  nie). Z upływem czasu wrażenie to
  mija i różnica nie jest odczuwalna
  (być może to kwestia przyzwyczajenia
  się).”

  Pozdr
  Ora

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *