Kask czasowy Ekoi Chrono CXR12

Kask czasowy Ekoi Chrono CXR12 trafił do mnie końcem czerwca 2012 roku i dzięki dość kapryśnej pogodzie miałem okazję przetestować go w całkiem szerokim wachlarzu warunków atmosferycznych.

Kaski francusiej firmy Ekoi używane są między innymi przez zawodników grupy kolarskiej AG2R La Mondiale, a model Chrono CXR12 używany jest przez takich triathlonistów, jak Sylvain Sudrie, Stephane Poulat, Stefan Justus czy Romain Giullaume, który zajął 17 miejsce na Mistrzostwach Świata Ironman na Hawajach w 2012 roku.

CXR12 jest najwyższym modelem (z dwóch dostępnych) kasków czasowych w ofercie firmy Ekoi. O ile w przypadku CXR11 klienci mają do wyboru aż 5 wersji kolorystycznych (zielony, różowy, biało-czarny, biało-czerwony i biało-niebieski), to w przypadku CXR12 dostępne są tylko dwie wersje kolorystyczne (biało-czarny, oraz brązowy AG2R).

ekoi2

Pierwszą rzeczą rzucającą się w oczy jest ilość otworów wentylacjynych – 15! Jest to rzadko spotykana liczba, jednakże ma swojej uzasadnienie i niejednokrotnie podczas naszych testów dziękowaliśmy projektantom kasku za ich ilość. Z przodu kasku 5 otworów wentylacyjncych, u góry 1, po bokach po 3 otwory, oraz 3 otwory z tyłu. Dodając do tego otwartą przestrzeń pod ogonem kasku wychodzi nam idealny wręcz pod względem wentylacji kask. Długi trening kolarski lub start w zawodach w upalny dzień nie oznacza konieczności rezygnacji z tego właśnie kasku czasowego – wentylacja nie będzie tak dobra jak w topowych kaskach szosowych, ale będzie wystarczająca. Śmiemy twierdzić, że na tym polu CXR12 bije konkurencję – wentylacja jest jego największą zaletą.

ekoi3

Kask Chrono CXR12 wykonany jest w technologii In Mold, czemu zawdzięcza swoją niską wagę. Producent deklaruje wagę 345 gramów (co jest bardzo dobrym wynikiem w kategorii kasków aerodynamicznych). Sami sprawdziliśmy na ile waga podana przez producenta jest prawdziwa. W naszym teście uzyskaliśmy wagę 350 gramów. W technologii In Mold do wytworzenia warstwy absorbującej uderzenia wykorzystuje się piankę styropianową, która po odpowiednim procesie formowania tworzy wewnętrzeną warstwę kasku, na wtopioną w powłokę kasku. Rozwiązanie takie ma jedną wadę – absporpcja energii uderzenia powoduje rozpad struktury pianki. Oznacza to nic innego, jak konieczność zakupu kolejnego kasku w przypadku wypadku.

Wnętrze kasku wyłożone jest niewielkimi, ale spełniającymi swoje zadanie zadowalająco, wyściółkami wykonanymi z włókien Coolmax, co pozwala na ich pranie bez utraty właściwości fizycznych. Regulacja dopasowania kasku do głowy użytkownika odbywa się za pomocą pokrętła umieszczonego na potylicy. Pokrętło to obsługiwane jest jedną ręką, więc bez problemu możemy poprawić dopasowanie kasku podczas jazdy. Jeżeli chodzi o zapięcie kasku, to nie ma tu do czynienia z żadną rewolucyjną technologią – stare i sprawdzone rozwiązanie zatrzaskowe.

ekoi4

Niestety kask dostępny jest tylko w jednym rozmiarze (55/60 cm). Zalecamy dokładne sprawdzenie obwodu swojej głowy przed zakupem. O ile problemem nie powinna być samo wnętrze kasku, o tyle dość uciążliwe może być założenie kasku przez osoby od dość dużym obwodzie głowy. Spowodowane jest to wyprofilowaniem osłon uszu. Niektórzy producenci postawili na ruchome osłony uszu, ekoi nie wykorzystuje takiego rozwiązania w tym modelu. Podczas zakładania kasku w strefie zmian niewątpliwie możemy stracić kilka sekund.

Głowa do góry – szybko nadrobimy „stracony” czas. Jak już udowodniłem w jednym z poprzednich artykułów pieniądze wydane na kask czasowy szybko się zwracają w postaci cennych minut i sekund. Co prawda nie miałem do dyspozycji podczas testów tunelu aerodynamicznego z całym jego oprzyrządowaniem pomiarowym, ale testy terenowe pozwoliły mi na pośrednie potwierdzenie zalet stosowania kasków czasowych.

el Kapitano

el Kapitano

editor

el Kapitano. Marynarz. Triathlonista. Więcej w zakładce "o mnie".

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *