Wkładki kolarskie currexSole BIKEPRO

Po wkładkach biegowych przyszła pora na test wkładek kolarskich BIKEPRO firmy currexSole. Zachęcony pozytywnymi wrażeniami z testów wkładek biegowych tejże firmy z wielkim zapałem przystąpiłem do oceny wkładek BIKEPRO.

W odróżnieniu od obuwia biegowego, rozmiar butów kolarskich dobierany jest bez luzu, a w przypadku kolarskich butów triathlonowych rozmiar dobierany jest na gołą stopę. Tylko idealnie dopasowany but, tj. bez luzu, w połączeniu ze sztywną podeszwą zapewni możliwie najlepszy trasfer mocy na układ napędowy roweru. Oczywistym jest, że jakikolwiek ruch stopy wewnątrz buta powodował będzie straty tejże mocy. Jednakże nawet idealnie dobrana długość buta nie zapewni unieruchomienia stopy wewnątrz buta. I właśnie tutaj z pomocą przychodzą wkładki kolarskie.

bikepro 2

Wkładki currexSole BIKEPRO wykonane są z nylonu w technologii DAT i występują w 3 różnych profilach (niskim, średnim i wysokim). Dzięki zastosowaniu nylonu wkładki są lekkie i wytrzymałe. Już na pierwszy rzut oka wyróżnia się wysoka część piętowa odpowiedzialna za stabilizację pięty. W przedniej części zastosowano materiał odpowiedzialny za bezstratne przeniesienie mocy (FTP).

Po zamianie standardowych wkładek w triathlonowych butach kolarskich na wkładki currexSole BIKEPRO czuć zdecydowanie lepsze dopasowanie buta do stopy. Stopa jest wyraźnie trzymana na swoim miejscu przez część piętową i o jakimkolwiek ruchu wewnątrz buta nie ma mowy.

Początkowe obawy o możliwość drętwienia stóp podczas długiej jazdy przy tak unieruchomionych stopach zostały szybko rozwiane. Po 4-godzinnej jeździe nie czuć było najmniejszego dyskomfortu.

Wyniki badań SaiWei Yang i Hung-Ping Yao z uniwersytetu Yang-Ming w Taipei wskazują wzrost aktywności mięśnia obszernego bocznego, mięśnia obszernego przyśrodkowego i mięsnią brzuchatego o odpowiednio 9,4%, 8,4%, oraz 6,5% przy wykorzystaniu wkładek kolarskich. Dodatkowo w badaniach producenta wykazano, że stosując wkładki currexSole BIKEPRO horyzontalna stabilność kolana podczas pedałowania wzrasta o około 13%.

O ile danych tych nie jestem w stanie potwierdzić w owym teście, to już fakt unieruchomienia stopy w bucie potwierdzam, po czym mogę domniemywać słuszność tezy o minimalizacji strat mocy podczas jej transferu na układ napędowy roweru. Pomimo swojej objętości wkładki zapewniają dobre odprowadzanie wody (testowałem je podczas startów w kilku triathlonach), oraz zapewniają bardzo wysoki poziom wentylacji.

Wkładku występuja w 6 rozmiarach, oraz 3 profilach. Chcąc dobrać odpowiedni rozmiar należy skorzystać z instrukcji umieszczonej na stronie producenta. Proces ten jest bardzo prosty i zajmuje dosłownie 2 minuty.

Wkładki kolarskie currexSole BIKEPRO można nabyc w sklepie Sport Guru w cenie 189 złotych.

el Kapitano

el Kapitano

editor

el Kapitano. Marynarz. Triathlonista. Więcej w zakładce "o mnie".

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *