Huub Norseman Xtreme

Norseman jest ikoną triathlonów ekstremalnych i znajduje się na triathlonowej liście życzeń niejednego zawodnika. Zamiast medali zawodnicy walczą o zdobycie czarnej koszulki finishera, jednak co roku zaszczytu tego może dostąpić tylko pierwsze 160 osób, które przed limitem czternastu i pół godziny zameldują się w punkcie kontrolnym na 32,5 km etapu biegowego, oraz przed limitem piętnastu i pół godziny w punkcie kontrolnym na 37,5 km etapu biegowego. Pozostałym przyjdzie walka o białą koszulkę finishera już nie na szczycie Gaustatoppen na wysokości 1850 m n.p.m., a przy Gaustablikk Høyfjellshotel na wysokości 1000 m n.p.m.

Ze względu na niską temperaturę wody w Hardangerfjord, która oscyluje w przedziale od 12 do 15 stopni Celsjusza i charakterystyczne dla tego regionu Norwegii niesprzyjające warunki pogodowe panujące na początku sierpnia brytyjska marka Huub stworzyła strój startowy specjalnie z myślą o zawodnikach startujących w Norsemanie. Jego charakterystyczną cechą są długie rękawy sięgające aż do nadgarstków, oraz przednie panele wykonane z termoaktywnego i wiatroszczelnego materiału. W 2017 roku powstało OSIEM takich strojów startowych i co ciekawe aż trzy z nich trafiły do Polski, a właściwie do działaczy Klubu Sportowego Niemaniemogę w osobach Prezesa, Dyrektora Finansowego, oraz piszącego te słowa skromnego Kierownika Sekcji ds. Technologii, Logistyki, Strategii i Taktyki. Podobno całkowicie przypadkowo, jednakże brzmi to trochę podejrzanie. Dlaczego akurat do działaczy, a nie do zawodnika? Osobom, które słyszały o Klubie tłumaczyć tego nie trzeba, a zainteresowanych odsyłam na profil Klubu, gdzie po lekturze kilku postów zorientują się o co w tym wszystkim chodzi. Wróćmy jednak do tematu stroju startowego.

Fot. Bartek Sadowski

Pierwsze bojowe testy stroju Huub Norseman Xtreme przez działaczy Klubu przeprowadzone zostały w czerwcu na trasie Triathlonu Karkonoskiego i Diablaka, znanego także jako Beskid Extreme Triathlon. Obydwie imprezy jak na ekstremalne triathlony przystało nie „rozpieszczały” zawodników hawajskimi warunkami atmosferycznymi i działacze docenili dodatkowy komfort termiczny i ochronę przeciwwiatrową jaką zapewniały im rzeczone stroje startowe. Wiedząc, że warunki atmosferyczne podczas Challenge Iceland są zbliżone do tych charakterystycznych dla Norsemana (temperatura wody około 12 stopni Celsjusza i temperatura powietrza do 15 stopni Celsjusza) nie miałem żadnych wątpliwości co do tego w jakim stroju wystartuję. Wypadało jednak kilka razy w nim potrenować zamiast „rozdziewiczać” go na starcie. Ku niemałej uciesze piszącego te słowa pogoda w lipcu przypominała bardziej jesienną niż letnią, dzięki czemu przed docelowym triathlonowym startem sezonu miałem możliwość potrenowania w stroju Huub Norseman Xtreme w aurze do jakiej został stworzony.

Fot. Arnold Björnsson
Fot. Arnold Björnsson

Ciężko jest określić graniczną wartość temperatury określanej mianem komfortu termicznego w tym stroju startowym, ponieważ jest to wartość bardzo indywidualna uzależniona chociażby od procentowej zawartości tkanki tłuszczowej i jej rozkładu, od tego jak „ciepło” ubieramy się na co dzień, w jakiej temperaturze przebywamy w pomieszczeniach, itp. Przy temperaturze odczuwalnej (odczucie termiczne przy danej temperaturze powietrza, sile wiatru, wilgotności i opadach) około 12 stopni podczas jazdy na rowerze Celsjusza nie czułem potrzeby zakładania dodatkowych części kolarskiej garderoby. Dopiero przy około 10 stopniach Celsjusza konieczne było dla mnie założenie kamizelki kolarskiej. Podczas startu na Islandii temperatura odczuwalna wynosiła około 8 stopni Celsjusza więc na strój startowy Huub Norseman Xtreme założyłem bluzę kolarską z długim rękawem, ale w drugiej części etapu kolarskiego było mi nieco za ciepło i po czasie dochodzę do wniosku, że odpowiedniejszym byłoby założenie jedynie kamizelki kolarskiej na strój startowy. Strój nie chłonie wody i błyskawicznie schnie, więc ani przez chwile nie odczuwałem dyskomfortu termicznego na udach. Podczas biegu w zakresie temperatur od około 8 do 20 stopni Celsjusza strój zapewnia komfort termiczny.

Fot. Agata Masiulaniec

Dyrektor Finansowy Turczyński wielkodusznie postanowił przetestować strój Huub Norseman Xtreme w warunkach zgoła odmiennych od tych, do jakich został stworzony, tj. podczas gorącego triathlonu w Gdańsku (temperatura odczuwalna 25 stopni Celsjusza). Zgodnie z oczekiwaniami okazało się, że o ile na rowerze strój z długimi rękawami nie jest problemem nawet przy wysokich temperaturach, to podczas biegu zawodnik w nim się po prostu przegrzewał i było mu za gorąco. Według moich obserwacji temperatura około 20 stopni Celsjusza była granicą, powyżej której stroju tego na start bym nie założył, aczkolwiek jest to moja subiektywna ocena.

Poza gamą oczywistych zalet dla triathlonistów strój ten z powodzeniem może być wykorzystywany podczas wiosennych i zimowych duathlonów. Gdybym miał doszukiwać się jego wad, to nie można nie zwrócić uwagi na brak kołnierza, choćby minimalnego, oraz na cenę, ponieważ wartość około tysiąca złotych plasuje go w górnej półce strojów startowych. Jednak w mojej ocenie komfort termiczny podczas Challenge Iceland, oraz pozostałych triathlonów ekstremalnych w jakich mam zamiar startować jest wart tej ceny. Strój Huub Norseman Xtreme sprostał oczekiwaniom jakie miałem w stosunku do niego i pomimo braku barw klubowych el Kapitano jest moim pierwszym wyborem na starty w chłodniejsze dni. Jeśli i Ty chciałbyś się w takowy strój zaopatrzyć, to muszę Cię rozczarować, ponieważ przyjdzie Ci na to poczekać co najmniej do wiosny, o ile oczywiście Huub zdecyduje się na kontynuację tej linii strojów, lub zdecydujesz się na wybór stroju Huub Norseman Xtreme w wersji z krótkimi rękawkami. Brak ochrony termicznej przedramion to nie jedyna różnica pomiędzy nimi, bo strój z krótkimi rękawkami dostępny jest „od ręki” w rozmiarach od S do XXL.

el Kapitano

el Kapitano

editor

el Kapitano. Marynarz. Triathlonista. Więcej w zakładce "o mnie".

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *